Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özal'ın suikast sırrını açıkalayın'

17.04.2013 14:00
Özal döneminin bakanlarından Vehbi Dinçerler ve Ekrem Pakdemirli, 1988 yılındaki ANAP kongresinde Özal’a düzenlenen suikastle ilgili sırrı bilen Mehmet Keçeciler ve Korkut Özal'ı, bu sırrı açıklamaya çağırdı.Daha fazlasını oku: 'Özal'ın suikast sırrını aç

Özal döneminin bakanlarından Vehbi Dinçerler ve Ekrem Pakdemirli,  Mehmet Keçeciler ve Korkut Özal’ı kendilerine emanet edilen sırrı açıklamaya çağırdı.

Kanal A’da yayınlanan Siyaset Masası programında Bedrettin Uğur’a konuşan Vehbi Dinçerler; Mehmet Keçeciler ve Korkut Özal’ın merhum Cumhurbaşkanı Özal'a yönelik suikastın perde arkasındaki ismi bildiklerini ve açıklamalarının zamanının geldiğini söyledi.

Dinçerler, kendisinin de o ismi dolaylı öğrendiğini ancak açıklamasının doğru olmayacağını ifade ederken, Ekrem Pakdemirli ise ‘’20 yıl sonra bu sırrı açıklamanın zamanı’’ ifadesini kullandı.

Programa katılan gazeteci Melik Duvaklı, eski bakanları tanık olarak Özal’a vefa borçlarını ödemesi gerktiğini vurguladı.

Programda en çarpıcı tespit ise Taraf gazetesi muhabiri Arzu Yıldız'dan geldi. Yıldız, ‘’Agatha Christie'nin Doğu Ekspresinde Cinayet romanında olduğu gibi herkes o kişiyi biliyor ama kimse söylemiyor’’ dedi.

Mehmet Keçeciler, 2010 yılında yine aynı programda, Özal’ın suikastı kimin yaptırdığını söylediğini, ancak ona söz verdiği için bunu mezara kadar saklayacağın açıklamıştı.

 

KÜRSÜDE ATEŞ AÇILMIŞTI

18 Haziran 1988 günü Ankara’da Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda yapılan ANAP kongresinde, kürsüde konuşan Başbakan Turgut Özal’a iki el ateş edilmiş, birinci kurşun Özal’ın sağ eline, ikinci kurşun mikrofonun ayağına isabet etmişti. Silahı tutukluk yapınca korumalar tarafından vurularak yakalanan kişi Kartal Demirağ’dı. 4 yıl hapis yatan Demirağ 1992’de serbest bırakılmıştı.

Özal olayın ardından yaralı halde kürsüden "Bilhassa belirtmek istiyorum; Allah'ın verdiği ömrü, O'nun isteğinden başka alacak yoktur, biz de O'na teslim olmuşuzdur" demişti.

KAYNAK: ROTAHABER


 
Bu haber toplam 1740 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri