Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Öyle bir babayiğit karşımda göremiyorum"

24.05.2013 12:01
Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun sözleri için de ilginç bir cevap verdi.

Başbakan, "Anamuhalefet genel başkanını muhatap kabul etmiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına o denli hakareti yapabilecek babayiğit karşımda göremiyorum. Onlara gerekli cevabı zaten hukuk devletinde avukatlarım gerektiği şekilde veriyorlar" dedi.

Başbakan Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile görüşmesinin ardından Başbakanlık Merkez Bina'da düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluhakkında açtığı manevi tazminat davasına yönelik soru üzerine Erdoğan, "Ana muhalefet genel başkanını muhatap kabul etmiyorum. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına o denli bir hakareti yapabilecek bir babayiğit karşımda göremiyorum. Onlara gerekli olan cevabı zaten hukuk devletinde avukatlarım gerektiği şekilde veriyorlar" diye konuştu.

Bir gazetecinin, Reyhanlı'daki saldırıların ardından bir hacker grubunca ele geçirildiği ileri sürülenistihbarat raporlarında saldırıyı El Nusra örgütünün yaptığına yönelik bilgilerin yer aldığını belirtilerek değerlendirilmesini sorması üzerine Erdoğan "Bu hackerler, buna benzer konular, istihbaratın yakından ilgilendiği, takip ettiği, güvenlik güçlerimizin aynı şekilde takip ettiği konular" yanıtını verdi.

ÖRGÜTLERE PROPAGANDA OLUR

"Bu konularda da ‘şu örgüt, bu örgüt' gibi yakıştırmaların, nihai neticesi alınmadan açıklanması sadece bu tür örgütlerin propagandasına yarar" diyen Başbakan, yazılı ve görsel basının bu tür söylemlere itibar etmemeleri gerektiğini belirtti. Burada güç birliğine şiddetle ihtiyacımız var. Bunlara iltifat etmezsek isabetli olur diye düşünüyorum. Erdoğan'ın gündeme ilişkin diğer değerlendirmeleri ise şöyle:

AB’YE ÇOK ŞEY KAZANDIRIRDIK

8Türkiye, Avrupa Birliği içerisinde yer almayı her ne kadar kendi menfaati için düşünüyorsa da aynı şekilde AB'ye getireceği kazanımlar sebebiyle de bunu düşünüyor. Yani Türkiye yük olmaya değil aynı zamanda yük almaya geliyor böyle bir özelliğe sahip 876 milyon nüfusuyla ve şu andaki geldiği ekonomik durumuyla çok daha farklı çözümler üretebilen çok daha farklı bakış açıları üretebilen bir Türkiye AB'ye çok şey kazandırabilirdi.

8Bizim arzumuz artık kendi enerji ihtiyacını kendi kaynaklarından karşılayabilen bir Türkiye'yi inşa etmek, bunun hazırlıklarını yapmak.

AB ÇÖZÜM SÜRECİNİ DESTEKLİYOR

AB Konseyi Başkanı Rompuy ise Türkiye'nin 2004'ten beri AB zirvelerine davet edilmediğini belirterek, "Öyle ya da böyle 2004 yılından beri devam eden bu uygulamaları değiştirmeliyiz" dedi. Rompuy, PKKterörünün sonlandırılması için yapılanları izlediklerini ve gelecek nesiller için çok önemli bir şans olabileceğini kaydetti. Rompuy, AB bu konuda ki çabaları sonuna kadar destekliyor" dedi. Başbakan Erdoğan'ı önümüzdeki aylarda Brüksel'e davet ettiğini de belirten Rompuy, Erdoğan'ın da daveti kabul ettiğini söyledi.

KILIÇDAROĞLU’NA 1 MİLYONLUK TAZMİNAT

Başbakan Erdoğan 15 Mayıs'ta Brüksel'de, AP Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Esad ile Erdoğan arasında ton farkı var. İkisi de baskıcı" diyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı. Başbakan Erdoğan'ın avukatları tarafından sunulan dava dilekçesinde, özellikle "katil" ve "Esad'la Başbakan arasında ton farkı var" sözlerinin, eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırlarını aştığı belirtildi.
 

AA

Bu haber toplam 3348 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri