Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÖZDEN ÖRNEK DARBE GÜNLÜKLERİNİ KABUL ETTİ

03.01.2013 15:14
Darbe Günlükleri’yle anılan Örnek'in ifadesinde, 'Notlar bana ait' dediği ve Erdoğan’ı sıkıştırmak için yapılan planları anlattığı ortaya çıktı.

Darbe Günlükleri’yle birlikte anılan Özden Örnek savcılık ifadesinde, “Notlar bana ait” dedi. Örnek, Hilmi Özkök’ün ‘muhtıra’ dediği notların yanısıra Başbakan Erdoğan’ı sıkıştırmak için yapılan planları da anlattı.

BALYOZ’DAN 20 YIL CEZA ALAN ÖZDEN ÖRNEK’İN DARBE GÜNLÜKLERİNİ KABUL ETTİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Star'dan öğrenildiğine göre, Balyoz Darbe Planı davasında 20 yıl hapis cezasına mahkum olan emekli oramiral Özden Örnek’in 12 Aralık 2009’da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifadesi’nde dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün ‘muhtıra’ dediği raporla ilgili bir soruya “Notlar bana ait” şeklinde yanıt verdiği ortaya çıktı. İfadesi 4 yıl sonra Ergenekon dava dosyasına delil olarak konan Örnek, günlüklerin bir kısmını da inkar ediyor. Örnek’in Başbakan Erdoğan’a karşı strateji belirlemek için toplandıklarını ve ona “sorulmak” üzere bir rapor hazırladıklarını kabul ettiği görüldü. Takipsizlik verilen “darbe günlükleri” soruşturması kapsamında ifade veren Örnek’in 31 sayfalık ifadesinden çarpıcı bölümler şöyle:

ÖZKÖK’ÜN MUHTIRA DEDİĞİ METNİ KABUL ETTİ

- Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven adlı darbe planlarından haberdar olmadığını ileri süren Özden Örnek’e günlüklerdeki “29 Aralık 2003” başlığı altındaki “Genelkurmay Başkanı bana kendisine gönderdiğimiz rapor ile ilgili bazı serzenişlerde bulundu. Ben bu raporun iki noktası hariç her şeyiyle hem fikirim. Ama beni esas üzen raporun dördünüz tarafından imzalanarak gönderilmesi ve böylece bir muhtıra şekline dönüşmesi. Daha önce de benden habersiz dördünüz toplandınız’ dedi” ifadesi soruldu. Örnek, savcılara sadece “Not bana aittir” diyerek, Özkök’e böyle bir rapor sunduklarını kabul ettiği görüldü.

ERDOĞAN’A SORULACAK METİNLERİ TARTIŞTIK

-  “9 Ocak 2004” başlıklı not okunarak Örnek’e “Genelkurmay Başkanının haberi olmadan neden arkasından gizli toplantılar yaptınız” sorusu yöneltildi. Örnek, şu cevabı verdi: “Başbakan Ankara’da görev yapan Or.larla bir görüşme yapma talebinde bulunmuştu. Bu görüşmeden önce bir ön değerlendirme yapıldı. Başbakan ile düzenlenecek toplantıda sorulmak üzere herkesin hazırladığı metinler vardı.”

TRT’DE OKUNACAK BİLDİRİLER BİLE HAZIRDI

-Günlüklerdeki “13 Ocak 2004” başlıklı notta; Bir toplantıdan bahsederek “...Bu arada İbrahim bizim yapmamız gereken hazırlıklar  paralelinde TRT’den okunacak olan bildiriyi hazırlamış. Okudum ve çok güldüm”  şeklinde yazdığı hatırlatılarak “Bu toplantının konusu ve amacı ne idi”sorusuna Özden şu cevabı verdi: “Başbakan ile düzenlenecek toplantıda sorulmak üzere herkesin hazırladığı metinler vardı, bunları tartıştım. Bazı arkadaşların metinlerinde gülünecek şeyler de çıktı, daha sonra o toplantı yapıldı ve sorunsuz geçen bir toplantı oldu.”

- Örnek, ifadesinde günlüklerde yer alan “19-25 Mayıs 2003 başlıklı nottaki “... Genelkurmay Başkanı’na karşı tam bir tavır oluşmuş vaziyette” cümlelerinin kendisine ait olduğunu dile getirdi.

Ersöz’den irtica brifingi aldım 

- Örnek’in “21 Ocak 2004” başlıklı “E. Dışişleri Bakanı Coşkun Kırca’nın ve M. Ali Kışlalı’nın ziyareti... İkisi de bana ‘zaman geçiyor ve her gün daha kötüye gidiyoruz. Ne yapacaksınız yapın yoksa geç olacak’ mesajını verdiler” şeklindeki not için de “Bana aittir” dediği görüldü.

- “25 Aralık 2003” başlıklı “CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol’un ziyareti. CHP olarak kendilerinden neler beklediğimizi anlattım. ‘Tamam mesajınızı ilgili yerlere ileteceğim’ dedi” ifadesiyle ilgili Örnek, “Kemal Anadol beni ziyaret etti ve kitabını verdi. Ben de kendisine halk partisi olarak neler yaptıklarını sordum” dedi.

- Örnek, Ergenekon davası sanıklarından emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ü tanıyıp tanımadığı sorusuna şu çarpıcı cevabı veriyor: “İrticayla mücadele konusunda Jandarma Genel Komutanlığı’nın çalışmaları vardı. Ben de kendilerine bana bu hususları anlatmalarını istedim. Bana bizzat Jandarma Genel Komutanlığı’nda konuyla ilgili özel brifing verdi.”

Star

Bu haber toplam 4852 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri