Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özel yetkili mahkemeler kaldırılıyor

28.06.2012 12:10
Ve Hükümet Başbakan Erdoğan'ın bizzat talimatıyla Özel Yetkili Mahkemeleri kaldırıyor. Hem de sözkonusu düzenleme kamuoyunda hiç tartışılmadan. Ne demişti Arınç bu konuda?İşte cevabı...
Ve Hükümet Başbakan Erdoğan'ın bizzat talimatıyla Özel Yetkili Mahkemeleri kaldırıyor. Hem de sözkonusu düzenleme kamuoyunda hiç tartışılmadan. Ne demişti Arınç bu konuda?
 
Çok değil daha birkaç hafta önce yetkilerinin sınırlandırılması ile gündeme gelen darbe, terör, mafya konusunda birer ihtisas mahkemesi olan Özel Yetkili Mahkemeler'in toptan kaldırılması gündemde.
 
Dün Sabah gazetesinin haberine göre Başbakan Erdoğan'ın "Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılsın, düzenleme tatilden önce yapılsın" talimatı verdiği kamuoyuna yansıdı.
 
Bu haberden sonra gün içinde peşpeşe Hükümet üyeleri tarafından çelişkili, tutarsız haberler geldi.
 
DÜZENLEME KAMUOYU İLE PAYLAŞILMADAN YASALACAK MI?
 
Ancak burada öne çıkan bir durum var. Özel Yetkili Mahkemelerin yetkilerinin sınırlandırılacağı ya da tamamen kaldırılacağı bir süredir gündemde olmasına rağmen, yetkilerinin nasıl sınırlandırılacağı, yürüyen davaların ne olacağı, kaldırılması durumunda bu mahkemelerin baktığı davalara hangi mahkemelerin bakacağı gibi durumlar kamuoyu tarafından yeteri kadar müzakare edilmedi. Çünkü aylardır üzerinde çalışılan düzenleme bir türlü kamuoyu ile paylaşılmadı.
 
Teklifin sahibi Bakanlar Kurulu'nda bile Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili düzenlemenin hak ettiği ölçüde konuşulmadığı intibaı hâkim.
 
Öyle ki Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, açıklamalarına "bildiğim kadarıyla" diye başlarken, diğer bir Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise "Doğru olma ihtimali çok zayıf, Adalet Bakanı'na sorsanız daha iyi cevap alabilirsiniz" diyor.
 
Adalet Bakanı'ndan ise bu konuda bir açıklama yok. Zira daha önce de kamuoyuna yansıdığına göre bu çalışmanın Başbakanlıkta dar bir bürokrat grubu tarafından yapıldığı gündeme gelmişti.
 
Şimdi burada kafaları karıştıran sorulardan birisi şu. Bir süredir Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili düzenleme gündemde ama değişikliğin nasıl olacağı konusunda değil vatandaş, teklifin sahibi Bakanlar Kurulu üyeleri bile yeterince bilgi sahibi değiller (!)
 
HİÇ "ŞIK" DEĞİL
 
Ve bu mahkemelerler ilgili değişiklik, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da dediği gibi hiç de "ŞIK" olamayan bir şekilde bir önerge ile 3. yargı paketine eklenerek, kamuoyunda içeriği tartışılmadan, adeta yangından mal kaçırırır gibi bir gece yarısı yasalaşacak.
 
"Bir yasa düzenlemesi gündemde. Bir iki aya kadar çıkacağız. Çıkınca çoluk çocuk demeden rövanş alacağız" diyen Balyozcular'ın takvimi tıkır tıkır işliyor...
 
BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ NE DEMİŞTİ
 
Bu konuyu korsan önergeyle getirmek ayıp ve çirkin
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç:
 
Görebildiğimiz kadarıyla özel yetkili mahkemeleri tamamen kaldırmak elbette mümkün değil. Savcıların ve hakimlerin yetkilerine nasıl bir sınırlandırma veya tarif getirilecek, bunu ancak çalışma yapıldıktan sonra göreceğiz. Ama hâlâ bir kısım basın mensupları, 'şu paket görüşülürken bir gece yarısı önergesiyle gelecek...' Bu, Meclis İçtüzüğü'nü bilmemekten kaynaklanan bir husus. Komisyondan geçmiş, komisyon raporuna girmiş bir konuya tamamen farklı bir konuda yeni bir madde ilave etmeniz mümkün ama bunun komisyonun salt çoğunluğuyla kabul edilebileceğini düşünmeleri lazım. Kaldı ki böyle bir konuyu gece yarısı korsan önergeyle getirmek ne hükümetin işine gelir ne AK Parti Grubu'nun şık davranışı olur. Herkesin yakından takip ettiği bir konuyu yangından mal kaçırırcasına, gece yarısı geç bir saatte, kimsenin duymadığı bir anda... Ne kadar ayıp, ne kadar çirkin bir şey. Bunu düşünmek, iddia etmek bile ne kadar çirkin.
 
 
 
 
 
Bu haber toplam 1810 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri