Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Oslo'da Hakan Fidan neden hedef alındı?

23.06.2013 01:31
Gazeteci Yazar Aslan Değirmenci, ‘Zorlu Yol- İmralı Görüşmeleri’ isimli Çıra Yayınlarından çıkan yeni kitabın da Oslo görüşmeleri üzerinden Hakan Fidan’ı hedef alan yapıların 28 Şubat dayanışması ile Çevik Bir/ Öcalan görüşmesine aynı tepkiyi göstermeyere

Değirmenci, kitabında dikkat çekici iddialara yer verirken görüşmeleri MİT’in gizlemediğini hatta medya temsilcilerine bilgi verilmesine karşın bilinçli bir provokasyonla karşı karşıya kalındığını öne sürüyor. 90’lı yıllarda Öcalan ile bazı askerlerin şiddeti sona erdirmek değil aksine tırmandırmak için görüşmeler gerçekleştirdiğini iddia eden Aslan Değirmenci, Apo’nun avukatlarının 2004 yılında askeri helikopterle Kandil’e gittiğini de öne sürüyor. Ergenekon hakkında da şok iddialara yer verilen kitaptan ilgili bölümler:

Önce görüşmeler öncesine bakalım. MİT görüşmeleri aslında gizlemedi. MİT yetkilileri akan kanın durdurulması için verdikleri mücadeleyi medyanın ileri gelen temsilcileri ile zaman zaman paylaştı. “Eve dönüş” ün önünün tıkanmaması için MİT, Medya temsilcilerinden provokatif haberlerden uzak durmaları için ricacı da oldu. Ama MİT’in aksine süreç provokasyonlarla alt üst oldu. Bunda en çok da medyanın emeği vardı. Medya adeta vatandaşı sokağa dökmek için elinden geleni yaptı. Oslo görüşmeleri MİT içindeki derin yapılar ve İsrail eliyle medyaya paslandığında da topu kapan malum gazeteciler Uludere olayında olduğu gibi Hakan Fidan’ı hedef yaptı. Ancak aynı medya temsilcileri bir kez olsun İmralı’da Çevik Bir ile Öcalan görüşmesini gündeme getirmedi. 28 Şubat dayanışmasının hatırına olayı yok saydı.

Sadece Çevik Bir ile yapılan görüşmede değil… Öcalan’ın avukatları tarafından AİHM’e aktarılan belgeler var. O belgelerde Öcalan ile bazı komutanların açıkça ilişki içinde olduğu belirtiliyor. Daha vahim olan İmralı’yı ziyaret eden bir komutanın, devlet ile diyalog eksikliğinden yakınan Öcalan’a söyledikleri… Komutan Öcalan’a dikkate alınmak için savaşı tırmandırmasını öneriyor: “Düşük yoğunluklu savaşla sizi kimse dikkate almaz, daha ciddi savaş verin, sizi dikkate almak zorunda kalırlar” diyor. Peki neden hiçbir savcı harekete geçerek söz konusu belgeleri AİHM’den ya da söz konusu avukatlardan isteyerek iddiaları inceleme gereği duymuyor?

Öcalan’ın İmralı’ya getirildiği günden itibaren devlet ile temasını inkâr eden çıktı mı şimdiye kadar? Hayır… 1999 ile 2001 yılları arasında bu temasların yoğunlaştığı da bir başka gerçek. Öcalan’ın o süre zarfında, Kandil’e onlarca mektup yazdığı da inkâr edilmiyor. O mesajların içeriği halen aydınlatılamazken, mesajları dışarı çıkarılmasını kolaylaştıran askerler değil miydi? Elbette bu kadar da değil… Bugün Ergenekon davasında yargılanan bazı askerler var. Örneğin Albay Atilla Uğur… Görüşme anında ‘devlet adına buradayım” diyen Atilla Uğur…

Şeyh Sait’in torunu merhum Abdülmelik Fırat’ın açıklamaları da unutulmuş değil. Fırat, “PKK’yı nasıl yönlendirdiklerini bana anlatan asker ve bürokratlar oldu. PKK Kürtler için tuzaktır. Kürt aydınlarının öldürülmesinde JİTEM’in yanı sıra örgütün parmağı var. Burada örgütü yönetmesinin önü açılıyor. Yönlendiriliyor. Öcalan’la ilk görüşen Çevik Bir’dir. Sonrasında başka paşalar da görüştü. Aslında görüşmeyen paşa yok” diyordu.

Apo’nun avukatlarının 2004 yılında askeri helikopterle Kandil’e gittiğinin deşifre edildiği günlerde de savcılar ortalıkta görünmemişti. Oysa iddialara göre, askeri helikopter ile Kandil’e giden Öcalan’ın avukatların örgüte savaş kararı aldırdığı öne sürülmüştü.

Yani askerler sık sık Apo’yla görüştü, ama hiç gündeme getirilmedi. Son dakika olarak bir tek haber verilmedi. Bu görüşmeler gazeteler tarafından manşete de hiç çekilmedi. Öcalan’la görüşen derin yapılar, bunu Ergenekon adına yaptıysa hiç sorun edilmedi. Savcılar da Ergenekoncu paşaların PKK ile görüşmelerini masaya hiç yatırmadı. Oysa yıllardır süren bir Kürt sorunu ve çözüme her yaklaşıldığında şiddet olaylarını artıran bir karanlık yapı var. Bu karanlık yapının şifrelerini veren eski örgüt yöneticileri KCK’nın ısrarla İmralı’da kameralar altında kurulduğunu ifade etmesine karşın sessiz kalanların, silahların susması için mücadele edenleri yargı önüne çıkarma adımı masum değildir.

Oslo’da gerçekleştirilen görüşmeyi kayıt altına alanlar büyük bir iş başardı. Başardıkları büyük iş ile derin yapıların halen aktif olduğunu ve çok ciddi teknolojiye sahip ülkelerle birlikte hareket ettiğini de görmemizi sağladılar. Ergenekon örgütünün, KKTC ve Ankara’da iki dinleme merkezi kurduğunu biliyoruz. Dinleme merkezlerinin araç ve gereçlerinin tümünün terör devleti İsrail’den alındığı da zamanında deşifre oldu. Olaya buradan da bakacak olursak aslında bir istihbarat savaşı yaşandığını ve MİT’in yeniden yapılandırılması, istihbarat alma ağının etkin hale getirilmesi ve iç temizlik sürecinin sağlıklı yürütülmesinin sağlanması için atılan adımların karanlık yapıları rahatsız ettiğini anlayabiliriz.”

 
Bu haber toplam 2222 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri