Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özal farklı suikast girişimleri atlatmış

23.04.2013 11:57
Gazeteci-yazar Aslan Değirmenci’nin Kanal 5’de hazırlayıp sunduğu ‘Son Gündem’ programına katılan, Özal’ın çalışma arkadaşlarından Mehmet Bozdemir, çok önemli açıklamalarda bulundu.

Soruşturmaya Kartal Demirağ’dan başlamanın gerektiğini vurgulayan Bozdemir, dönemin Ankara Emniyet Müdürü Mehmet Ağar ve Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Selçuk’u bildiklerini anlatmaya davet etti. Davanın derinleşmesi için üç ismin bilgilerinin hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Bozdemir, o dönem soruşturmayı yürüten savcının başına gelen karanlık olaylara da mercek tutulması gerektiğini vurguladı. Özal’ın vesayet sisteminin üzerine gittiği, Kürt sorununu çözmek için kararlılık gösterdiği ve Osmanlı hayali yüzünden hedef alındığını ifade eden Bozdemir, “İyi araştırılırsa Özal’ın daha önceki dönemlerde de suikast girişimleri ile karşı karşıya kaldığı görülecektir” dedi.

***
Turgut Özal’ın Başbakanlığı döneminde, Personel Genel Müdür Yardımcılığı ve Başbakanlık Ekonomik Mali İşler Başkanlığı yapan Demokraside Birlik Vakfı Başkanı Mehmet Bozdemir, Kanal 5’e konuk oldu.

KARTAL DEMİRAĞ ES GEÇİLİYOR
Özal’a düzenlen suikastta adı karışan Kartal Demirağ’ın göz ardı edildiğini vurgulayan Bozdemir, “Hazırlanan iddianamede ciddi tespitler var, bu yönüyle çok önemli. Burada herkese görev düşüyor. Konu yargıya intikal etti. Bu konuda bilgisi olanların yargı ile paylaşması gerekiyor. Kartal Demirağ süreçte es geçiliyor. Daha önce Özal’a ciddi suikastlar düzenlendi. Ama bunların hepsini bir şekilde atlattı. Tekrar söylüyorum; iyi araştırılırsa Özal’ın daha önceki dönemlerde de suikast girişimleri ile karşı karşıya kaldığı görülecektir” dedi.

SUİKASTÇILARI BİLİYORDU
Özal suikastı yapanlar hakkında ciddi araştırmalar yaptığını ve sonuca ulaştığını vurgulayan Bozdemir, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “O gün o kişileri açıklamadı. Çünkü Türkiye buna hazır değildi. Bu nedenle açıklamaktan kaçındı. Ülkenin ve toplumun bu yükü taşıyamayacağını biliyordu. O zamanlar bir subaya dahi bir şey söylemek mümkün değildi. Suikastın gerçekleştiği gün salonda güvenliğin azaltıldığı da biliniyor. Kartal Demirağ o gün yalnız değildi. Kartal Demirağ’ın ifadesi mutlaka yeniden alınmalı. Sonra dönemin Ankara Emniyet Müdürü Mehmet Ağar ve Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Selçuk bildiklerini anlatmalı.”

O DÖNEMDE FİŞLEMELER VARDI
“Rahmetli Özal vesayet sistemine karşı ilk direnci gösteren kişidir. Bürokratik oligarşiye de eğilmedi” diyen Bozdemir, “28 Şubat sürecinde yapılan haksız-hukuksuz fişlemelerin benzerleri de Özal’ın önüne koyulmuştu. Ama o yeniden araştırma isteyip, haksızlıkları gidermek için elinden geleni yapıyordu. Çok sayıda kamu görevlisi bazı kurumlar tarafından ‘dindar’ ve ‘komünist’ şeklinde fişlenerek tayin ve atamaları engellenmek isteniyordu. O ise haksızlığı fark ediyor, sorun ile mücadele ediyordu” dedi.

TÜRKİYE DIŞA KAPANMIŞTI
Özal dönemine kadar Türkiye’nin dışa kapalı dünya ile küs bir anlayış güttüğünü vurgulayan Bozdemir, “Ne zaman İslam ülkelerinden birisi ile bir bağlantı kurulsa hemen ayağa kalkıyorlardı. Balkan ülkeleri ile de temas insanları ürkütüyordu. Ama Özal bu ülkeler ile kararlı bir ilişki kurmak istiyordu. Ancak önce iç barışı halletmeliydi. Türkiye’nin barışı için mücadele verdi. Ancak bir takım çevreler bundan rahatsız oldu. Özal’ı indirmek için çaba sarf ettiler” dedi.

İLK ADIMLARI ÖZAL ATTI
Kürt sorunu konusunda Özal döneminde ciddi çalışmalar yapıldığını belirten Bozdemir, “Kürt meselesinin ilk defa ciddi anlamda üzerine giden kişi Rahmetli Özal olmuştur. Türkiye’de Kürt kimliği yok sayıldı. Özal’da bunun farkında olduğu için iç barış için mücadele verdi. Bu yönde adımlar attı. Özal Balkanlara ve Ortadoğu’ya barışın gelmemesine sebep olarak Türkiye’yi görüyordu. Güçlü olmayan bir ülkenin olaylara bakış ufku dar olur diye bakardı. Özal, iç barışını sağlamış bir Türkiye’nin dünya barışına önemli katkıları olacağı düşüncesini taşıyordu” şeklinde konuştu.

OSMANLI HAYALİ VARDI
Türkiye’nin kendi gücünün farkında olmadığını ifade eden Bozdemir, Özal bu gücün farkına vardığını, aynı zamanda Özal’ın bir Osmanlı hayali olduğunu söyledi. Bozdemir, “Bu hayalden rahatsız olanlar türedi. Özal, ayrımcılık yapmayan bir Cumhurbaşkanıydı. Amacı Osmanlı Devletinin kaybettiği topraklarda akan kanı durdurmaktı. Bu da kendisini hedef yaptı” ifadelerini kullandı.

KÜRT RAPORUNDA NE VARDI?
Özal’ın Kürt sorunu çözmek için önemli çalışmaları olduğunu vurgulayan Bozdemir, Eşref Bitlis’in çantasında çözüm için çalışmaların olduğunu söyledi. Bozdemir, sözlerine şu şekilde devam etti: “Eşref Bitlis’in ölümündeki sır perdesi halen aralanmadı. O çözüm için rapor hazırlıyordu. Aynı şekilde sürece Adnan Kahveci de destek sunuyordu. Hazırlanan rapordan rahatsız olanlar Bitlis’in uçağını düşürmüş olabilir. Kahveci’nin kazasında da karanlık nokta çok.”

Bu haber toplam 1458 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri