Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÖZAL DAVASINDAKİ SAVCININ KIZI KAÇIRILDI

21.04.2013 02:15
Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili olarak oğlu Ahmet Özal'ın savcılığa verdiği ifadeye ulaşıldı.

Ahmet Özal, ifadesinde Özal'a suikast girişimi için adres gösterdi ve "Kartal Demirağ'ın suikast girişimini soruşturan Ankara Cumhuriyet Savcısı Uğur Tonik her şeyi biliyor" dedi. Ahmet Özal'a göre merhum cumhurbaşkanı failleri biliyordu. Ancak üzerine gitmedi.

NTV, Turgut Özal'a suikast iddialarını gündeme getiren Ahmet Özal'ın savcılığa verdiği ifadenin detaylarına ulaştı.

'SUİKASTI BAŞKASI YAPACAKTI'

Özal ifadesinde, "Uğur Tonik, araştırması sırasında Kartal Demirağ'dan önce babama yönelik silahlı saldırı teklifinin cezaevinde hükümlü bulunan Veli Can Oduncu'ya götürüldüğünü tespit etti.

'İLK SUİKASTÇI İNFAZ EDİLDİ'

Ancak Oduncu bu teklifi 'Alnı secdeye değen insana ateş etmem' diyerek reddetti. Oduncu babama yönelik suikast girişiminden bir ay sonra cezaevinde öldürüldü. Oduncu'yu öldüren şahsın da daha sonradan öldürüldüğü ortaya çıktı" dedi.

'O SAVCI FAİLLERİ BİLİYOR'

'Kartal Demirağ suikastini soruşturan emekli Ankara cumhuriyet savcılarından Uğur Tonik her şeyi biliyor' diyen Özal, ifadesinde şunları söyledi:

"Sık sık buluşup bilgi paylaşıyorduk. Bana, tehditlerin arttığını uğradığı silahlı saldırıdan son anda kurtulduğunu söyledi. Failleri biliyordu, sonuca çok yaklaşmıştı ancak ani bir kararla dosyadan el çektiğini açıkladı.

'SAVCININ KIZI KAÇIRILDI'

Sonradan kızının kaçırıldığı için böyle bir karar aldığını öğrendim. Uğur Tonik hayattadır. İstanbul Beylikdüzü'de ikamet etmektedir. Çağrıldığı takdirde o da bildiklerini anlatacaktır" dedi.

Bildiklerini babasıyla paylaştığını söyleyen Ahmet Özal, "Babam buna rağmen suikast girişiminin üzerine gitmedi" şeklinde konuştu.

Özal, babasının kendisine, "Bu bilgileri açıklamam ülkeye zarar verir. Bunlar devlet arşivlerinde yer alır. Zamanı geldiğinde açıklanır" dediğini söyledi.

NTV

Bu haber toplam 1748 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri