Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

OYAK VE DOĞAN'A DERVİŞ KIYAĞI!

27.11.2012 16:31
Kemal Derviş'in ısrarla çıkarılmasını istediği banka kurtarma yasasında Oyak ve Doğan Grubu'na kıyak geçildiği belirtildi.

Meclis Darbe Araştırma Komisyonu, 2001 krizi sırasında Kemal Derviş'in "Bu yasa çıkmazsa istifa ederim" diyerek savunduğu kamuoyunda bankaları kurtarma yasası olarak bilinen kanunla Oyakbank ve Dışbank'a kıyak geçildiğini iddia etti.

Meclis Darbe Komisyonu'nun 28 Şubat darbesi raporunda 2001 krizine geniş yer ayırdı. Derviş'in göreve geldiği dönemde "15 günde 15 yasa" sloganıyla gündeme gelen, üretici sektörün bankalara borçlarını yeniden yapılandırmayı öngören 'İstanbul Yaklaşımı' yasa tasarısına önergeyle eklenen banka kurtarma maddelerini masaya yatıran Komisyon, sermayesi yetersiz bankalara kaynak aktarılarak kurtarılmasını öngören yasal düzenlemedeki aktif büyüklük sınırının bazı gruplar lehine özellikle düşük tutulduğu imasında bulundu.

BANKALAR BATMAKTAN KURTARILDI

Sabah'tan öğrenildiğine göre raporda, "Bankaları kurtarma operasyonu gündeme geldiğinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ancak sektör içi aktif büyüklükteki payı yüzde 1'in üzerindeki bankaların bu kapsama alınacağı kararı çıktı. Kurtarma limiti yüzde 1 değil de 1.5 olarak saptansaydı biri Türkiye'nin en büyük medya kuruluşunun, öbürü en büyük sınaî askerî grubunun olan iki banka dışarıda kalacaktı. Ortalama aktif kârlılığında da Oyak Bank yüzde -5.3 ile 1.2 olan sektör ortalamasının altındaydı. Bunlar bankanın keyfî bir kriter belirlemesi sonrasında kurtarma çizgisinin üzerinde kaldığını göstermektedir." denildi. 

Bu haber toplam 6772 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri