Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÖSYM'den Gizli Şifre Açıklaması

03.04.2011 11:40
YGS'de basına dağıtılan kitapçıkta Temel Matematik testindeki cevap şıklarının şifrelendiği iddialarına ÖSYM'den açıklama geldi.

YGS soru kitapçığındaki Temel Matematik testinin şifreleli olduğunu öne süren haberler üzerine konuyla ilgli olarak yazılı bir açıklama yapan ÖSYM, 'Bu soru kitapçığı sınava giren hiç bir adaya verilmemiştir' dedi. ÖSYM'nin İnternet sayfasında konuyla ilgili yer alan açıklamada şunlar kaydedildi:

ADAYA ÖZGÜ KİTAPÇIK

'Basında 'YGS'de Gizli Şifre' başlığı ile yer alan kitapçık, ÖSYM'nin sınav sonrasında basına vermek ve internet sitesinden duyurmak üzere hazırlanmış, ana soru kitapçığından türetilmiş, tek bir soru kitapçığıdır. Bu soru kitapçığının herhangi bir adaya verilmesi söz konusu olmadığından, doğru cevabın bulunduğu yer değiştirilmeden sadece yanlış cevap seçeneklerinin yerleri değiştirilmiştir. Bu soru kitapçığı sınava giren hiç bir adaya verilmemiştir. ÖSYM, Şubat 2011'den itibaren gerçekleştirdiği tüm sınavlarda 'adaya özgü soru kitapçığı' hazırlayarak pek çok haksızlığın önüne geçmiştir. Adaya Özgü Soru Kitapçığı uygulamasında tüm adaylar için hazırlanmış olan toplam soru, ana konu alanları ile sınırlı kalmak üzere, her bir aday için rastgele seçilmiş farklı sıraya konulmaktadır. Buna ilave olarak her sorunun doğru cevabı da her bir adayın soru kitapçığında yine rastgele biçimde bir şıka atanmaktadır. Madde analizine imkan tanımak üzere yanlış seçeneklerin de yerleri değiştirilmektedir. Bu sayede her bir adayın soru kitapçığı 'tek bir tane' olarak basılmaktadır. Bugüne kadar yapılan üç sınavda da bu gerçekleştirilmiştir.'

BAŞSAVCILIK İNCELEME BAŞLATTI

Açıklamada, ayrıca 27 Mart 2011 günü yapılan (2011-YGS) Yükseköğretime Geçiş Sınavında da 'adaya özgü soru kitapçığı' basıldığı ve aday sayısı kadar soru kitapçığı dağıtıldığı vurgulandı. Önümüzdeki günlerde her bir adaya, kendisine verilen soru kitapçığı ve kendi cevap kağıdının görüntüsüne internet üzerinden erişim imkanı verileceğinin belirtildiği açıklamada, "Tüm adaylarda bu ya da buna benzer bir soru kitapçığının kullanılmadığı görülecektir" denildi. ÖSYM, kitapçıklarda şifre bulunmadığını ispatlamak için bugün adaylara dağıtılan gerçek soru kitapçıkları ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyecek.

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "YGS soru kitapçığında şifreleme' iddialarına ilişkin inceleme başlattı. İnceleme kapsamında soru kitapçığı ÖSYM'den istenecek. Başsavcıvekili Şadan Sakınan'ın, incelemeyi KPSS'deki kopya iddialarına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında yapacağı öğrenildi.

KiTAPÇIKLARIN TÜMÜ PAYLAŞILSIN

İddiaları ortaya atan Avukat Ayla Varan, "Bunun tesadüf olamayacağını düşündük. Sadece matematik için 30'un üzerinde soruyu ben bu şekilde çözdüm. Kanaatim bu kadar tesadüfün bir arada olamayacağı yönündedir. ÖSYM'nin internet sayfasındaki soru kitapçığını indirdiklerini belirten Varan, şıklar üzerinde bir takım denemeler yaptıklarını dile getirdi. Varan, "Bir sürü alternatif deneyerek şıkları sıraladık. Küçükten büyüğe doğru yapıldığında, testteki şıklarla çakıştığını gördük. Sürece görüp bakacağız. İnsan olarak görevimizi yaptığımı düşünüyorum' dedi. 

Bu haber toplam 3384 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri