Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

OYAK neden sessiz?

25.12.2011 14:40
TSK, Ermeniler’in yaptığı katliamı, o dönemde Doğu Cephesinde görev yapan bir Rus askerinin günlüğüyle kanıtlayarak Fransa’ya cevap verirken, gözler Fransız devlerin Türkiye’deki ortağı OYAK’a çevrildi.

ASLAN DEĞİRMENCİ / ANKARA
Fransa‘daki oylamanın ardından Türkiye’nin tepkisi dinmek bilmiyor. TSK, Ermeniler’in yaptığı katliamı, o dönemde Doğu Cephesinde görev yapan bir Rus askerinin günlüğüyle kanıtlayarak Fransa’ya cevap verirken, gözler Fransız devlerin Türkiye’deki ortağı OYAK’a çevrildi. OYAK ise bırakın kınamayı bugüne kadar tek kelime etmedi.

Fransa yerine üyelerine baskı

Fransa’ya tepki göstermesi beklenen OYAK’ın kendi üyeleriyle uğraştığı ortaya çıktı. TBMM Dilekçe Komisyonu’nun oluşturduğu Alt Komisyonda OYAK masaya yatırılmış, mağdur subay ve astsubaylar vekiller tarafından meclise davet edilerek dinlenmeye başlanmıştı. Eş zamanlı olarak mağdur subay ve astsubaylar internet üzerinden örgütlenerek uğradıkları mağduriyetleri kamuoyu ile paylaşmaya başlamışlardı. Kısa sürede bir çok kesime internet aracılığıyla ulaşmayı başaran OYAK mağdurlarına kurum tarafından ‘hakaret’ davası açıldı.

Korkutma ve sindirme hamlesi

Ordu Yardımlaşma Kurumunun suç duyurusu, geçtiğimiz ay TBMM Dilekçe Komisyonunun daveti ile yaşadıkları mağduriyetleri anlatıp, taleplerini milletvekillerine ileten OYAK mağdurlarına karşı korkutma ve sindirme harekatı olarak değerlendiriliyor. OYAK’a sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla tepki yağarken, kurumun suç duyurusunu dikkate alan Cumhuriyet Başsavcılığı ise 12 OYAK mağduru hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma başlatılan OYAK mağdurlarının çeşitli internet sitelerinde OYAK aleyhine makale yazdıkları ve sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla uğradıkları mağduriyetleri dillendirdikleri öğrenildi. Hakkında soruşturma açılanların bir kısmının da TBMM’ye davet edilerek bilgisine başvurulan OYAK mağdurları oldukları bilgisine ulaşıldı.

Fransa’ya neden tepki yok?

Dilekçe komisyonuna uğradıkları haksızlıkları anlatan ve internet üzerinden örgütlenerek OYAK’a tepkilerini dile getiren emekli astsubaylar, sosyal paylaşım siteleri üzerinden uğradıkları mağduriyetleri anlatmaya devam ederken vatandaşlardan da kuruma tepki yağıyor. Facebook ve twitter üzerinden Fransız Meclisi’nin -sözde- “Soykırım” kararına tepki gösteren vatandaşlar, başta Renault olmak üzere Fransız firmalarıyla çeşitli yatırımlarda ortak olan OYAK’ın sessizliğini eleştiriyor. Kendi üyelerinin sorunlarına Fransız kalan OYAK’a sosyal paylaşım sitelerinden seslenen vatandaşlar, kurumu Fransa’ya tepki göstermeye davet ediyor.

Şikayetler devam ediyor

TBMM’de oluşturulan komisyona yapılan başvurularda ve sosyal paylaşım sitelerinde dillendirilen şikâyetlerin başında Ordu Yardımlaşma Kurumu‘nda ‘astsubayların yeterince temsil edilmemesi geliyor. ‘Yapılan kesintilere orantılı ödeme yapılmaması, bir takım piyasa işlemleriyle OYAK mensuplarının zarara uğratıldığı, kamu adına bir denetim yapılmadığı, kişisel bilgilerin bir takım şirketlere verildiği, OYAK imkânlarından bir takım çevrelerin imtiyaz sağladığı’ iddiaları da komisyona sunulan dilekçelerde dillendirildi.

TSK internet sitesinde 1915′li yıllara ait bir günlüğü yayınladı. Günlük, Doğu Cephesinde görev yapan bir Rus askerine ait…Yarbay Tverdohlebov’un kendi el yazısı ile tuttuğu günlük TSK tarafından Türkçe, İngilizce, Fransızca ve orjinali olan Rusça olarak yayınlandı.

İşte O Günlükteki Çarpıcı İfadeler

O günlüğün satır aralarında Ermenilerin Türklere yaptığı katliamın izleri yer alıyor. Söz konusu ifadeler yoruma gerek bırakmıyor. İşte o ifadeler…
- Ermenilerin ikiyüzlülüğü, giderek daha da şiddetli bir şekilde itici geliyordu. Sivil halka yönelik münferit şiddetin ardı arkası kesilmiyordu
- Subaylarımdan birisi bana Tepeköy’de Ermenilerin cinsiyet ve yaş ayrımı gözetmeksizin tüm silahsız sivil halkı katlettiklerini rapor etti.
- 12 Şubatta, garda, tepeden tırnağa kadar silahlı Ermeni asker kalabalığı 10 veya 12 silahsız Türk’ü kurşuna dizmişti.
- Rus subaylarını aldatıp Erzurum’da katliam ve insanlık kıyımı yaptılar.
- Biz Ermeni katliamına ortak olmamak için burada kalmadık. Tüm dünyanın nazarında adımızın kirlenmesi niyetinde değiliz.

 

Bu haber toplam 2484 defa okunmuştur
CHP-BBDP OYAK'a meftunlar..
hursit dilaver
kuzey ırak kürtlerinin bütün ihaleleri OYAK ta..PKK ile de mücadele ediyoruz. fransa ile de dalaşıyoruz ama, OYAK fransızlarla ortak..netcez şimdi. hiç bir şey tabii..hadi bakalım muhalefet ve CHP ya da BDP OYAK için bir laf etsin edemez.. gıkları çıkmaz..
25 Aralık 2011 Pazar 19:40
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri