Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Papa Yine Mahkum Ayağı Yıkayıp Öpecek

23.03.2013 02:13
Papa Francis, gelecek haftaki perşembe ayinini Roma'daki bir ıslahevinde tutuklu gençlerin ayaklarını yıkayarak geçirecek.

Vatikan'dan yapılan açıklamada, Papa'nın Buenos Aires'te başlattığı bu eski geleneği sürdüreceği bildirildi. Paskalya Yortusu öncesindeki ayak yıkama törenleri genelde Vatikan'da veya Roma'daki bir kilisede yapılıyor. 

Ancak bir önceki Papa Benediktus, 2007 yılında bu töreni Roma'daki Casal del Marmo ıslahevinde yapmıştı. Papa Francis de 28 Mart'ta aynı yerde mahkumların ayaklarını yıkayıp öpecek. 

Paskalya öncesindeki perşembe ayininde ayak yıkamak İsa peygamber zamanından kalan eski bir Hıristiyan geleneği. İsa'nın çarmıha gerilmeden önceki gece 12 havarisinin ayaklarını kendi elleriyle yıkaması alçakgönüllülüğü temsil eden bir jest olarak görülüyor.

Islahevindeki ayinle Papa Francis de, Vatikan'ın ifadesiyle "bu mütevazı geleneği" sürdürecek. Latin Amerika'dan gelen ilk Papa olan Francis, kilisenin yoksullara ve güç durumda olanlara daha yakın olması gerektiğini savunuyor. 

Bu haber toplam 2506 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri