Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öyle Bir Tahminde Bulundu Ki..

04.03.2014 14:42
Cumhuriyet Gazetesi yazarı Can Dündar da kendisine yöneltilen 'seçim sonuçları ne olur?" sorusunun cevabını vermiş. Verdiği cevap hayli polemik çıkartacak türden.

Zira yazısının hemen girişinde “1989 seçimlerinin 25. yıldönümü, şanına yaraşır bir şekilde kutlanabilir” diyerek Özal kehanetinde bulunmuş.

PEKİ NE OLMUŞTU 1989'DA?

Can Dündar'ın beklentisi Turgut Özal'ın zirvedeyken yaşadığı yerel seçim fiyaskosu. O seçimlerde Özal 3 büyük ili kaybetmiş ve SHP birinci parti çıkmıştı.

Can Dündar'ın kehaneti de AK Parti'nin şimdi aynı sonu yaşayacağına dair. Bakın yazısında neler diyor;

"Ne olmuştu 1989’da? Yüzde 45’le seçimi kazanan Turgut Özal, tek başına iktidardı. Üç büyük şehrin belediyesi, Anavatan Partisi’ndeydi. Türkiye Kemal Horzum’un tahliyesini ve bankalar krizini konuşuyordu. Yerel seçim, genel seçim kadar önem kazanmıştı, çünkü mart ayında yapılacak yerel seçimin hemen ardından Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacaktı.

Kendisine yönelik suikasttan sonra popülaritesi artan Başbakan Özal, Cumhurbaşkanı olmak istiyordu.
Ailesiyle birlikte ülkeyi “hanedan” gibi yönetiyor, yolsuzluk söylentilerine rağmen seçime çantada keklik gözüyle bakıyordu. Son yerel seçimde yüzde 41.5 oy almıştı. CHP’de Erdal İnönü meydanları dalgalandırmakta güçlük çekiyordu. İstanbul’u Bedrettin Dalan gibi bir efsane yönetiyordu. Karşısına CHP, Nurettin Sözen adında, pek kimsenin tanımadığı bir tıp profesörü koymuştu. Anketlerde Dalan, açık ara önde görünüyordu.

SONUÇ BÜYÜK BOZGUN

Özal, yerel seçimde üç büyük şehri alıp oylarını artırarak Köşk’e çıkmanın hayalini kuruyordu.
Sonuç ne oldu?
Büyük bir bozgun...

ANAP’ın oyu yüzde 21.8’e indi. DYP ile başa baş noktaya geldi. SHP, yüzde 28.7’ye yükseldi.
İstanbul’daki kamuoyu yoklamalarında yüzde 50’leri aşmış görünen Dalan, yüzde 26’da kaldı.
Prof. Sözen, yüzde 36’yı buldu. ANAP, Ankara’da Altınsoy, İzmir’de Özfatura ile kaybetti. Üç büyük kent, SHP’nin eline geçti.

ANAP'IN ÜZERİNDEN SİLİNDİR GEÇTİ

Dönemin Adalet Bakanı’nın tabiriyle söylersek, “ANAP’ın üzerinden bir silindir geçti.”
Bir sonraki genel seçimde de ANAP iktidarı kaybetti, devrildi gitti.
Bugün adını bile hatırlayan yok.

AK PARTİ'Yİ UMMADI BİR BOZGUN BEKLİYOR

Aradan 25 yıl geçti. Bu mart yine yerel seçim var. Yine başımızda o yerel seçimi çantada keklik sayan ve Köşk’e çıkma hesapları yapan bir başbakan var. Yine yolsuzluk ve hanedan söylentileri alıp yürümüş durumda...Yine iktidar partisinin alacağı oy ve 3 şehrin sonucu, Türkiye’nin kaderini belirleyecek durumda...
Ve yine iktidardaki partiyi, ummadığı boyutta bir bozgun bekliyor.
İşte seçim tahminim...

Bu haber toplam 2226 defa okunmuştur
SHP KAZANDI AMA
Hakkı haksöyler
SHP Kazandı da ne oldu? Akan sular akmaz toplanan çöpler toplanmaz oldu. Hatta İstanbulun Ankaranın hvası öyle kirlendi ki insanlar gaz MASKESİYLE dolaşamAya başladı.
05 Mart 2014 Çarşamba 10:49
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri