Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pakistan'da durum ciddi

10.12.2010 00:10
BM, uluslararası toplumun Pakistan'a yardımının ve ilgisinin devam etmesi gerektiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un insani işlerden sorumlu yardımcısı Valerie Amos, Pakistan'da sel felaketinin ardından yaşanan insani durumun ciddiyetini koruduğunu, uluslararası toplumun Pakistan'a yardımının ve ilgisinin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Geçen hafta Pakistan'ı ziyaret eden Amos, BM'de düzenlediği basın toplantısında, Pakistan'da halen su altında kalan alanlar bulunduğunu, insanların kamplarda yaşamaya devam ettiğini ve insani yardıma muhtaç olduklarını belirtti.

Özellikle kadınlar ve çocuklar arasında solunum yolları hastalıklarında artış olduğunu bildiren Amos, Pakistan'ın Sind eyaletinde tarımla uğraşan insanların arazilerini ekemedikleri için gelecek yıl bölgede yiyecek sıkıntısının artmasından da korktuklarını dile getirdi.

Amos, BM'nin Pakistan için istediği 1.94 milyar dolarlık acil yardım talebinin bugüne dek ancak yüzde 49'unun (958 milyon dolar) karşılandığını bildirdi.

BM yetkilisi, bir soru üzerine, BM'nin Pakistan'da yaklaşık 20 milyon kişinin etkilendiği sel felaketi mağdurlarına yardımının devam edeceğini, ancak başlıca sorumluluğun Pakistan hükümetinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 4212 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri