Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özel ekip saldırganın görüntülerine ulaştı

21.07.2015 16:06
Suruç saldırısının ardından Ankara'dan bölgeye giden özel ekip, kamera kayıtlarını inceledi; saldırganın görüntülerini tespit etti. Bölgedeki güvenlik kamera görüntülerinin incelenmesi sonucu saldırının canlı bomba eylemi olduğu netlik kazandı.

Suruç saldırısından hemen sonra istihbarat, olay yeri inceleme, kriminal ve bomba uzmanlarından oluşan özel bir ekip Ankara’dan bölgeye gitti.Kanlı saldırıyı düzenleyen canlı bombanın görüntülerine ulaşıldı. Saldırganın kimliğinin belirlenmesi için çalışmalar yürütülüyor. Saldırganın MİT’in, “canlı bomba veya bombalı eylem yapabilir” uyarısı yaptığı 3 kadın eylemciden biri olma ihtimali üzerinde duruluyor.

 

ANKARA’DAN EKİP

Saldırının hemen ardından Ankara’dan bölgeye özel ekip gönderildi. İstihbarat, terör, olay yeri inceleme, kriminal ve bomba uzmanlarından oluşan ekip, bölgeye geçti. Saldırıyla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü’nde de inceleme başlatıldı. Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyesi gençlerin ilçeye gelişiyle birlikte bölgede üst düzey güvenlik önlemleri alındığı öğrenildi. İlçe giriş ve çıkışında da kontrol noktası oluşturan güvenlik birimlerinin, araç, üst aramaları ve kimlik kontrolleri yaptığı kaydedildi.Patlamanın meydana geldiği kültür merkezinde de polis ekibinin görevlendirildiği öğrenildi.

ÖNCEDEN PLANLI

Tüm bu güvenlik önlemlerine rağmen canlı bombanın nasıl “gözden kaçtığı” araştırılıyor. İlçedeki önlemlere rağmen saldırının gerçekleştirilmiş olması, saldırganın daha önce ilçeye giriş yaptığı, burada eyleme hazırlandığı ihtimali üzerinde duruluyor. Soruşturma kapsamında saldırganın bağlantılı olduğu kişi veya kişiler de araştırılıyor.

Saldırıdan hemen sonra bölgede toplanan güvenlik kamera görüntüleri incelendi. İlk incelemelerde saldırının canlı bomba eylemi olduğu netlik kazanırken, saldırganın da kadın olduğu görüntülerden belirlendi. Patlamanın ardından parçalandığı belirlenen kadın saldırganın kimliğinin tespiti için çalışmalar yürütülürken, elde edilen görüntülerden yüz tanıma sistemiyle de kimlik tespiti yapılmaya çalışılıyor. Bu arada canlı bomba eylemini yapan saldırganın 18 yaşında olduğuna dair iddialar da dile getirildi.

 

 

Bu haber toplam 1046 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri