Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özel'den Vali Türker'e: Artık yetki sizde

11.09.2011 13:54
Hükümetin terörle mücadeledeki strateji değişikliğine Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarından tam destek geldi.
Birkaç gündür ekibiyle birlikte Güneydoğu'da bölge turuna çıkan Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in, Hakkari Valisi Muammer Türker'e 'süper vali' konusunda "Artık yetki sizde" dediği öğrenildi
 
Hükümetin terörle mücadeledeki strateji değişikliğine Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarından tam destek geldi. Kanlı terör örgütü PKK'nın bitirilmesi konusunda yapılan çalışmalar sona yaklaştı. Hükümetin terörle mücadelede jandarma ve polisi etkin hale getirerek bunları 'süper vali'nin emrine vermesi çalışmasına Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'den de 'yerinde' destek geldi. 8 Eylül'de ekibiyle birlikte Malatya, Batman, Siirt ve Şırnak'ı ziyaret eden Necdet Özel, 9 Eylül'de ise Hakkari ve Van'da valilerle bir araya geldi. Hakkari Valisi Muammer Türker'le basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmesinde Org. Necdet Özel'in "Artık yetki sizde. Terörle mücadeleyi birlikte yürüteceğiz" dediği öğrenildi. Hükümetin 'süper vali' çalışmasını destekleyen Genelkurmay Başkanı'nın, terörle mücadelede sivil unsurlara her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade ettiği belirtildi.
 
HÜKÜMETTEN SİVİL MODEL
 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Ertan, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilge, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ve 2. Ordu Komutanı Servet Yörük'ün iki günlük Güney Doğu ziyaretinin perde arkası netleşmeye başladı. TSK'nın en üst kademesinin oluşturduğu heyet, Malatya, Siirt, Hakkari, Van, Şırnak ve Batman valilerini ziyaret ederek PKK ve terörle mücadelede artık yetkinin valilerde olduğunu bildirdi. Terör örgütünü sert bir şekilde eleştirerek "Bıçak kemiğe dayandı" açıklamasında bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz ay Milli Güvenlik Kurulu üyesi bakanlarıyla ayrı ayrı görüşerek partisinin Merkez Yürütme Kurulu'yla (MYK) toplantı yapmıştı. Toplantıda sınırötesi harekâtın tek başına çözüm olmadığı; yurt içinde de arazi arama-tarama faaliyetlerine ağırlık verilmesi gerektiği üzerinde duruldu. Ayrıca, kırsalın yanısıra Hakkâri merkez ve ilçeleri başta olmak bölgedeki birçok yerleşim merkezinde de bölücü örgüt unsurlarına yönelik operasyonlar yapılması gerektiği kaydedildi.
 
YENİ MODELE DESTEK
 
Bu çerçevede, şehir merkezlerindeki terörist unsurlara karşı alınabilecek önlemler de konuşulurken, illerde valilerin jandarma ve polis birliklerine birlikte komuta etmesi ve istihbarat görev paylaşımının hızlı ve etkin yapılması gerektiği üzerinde görüş birliğine varıldı. Operasyonlarda görev alan jandarma birliklerinin sevk ve idaresinde, valilerin daha etkin rol üstlenmesinde Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'den olumlu yaklaşım geldi. Özel ve kuvvet komutanlarının, ziyarette 'süper vali' uygulamasına destek mesajları verdiği öğrenildi.
 
MÜCADELE BİRLİKTE OLACAK
 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ziyaret ettiği sınır illerinin valileriyle 20'şer dakikalık görüşmelerde bulundu. Basın kapalı olarak gerçekleştirilen ziyarette Özel, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeni uygulanacak terörle mücadele stratejisinde süper valilere her türlü desteği vereceklerini söylediği kaydedildi. Hakkari Valisi Muammer Türker'e "Artık yetki sizde" diyen Genelkurmay Başkanı Özel'in, birlik ve beraberlik içinde terörü bitireceklerini ifade ettiği öğrenildi.
 
Operasyonun harekat merkezi Hakkari
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bayram tatiline çıkmadan kısa bir süre önce Hakkari Valisi Muammer Türker'i Ankara'ya çağırdığı öğrenildi. Bir başbakanlık yetkilisinden alınan bilgiye göre Başbakan'ın Vali Türker'e Hakkari bölgesindeki kırsalda bulunan PKK'lı gruplar hakkında detaylı bir rapor hazırlayarak Ankara'ya gelmesini istediği belirtildi. Ayrıca Türker'in sınırötesi operasyonlarda ve yurtiçindeki mücadelede önemli bir tampon bölge konumunda olan Hakkari'de gerekli tedbirlerin alınması ile ilgili Başbakan'la görüşmelerde bulunduğu kaydedildi. Bununla birlikte Kandil'e yönelik kara harekatında önemli bir nokta olan Hakkari bölgesinde gerekli çalışmaların yapılması yönünde Başbakan'ın bazı talimatlar verdiği ve Hakkari'nin kırsal bölgelerinde bulunan PKK gruplarının bir an önce temizlenmesi için çalışmaların hızlandırılması gerektiği uyarısında bulunduğu öğrenildi. Başbakan'ın Kandil'e yapılacak kara harekâtının yurt içinde PKK'ya yönelik yapılacak operasyonlarla eş zamanlı olarak sürdürülmesini istediği de gelen bilgiler arasında.
 
YENİ ŞAFAK
 


 

Bu haber toplam 1452 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri