Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

OTOMOBİL KARARNAMESİ BAKANLAR KURULU'NDA KAYBOLDU

24.04.2013 11:40
Işın Çelebi'nin kitabından alıntı yapan Nuh Gönültaş, Özal döneminde Bakanlar Kurulu'nda kaybolan Otomobil Kararnamesini yazdı...

Yerli otomobil yapmak için Babayiğitlerin arandığı şu günlerde Bugün Gazetesi Yazarı Nuh Gönültaş, Özal döneminde Otomobil Kararnamesiyle ilgili çok ilginç bir anıyı köşesine taşıdı.

Özal dönemin önemli isimlerinden Işın Çelebi'nin Özallı yılları anlattığı kitabında Otomobil Kararnanesiyle ilgili anısı çok konuşulacak.

O dönemde Türkiye'de sadece Murat 124-131 ve Renault 12 olduğunu hatırlatan Işın Çelebi yurtdışından otomobil ihraç etmek için bir kararname hazırladıklarını ama bu kararnamenin Bakanlar Kurulu toplantısında kaybolduğunu aktarmış.

Murat 124-131'i üretenler ile Renault 12'yi üretenler mevcut sistemin değişmesine şiddetle karşı çıkmışlar bugün de yerli otomobil üretimine bazı çevrelerin karşı çıktığı gibi...

İşte Nuh Gönültaş'ın bugünkü yazısından ilgili bölüm;

Mesut Yılmaz'ın kuyruğuna takılan bütün kabiliyetler gibi Işın Çelebi de Türkiye'nin kayıp yetenekleri arasında. Fakat o yine de boş durmuyor ve Özallı yılları kaleme aldığı kitabıyla çabasını sürdürüyor.

90'lı yıllarda yaşananları ve Türkiye'nin önüne kimlerin nasıl takoz koymaya çalıştığını anlatmış kitabında.

Çelebi'ye göre de 93 yılı karanlık yıl.

Neden karartılıyor?

"Çünkü karanlıkta insanların gölgeleri uzuyor ama aydınlık olduğunda o insanların ne kadar cüce olduğunu anlıyorsunuz."

Tıpkı otomotiv kararnamesi meselesinde olduğu gibi. Gümrük duvarı olduğu için burada üretilip bize satılan araçları müthiş şeyler sanıyorduk.

 Özal kapıları bir açtı meğer ne araçlar varmış dünyada.

On yıllarca bize paspası, sağ aynası, dikiz aynası, sağlık kiti olmayan gaz tenekelerini otomobil diye kakaladılar.

'Türkiye'de Murat 124, 131 ve Renault 12 üretiliyor, başka araba yok. Tam Doğu Bloku ülkesi gibi. Biz onu değiştirelim dedik, başımıza gelmedik kalmadı. Murat 124-131'i üretenler ile Renault 12'yi üretenler karşımıza çıktı. Rahmetli Özal cumhurbaşkanıydı geldi ve o kararnameyi çıkarmak için Bakanlar Kurulu'na başkanlık etti. Bakanlar Kurulu'nda kararname kayboldu."

Kararnameyi bakanlardan Ali Bozer 'yanlışlıkla' çantasına koymuşmuş! Bu kitabı okuyunca insan Türkiye'nin nereden nereye geldiğini görebiliyor. Yoksa her şey son on yılda olmadı, temelleri Özal'ın attığını unutmayalım. (Türkiye'nin dönüşüm yılları, yeniden öğrenme zamanı, Işın Çelebi.)

Bu haber toplam 2232 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri