Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Osman Can'dan önemli çalışma!

22.01.2011 09:25
Anayasa Mahkemesi eski raportörü Doç. Dr. Osman Can, "Türkiye'nin demokratik inşaası için nasıl bir Anayasa olabilir, böyle bir çalışma içerisindeyim" dedi.

Can, Türkiye Yazarlar Birliği Gençlik Platformu tarafından düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, Anayasa'nın toplum sözleşmesi olarak tanımlandığını ve yapılacak değişikliklerde toplumun mutabakatının arandığını söyledi. Mevcut Anayasa'nın bir toplum mutabakatı olmadığını ifade eden Can, 1982 Anayasası'nın 5 generalin ortaya çıkardığı bir metin olduğunu belirtti. Can, ''Böyle bir Anayasa toplum sözleşmesi olamaz. Bu ferman, toplum sözleşmesi değil'' dedi.

Anayasa'nın toplumun farklı kesimlerini bir arada tutan bir metin olduğunu dile getiren Can, Anayasa ile devlet yapılanmasının üretildiğine, temel kuralların belirlendiğine işaret etti.

Türkiye'nin yeni bir Anayasa'ya ihtiyacı olduğunu belirten Can, ''Türkiye'nin demokratik inşaası için nasıl bir Anayasa olabilir, böyle bir çalışma içerisindeyim. Türkiye'nin Anayasasını yapacak böyle bir süreç içine girdik'' diye konuştu.

AA

 

Bu haber toplam 2060 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri