Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÖSYM soruları neden yayınlamıyor?

29.03.2014 17:37
ÖSYM Başkanı Ali Demir, sınav sonrası soruların tamamının yayınlanmamasına yapılan eleştirilere cevap verdi.

TRT Haber canlı yayınında Nasuhi Güngör'ün konuğu olan ÖSYM Başkanı Ali Demir, sınav sonrası soruların yayınlanmamasına yönelik tepkiler için açıklama yaptı.

CANLI YAYINDA DUYURDU: YGS AÇIKLANDI

Ali Demir, YGS sonuçlarının açıklandığını da canlı yayında duyurdu. Adaylar T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden YGS sonuçlarını öğrenecebilecekler

SORULARI NEDEN Mİ YAYINLAMIYORUZ

Ali Demir özetle şunları söyledi;

"Şeffaf bir kurum olacağız. Şeffaflığın zirvesinde olduğumuzu söyleyebilirim. Her aday kendi cevap kağıdını görebiliyor. Tüm hesaplama süreçlerimiz şeffaf bir şekilde yayınlanmış durumda. Soruların yayınlanmaması şeffaflığa aykırı değil. Bizim ölçümüzdeki bütün kurumlar, sadece sınav öncesi örnek sorular yayınlar. Sınav sonrası ise belli başlı soruları yayınlar. Biz de parlamentonun geçirdiği kanun doğrultusunda sorularımızın yüzde 20'sini yayınlayacağız dedik ve yayınladık. Bu adayların kendilerini kontrol etmeleri için yeterli bir sayıdır.

Neden açıklamıyoruz? Bir kere ÖSYM tarihinde soru nitelikleri, tamamen soru yazılarının, denetleycilerin kararlarıyla oluyor. Bir soru zor mudur, kolay mıdır, bunlar tamamen adayların verdikleri cevaplarla belirlenebiliyor. Bizim de yapmak istediğimiz budur. Sürekli eleştiri alıyoruz, sınav kolay veya zor diye. Soruların tamamını yayınlamamızın nedeni sınavları eşdeğer hale getirebilmektir. Şimdiye kadar bu denemeleri yapabilseydik, biz sınavları birbirine daha eş değer yapabilirdik."

SORULARI KAR AMAÇLI YAYINLAMAK SUÇTUR

Soruların bazı özel kurumlarca sadece kar amaçlı olarak yayınlanması kanunlarımıza göre suçtur.

Bu haber toplam 4956 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri