Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Paşalara da 'Fidan' ayarı

05.06.2012 08:35
Özel yetkili mahkemelerde yeni düzenlemelere gidiliyor. Genelkurmay başkanı ve komutanlar hakkında soruşturma açılmadan önce MİT'te olduğu gibi izin alınacak.

Hükümetin, özel yetkili mahkemeler ile ilgili yapacağı değişikliğin detayları belli olmaya başladı. Başbakan Erdoğan ile bazı bakanlar geçen hafta özel yetkili mahkemelerin görev alanlarını düzenleyen CMK'nın 250. maddesine ilişkin değişiklik yapılabileceğine yönelik açıklama yapmıştı.

Yapılacak değişiklikle özel yetkili mahkemeler kaldırılmayacak ancak görev alanlarında sınırlamaya gidilecek. Özel yetkili mahkemeler ile ilgili yapılması planlanan değişikliklerden ilki görev alanlarının “silahlı terör örgütü suçları” ile sınırlı tutulması olacak. Mevcut düzenlemede özel yetkili mahkemeler silahlı örgüt kapsamında işlenen, uyuşturucudan haksız ekonomik çıkar sağlamaya kadar bütün suçlara bakabiliyor.

SONRAKİ DAVALARI KAPSAYACAK

Yapılacak değişiklikte, özel yetkili mahkemelerde yargılanacak genelkurmay başkanı, kuvvet komutanları, emniyet ve diğer üst düzey bürokratlarla ilgili olarak MİT benzeri bir düzenlemeye gidilmesi de öngörülüyor. Bu kişiler hakkında soruşturma ve kovuşturma açılması, gözaltına alınmaları ve sorgulanmalarının izne bağlanması formülü üzerinde çalışılıyor. İzni bakanın mı, başbakanın mı vereceği, kimlerin yargılanmasının izin kapsamında olacağı ise çalışmalardan sonra netleşecek. Ancak ağırlıklı görüşün, bürokratın bağlı olduğu kurumun başındaki isimden izin alınması olduğu belirtiliyor. Bu arada özel yetkili mahkemeler, ellerindeki dosyaya bakmaya devam edecek. Düzenleme, bundan sonra açılacak davaları kapsayacak.
 

Bu haber toplam 4078 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri