Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Papa'dan İlginç Çıkış

31.03.2013 02:24
Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco Haç Yolu ayininde yaptığı açıklamalarla şaşırttı.

Hristiyan alemi, Hz. İsa'nın çarmıha gerildiği ve işkencelere maruz kaldığı günü simgeleyen Kutsal Cuma gününü dualarla geçirdi. Roma'daki ayini yöneten Papa Francesco burada verdiği vaazda, Müslümanlarla Hıristiyanların birlikte yaşamasının, umudun belirtisi olduğunu söyledi. Papa'nın, Müslümanlar için "kardeşlerimiz" demesi de dikkat çekti.

HAÇ YOLU AYİNİ DÜZENLENDİ

Hıristiyan dünyası, Hz. İsa'nın dirildiği günü anmak için Pazar günü Paskalya Yortusu'nu kutlayacak. Hıristiyanlar, kutsal kabul edilen bu önemli günün haftasını dualar ve perhizle geçirdi. Kutsal Cuma günü nedeniyle, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco'nun katılımıyla Roma'daki Kolezyum Amfitiyatrosu'nun önünde "Haç Yolu" ayini düzenlendi. Burada, ilahiler ve dualar eşliğinde Hz. İsa'nın çarmıha gerilme sürecini simgeleyen bir yürüyüş gerçekleştirildi.

KÖTÜLÜĞE İYİLİKLE CEVAP VERİN

Yürüyüşün bitmesinin ardından inananlara seslenen Papa Francesco, İsa Peygamber'in çarmıha gerilmesinin anlamını, "İsa'nın Haç'ı, dünyadaki kötülüklere karşı Tanrı'nın bizlere verdiği cevaptır. Bazen Tanrı'nın kötülüklere cevap vermediğini, sessiz kaldığını düşünürüz ama, esasında İsa'nın Haç'ıyla Tanrı bizimle konuştu ve cevap verdi. Bize, merhamet, bağışlama ve aşkı gösterdi" diye anlattı. Papa Hıristiyanlara, İsa'nın yaptığı gibi üzerlerine haçı yüklenerek, kötülüğe iyilikle karşılık vermeyi bilmelerini salık verdi.

MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZİN DOSTLUĞUNU GÖRDÜK

Yapılan ayinde aktif rol oynayan Lübnanlı gençlere teşekkür eden Papa, selefi 16. Benediktus'un da söz konusu ülkeye gittiğini hatırlatarak, "16. Benediktus Lübnan'a gittiğinde, güzellik ve Hıristiyanların birliğinin gücü ile birçok Müslüman kardeşlerimizin ve diğerlerinin dostluğunu gördük. Bu, Orta Doğu ve tüm dünya için umudun belirtisi oldu" diye konuştu.

16. Benediktus'un 2012 yılının Eylül ayında gerçekleştirdiği Lübnan ziyareti, Papalık görevinde yaptığı son yurt dışı gezisi olmuştu.

Papa Francesco bu ayinin öncesinde, Katolik Kilisesi'nin kurucusu ve havarilerin reisi Aziz Petrus'un adını taşıyan bazilikada düzenlenen bir diğer ayinde, zeminine yüz üstü yatarak, haçın önünde bir süre dua etti. Bu ritüel, Tanrı'dan af dilemek ve tövbe etmek için gerçekleştirilirken, 'Baba-Oğul-Kutsal Ruh'tan oluşan teslis inancına olan tutkuyu simgeliyor.

Bu haber toplam 2510 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri