Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Özerk Kürdistan' çıkışı ekranı birbirine kattı!

21.12.2010 08:57
Demokratik Toplum Kongresi'nin düzenlediği çalıştayın sonuçları Habertürk ekranlarında ateşli bir tartışmaya sahne oldu. Kürt yazar ile ülkücü Prof. kapıştı...

Demokratik toplum Kongresi'nin Diyarbakır'da düzenlediği 'Demokratik Özerklik Çalıştayı'nın sonuçları gündemi sallamaya devam ediyor. Habertürkekranlarında konuyu tartışan yazarlar sert bir tartışma yaşadılar. Kürt yazarı Ümit Fırat ve Prof. Dr. Ümit Özdağ canlı yayında birbirine girdi. 

TÜRKSAM Başkanı Sinan Oğan ile 21. YY. Enstitüsü Başkanı Ümit Özdağ özerklik çalıştayına şiddetli bir tepki gösterirken, çalıştayı 'bölünme projesi' olarak tanımladı. Radikal yazarı Oral Çalışlar ve Ümit Fırat ise çalıştayın sonuçlarını tartışılması gereken bir süreç olarak değerlendirdi. Çalışlar, Özdağ ile Oğan'ın tepkisini 'kışkırtıcı' olarak tanımlayınca stüdyoda sert tartışmalar yaşandı.

Çalıştayın sonuçlarının açık bir bölünme talebi olduğunu iddia eden Özdağ, Mersin'de yaşanan Kürtçe cinayetine vurgu yaptı. Ümit Fırat ise çalıştayın bir tartışma ortamı sunduğu ve taleplerin tartışılması gerektiğini söyledi. Fırat, Mersin'de yaşanan cinayeti ise Kürtçe'yle ilgili bir olay olarak görmediğini, olayın tümüyle bir 'pavyon cinayeti' olduğunu söyledi. Özdağ, 'pavyon cinayeti'tanımlamasına sert bir tepki gösterince başlayan tartışma stüdyoda gergin anlara sebep oldu.

İşte o anlar: 

Bu haber toplam 2378 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri