Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özkök'ün istifasında müthiş tesadüf

06.12.2013 11:28
Yazar Tamer Korkmaz, 17 Ocak 2007'de Hürriyet'in 'Tankların geçeceğini haber veren' manşetin perde arkasını yazdı.

Ertuğrul Özkök'ün Dink suikastinden 2 gün önce attığı manşetin, Nisan 2007 öncesi planlanan darbe teşebbüsünün hazırlığı olduğu iddia edildi.

2009'da devletin sır belgelerinin bulunduğu Kozmik Oda'ya girildikten bir kaç gün sonra, Ertuğrul Özkök'ün Hürriyet Genel Yayın Yönetmenliği'nden istifa etmesi tesadüf mü? Yeni Şafakgazetesi yazarı Tamer Korkmaz'a göre değil.  

NİSAN 2007 ÖNCESİNDE DARBE YAPILACAKTI

Yazar Tamer Korkmaz, 2007 yılının ilk yarısında hükümete karşı başarısızlıkla sonuçlandığını iddia ettiği darbe teşebbüsünü yazdı. Yazar Dink suikastine daha "büyük bir fotoğraftan" baktı ve çok konuşulacak bir yazı kaleme aldı.

DİNK SUİKASTİNDEN İKİ GÜN SONRA ATILAN O MANŞET

Hrant Dink suikastinden iki gün sonra Hürriyet'in darbeyi ima eden manşetini sorgulayan Korkmaz, bugünkü köşesinde bomba ayrıntılar aktardı.

Gazetenin taşra baskısındaki manşeti 'Aman Sincan Sanmayın' olurken, şehir baskılarında 'Askerin Hassasiyeti' başlığıyla verilmişti.

Peki bu manşeti Hürriyet neden attı? Korkmaz'a göre Balyoz darbe planına zemin hazırlayan Emasya protokolü çerçevesinde, tankların Çağlayan meydanından geçeceğini haber veren gazete, kamuoyunu eli kulağındaki gelişmelere hazırlıyordu.

Korkmaz, bu darbe girişiminin son yıllarda gün ışığına çıkmamış olan 'üç teşebbüsten birisi' olduğunu iddia etti. Yazar bomba iddiasını dönemin gelişmeleri ve önemli isimlerin açıklamalarına dayandırdı.

ÖZEL HARP DAİRESİ'NİN PLANI

(...)Tam burada, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in bir süre önce Milliyet'e ne dediğini hatırlayalım:

'Gizli kalan darbe girişimleri var!'

(4 Kasım 2013)

*

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu'na MİT'in gönderdiği, vaktiyle eski müsteşar Emre Taner'e Özel Harp Dairesi'nde çalışan bir subay tarafından ulaştırılmış olan 'ihbar' mektuplarından birinde şu cümle yazılıydı:

'Nisan 2007 öncesinde darbe yapılacaktı'

(Vatan'ın haberi, 15 Ocak 2013)

*

MİT'in, Darbe Komisyonu'na göndermiş olduğu belgeler, 'Özel Harp Dairesi'nin AK Parti'yi devirmek için Balyoz Darbe Planı'na benzer bir hazırlık yaptığını' ortaya koyuyordu.

MİT'e ulaşan ihbar mektuplarında Özel Harp Dairesi'nin (Seferberlik Tetkik Kurulu) hazırladığı eylem planından bahsedilirken şöyle deniliyordu:

'Toplumda infial uyandıracak olayların planlanması ve gerçekleşmesi neticesinde sokaklara dökülecek kalabalığa EMASYA birliklerinin kullanılması ve mevcut durum bahane edilerek hükümetin görevine son verilmesi...'

(Yeni Şafak, 16 Ocak 2013)"

ŞAHANE TESADÜF

Dink cinayetinde tüm yolların varacağı yerin Ergenekon'un da üzerinde olacağını belirttiği derin yapıya işaret eden yazar, olay manşetlerin mimarı olan Ertuğrul Özkök'ün istifasındaki ilginç tesadüfe dikkat çekerek yazısını tamamladı:

"Şu sıralar Budizm'e merak salmış olan 'Nehir Kenarı Adamı'nın Aralık 2009'da Kozmik Oda'ya girildikten birkaç gün sonra apar topar genel yayın yönetmenliği görevini bırakmış olması mı?

'Şahane bir tesadüf'tür!"

Tamer Korkmaz tüm yazılar

Bu haber toplam 1524 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri