Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Osmanlı 12 Ada'yı Rumlar'a Averof yüzünden bıraktı

02.12.2012 14:04
Balkan Savaşı'nda Ege'deki 12 Ada'yı Rumlar'a bırakışımızın acı hikayesi..

 

Balkan Savaşları başlamadan Osmanlı'nın 12 adaları Yunanistan'a bırakmamıza neden olan geminin alımına Osmanlı tebaasından birisinin yüklü bağış yaptığı iddia ediliyor..

EGE'DE DENGELERİ ALT ÜST EDEN KRUVAZÖR

Osmanlı'nın son dönemlerinde Balkanlar'da yaşanan gelişmelere paralel olarak deniz hakimiyeti alanında da Yunanistan'la kıyasıya bir rekabet söz konusu. Bölgedeki hakimiyetini kuvvetlendirmek isteyen her iki devlet de o günün şartlarında en büyük savaş gemisi olan Averof Kruvazör'ünü satın almak ister.

OSMANLI'DA ULUS KİMLİĞİNİ GÜÇLENDİREN GEMİ

Cnn Türk ekranlarında Taha Akyol'un hazırladığı Rumeliye Elveda 100. Yılında Balkan Bozgunu belgeselinde konuşan Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Zafer Toprak, Averof gemisinin Osmanlı'daki ulus kimliğinin oluşmasına ciddi bir katkı sağladığını da anlattı.

12 ADAYI RUMLAR'A BIRAKMAK ZORUNDA KALDIK

Osmanlı'nın bu gemiyi almak için büyük bir seferberlik başlattığını anlatan Toprak, Rumlar'ın parayı daha önce denkleştirmesi nedeniyle gemiyi Rumlar'ın aldığını anlattı. Rumlar'ın bu gemiyi almasıyla Ege'de büyük bir üstünlük elde ettiğini ifade eden Toprak , Ege'deki 12 Ada'nın bu gemi nedeniyle Rumlar'a bırakıldığını söyledi.

OSMANLI TEBAASINDAN BİRİSİ RUMLARA BAĞIŞ YAPTI MI

O dönemde çok konuşulan bir iddiayı da anlatan Toprak, 'İddiaya göre Rumlar'ın o gemiyi almasını sağlayan en büyük bağışı yapanlardan birisi Osmanlı tebaasından birisi. Bu gemi Yunan kimliğinin oluşmasında çok büyük bir
öneme sahip. Bu gemi Türkiye'de de efsane haline gitiriliyor. Öyle ki Rum
bakkallardan alışveriş yapılmaması için birden 600 bakkal kuruluyor. ' diye
konuştu.
 
 

 

 

Bu haber toplam 5102 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri