Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özal'a Suikast Girişimi Örtbas Edilmiş !

20.11.2011 15:03
Özal’a yönelik suikast girişimini soruşturan Savcı Tonik, soruşturmanın örtbas edilmesi için Org. Yirmibeşoğlu’nun kendisini nasıl tehdit ettiğini anlattı.

ANAP’ın 1988’deki kongresinde Kartal Demirağ tarafından Turgut Özal’a yönelik suikast girişimini soruşturan Savcı Uğur Tonik, soruşturmanın örtbas edilmesi için dönemin Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri ve eski Özel Harp Dairesi Başkanı Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu’nun üç adamını göndererek kendisini tehdit ettiğini söyledi.

Turgut Özal’ın 18 Haziran 1988’de kendisine yapılan suikast girişimini aydınlatmakla görevlendirdiği isimlerden biri olan emekli savcı Uğur Tonik’in, Özal’ın ölümüyle ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na 15 Ağustos 2011 tarihinde talimatla ifade verdiği ortaya çıktı.

Kızımı kaçıranları bilmiyorum

Tonik, iki sayfalık ifadesinde, Özal suikastıyla ilgili araştırma yaptığı dönemde kendisinin Sabri Yirmibeşoğlu tarafından gönderilen üç kişi tarafından tehdit edildiğini belirtti. Tonik, o dönemde kızının kaçırıldığını, ancak bu kaçırılma olayının arkasında kimlerin olduğunu bilmediğini söyledi.

Özal’ın, kendisine yönelik suikast girişimini araştırmakla görevlendirdiği iddia edilen Prof. Dr. Çetin Yetkin de aynı soruşturma kapsamında verdiği ifadede, Özal’ın kendisine yönelik böyle bir görevlendirmesinin olmadığını söyledi. Suikastı araştırmakla görevlendirildiği belirtilen isimlerden Bülent Şemiler’in ise Kıbrıs’ta ikamet ettiği ancak adres tesbiti yapılamadığı için ifadesinin alınamadığı öğrenildi.

Görevli polisler dinlenecek

Bu arada soruşturmayı yürüten özel yetkili savcılar, suikast girişiminin yapıldığı ANAP Kongresi’nde görevli olan polis müdürlerini de ifadeye çağırdı. İlk olarak o dönemde kongrenin yapıldığı salondaki polislerden sorumlu komiser Mehmet Ozan’ın dinleneceği belirtildi. Ozan’ın 21 kasım pazartesi günü ifade vereceği öğrenildi.

Öte yandan Özal’ın ölümüyle ilgili soruşturmayı yürüten Savcı Kemal Çetin, Özal’ın öldüğü 17 Nisan 1993 günü Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde neden ambulans bulunmadığı konusunda Sağlık Bakanlığı’ndan bilgi istedi.

Tonik’in eşi: Kızımızı kaçırdılar, mağduruz

Jandarma İstihbaratçı Hüseyin Oğuz, “Bir istihbaratçı askerin anıları: ömrüm” isimli kitabında Uğur Tonik’in kızının kaçırılması olayını şöyle anlatmıştı: “Elazığ İl Jandarma’da kalırken bir gün Uğur Tonik’in eşi beni aradı. ‘Bizim çok sıkıntımız oldu. Kartal Demirağ’ın sorgulanmasından sonra başımıza birçok iş geldi. Kızımızı kaçırdılar, çok mağdur olduk’ dedi.”

Taraf

Bu haber toplam 2742 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri