Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özal'ın naaşı Adli Tıp uzmanlarını şaşkına çevirdi

04.10.2012 11:54
Turgut Özal'ın kabrinden çıkarılan cenazesinin bütünlüğünü koruması hatta iç organlarının bir çürümemiş olması Adli Tıp uzmanlarını şaşkına çevirdi. Kolay kolay bir araya gelmeyecek birçok şart bir araya geldiğini ifade eden uzmanlara göre bu özel ve ende

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kabrinden çıkarılan cenazesinin bütünlüğünü koruduğu görüldü. Adli Tıp uzmanlarını da şaşırtan durumu değerlendiren Sevil Atasoy, "Bedenin korunduğu çok özel bir olay. Bu beden konuşmak istiyor diyorum ben. Kolay kolay bir araya gelmeyecek birçok şart bir araya gelmiş" dedi.

Adli Tıp'a götürülen 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın naaşı üzerinde yapılan ilk incelemede, cenazenin bütünlüğünü koruduğu tespit edildi.

ÇOK ENDER VE ÖZEL BİR DURUM

NTV canlı yayınına katılan Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Sevil Atasoy, "Halk dilinde sabunlaşma dediğimiz çürümenin durduğu, bedenin korunduğu çok özel bir olay. Bu beden konuşmak istiyor diyorum ben. Kolay kolay bir araya gelmeyecek birçok şart bir araya gelmiş" diye konuştu.

Atasoy, şunları söyledi:

"Bir beden defnedildiği zaman bir süre sonra çürür. Ve kemikler, tırnaklar, saçlar kalıncaya kadar da bedenin yumuşak dokusu kaybolur. Nitekim bu olayda da 19 yıl sonra Özal'ın kabrinin açılıp açılmaması uzun süre tartışıldı. Ben ilk günden itibaren açılmasından yanaydım. Her kuşku da mutlaka açmak gerekir. Ne kadar zaman geçerse geçsin, bu örnekte olduğu gibi çok özel bir ihtimalin olabileceği korunmuş bedenle karşılaşabiliriz. Çok enderdir çünkü birçok koşulun bir araya gelmesini şart koşar.

Bu, halk dilinde sabunlaşma dediğimiz; çürümenin durduğu, beden yağının bir mum gibi orada bir tabaka oluşturduğu, yağın fazla olduğu yerlerde bir tabakanın oluştuğu ve bu tabaka sayesinde bedenin korunduğu çok özel bir olay. Fakat burada su var bunu oluşturan. Su olmasa da başka koşullarda da oluşur, su şart değil.

Burada oksijensiz belli bazı enzim aktivitesiyle, bakterilerin etkisiyle ortamda yağların sabunlaşması olayı. Beden yağ oranı erkeklere göre kadınlarda, bebeklerde ve kilolu olanlar da görülen bir durum. Mesela 13. yüzyıldan kalma bir bebek cenazesinde beyin incelemesi yapılabilmiş ve beynin her türlü ayrıntısı incelenmiştir.

Özal'ın iç organların bulunduğu yer korunmuş olabilir. Bu beden konuşmak istiyor diyorum ben. Burada çok özel bir durum var. Kolay kolay bir araya gelmeyecek birçok şart bir araya gelmiş. Cenazenin defnedildiği derinlikten, sıcaklığa, mevsime varıncaya kadar... Etraftaki mikroorganizmaların içeriden ya da dışarıdan etki etmeden bir film tabakasının oluşması o kadar ender görülen hadiseler ki... Aynı yerde yan yana defnedilmiş iki ya da daha fazla cenaze arasından sadece birinin sabunlaştığını öbürlerinin çürüdüğünü biliyoruz."

Kaynak: NTV 

Bu haber toplam 4714 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

özal şehiddir
yaşar inan
özalın şehid olduğunun ispatıdır. sıra şehidin katillerindedir. şehidler çürümez. başka lafa gerek yoktur
04 Ekim 2012 Perşembe 13:01
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Bu nasıl haber
Abdullah
Attığınız manşeti ya okumuyorsunuz ya anlamıyorsunuz yahut tii ye alıp sallamıyorsunuz. " Özalın bedeni konuşmak istemiyor " !!!!!! Adam " beden adeta konuşmak istiyor " diyor. Siz ne yazmışsınız...
04 Ekim 2012 Perşembe 12:43
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri