Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÖSYM'den bir skandal daha

09.09.2011 19:07
Erzurum'da, YGS'ye giren ve yeterli puanı almasına rağmen, diploma puanının sisteme girilmediği gerekçesiyle üniversiteye giremeyen genç, hakkını mahkemede arayacak.
Erzurum'daki 3 Temmuz Lisesinden 2011 yılında mezun olan Burak Akpınar, 27 Mart tarihinde yapılan (YGS) girerek 210,144 puan aldı. Beden Eğitimi Yüksekokulu sınavları için kayıt yaptırmaya fakülteye giden Burak Akpınar aldığı cevapla hayal kırıklığı yaşadı. Diploma puanının sisteme girilmediği söyleyen yetkililere derdini anlatmak isteyen Aydemir aldığı cevaplarla bir kez daha yıkıldı.

Sorunun kimden kaynaklandığı hakkında hiçbir bilgi alamadığını ifade eden Aydemir, tüm olumsuzluklara rağmen beden eğitimi vespormeslek yüksek okulunun açtığı beceri sınavlarına girerek kaçırdığı bir puanla ikinciliği yakaladı. Aldığı puanla beden eğitimi ve spor meslek yüksek okuluna ikinci olarak girme fırsatını yakalayan Burak Özdemir yaptığı hesapla diploma puanının olması halinde okulu birincilikle kazanacağını ifade etti. Milli Eğitim ve ÖSYM arasında mekik dokuyan Burak Özdemir ve annesi Rüveyda Akpınar hiçbir yetkiliden cevap alamadıklarını söyleyerek durumun devam etmesi halinde dava açacaklarını ifade ettiler.

Burak Özdemir aldığı puanla aynı sınava giren arkadaşlarına fark attığını fakat sisteme girilmeyen diploma notu yüzünden açıkta kaldığını dile getirdi. Yapılan yanlışlık yüzünden hayal kırıklığı yaşadığını söyleyen Aydemir, annesi Rüveyda Aydemir ile, tüm kapıları tek tek çaldıklarını fakat tüm kapıların yüzlerine kapandığını söyledi. Aydemir, yetkililerin sistemin kapandığını ve bu saatten sonra hiçbir şeyin yapılamayacağını söylediklerini dile getirdi.

Annesi Rüveyda Aydemir ise, "Yapılan yanlış oğlumun hayatını kararttı. Ortada bulunan bir yanlışlık var ve buna hiç kimse sahip çıkmıyor oğlumun bir senesi yandı, bir dahaki sene kazanıp kazanamayacağı belli değil, bu hata düzeltilmemesi halinde dava açacağız" diye konuştu.

Yaşadığı hayal kırıklığının ardından annesinin KOSGEB'den aldığıkrediile açtığı küçük tekstil fabrikasında annesine yardım eden Burak Aydemir, bu yanlışın böyle devam etmeyeceğini söyledi.

İHA
 

Bu haber toplam 2460 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri