Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PARA KAYNAKLARI KESİLMEDEN PKK BİTMEZ!

10.12.2012 01:37
Terör örgütü PKK'nın finansal kaynakları ve harcama kalemleri ile yaşamını sürdürebilmesi için yıllık ihtiyaç duyduğu meblağ...

Terörün finansal kaynakları kesilmeden terörü bitirmenin kolay olmadığına dikkat çeken Star'dan Sedat Laçiner, PKK'nın yaşamını sürdürebilmesi için yıllık en az 1 milyar liraya yakın bir meblağa ihtiyaç duyduğunu ifade ederek, terör örgütünün harcama giderleri ve para kaynaklarını sıraladı.

"Türkiye yaklaşık 30 yıl boyunca terörün kaynaklarını kurutmaya dönük
etkili, kapsamlı ve ciddi çalışmalar yapamamıştır. Hatta 1990'larda gözlendiği üzere bazı devlet memurları PKK ile birlikte söz konusu şebekelerin bir parçası olmuşlardır."
hatırlatmasında bulunan Laçiner önemli tespitlere yer verdiği yazısında, "Bugün ise terörün finansmanının kesilmesine dönük çok ciddi bir kıpırdanma gözleniyor. Uyuşturucu tarlalarına yapılan baskınlar ve paravan kaçakçılık şirketlerinin çökertilmesi olumlu işaretler. Bu gayretlerin artarak devam etmesi gerekiyor. Ayrıca terör örgütünün elde ettiği para nereden gelirse gelsin bunu temizlemek zorunda olduğundan, kara para aklama mekanizmalarına da girilmek zorunda. Bu ise sadece Türkiye'nin çabası ile olamayacağından, uluslararası alanda terörün finansmanına karşı daha fazla işbirliğine gitmemiz gerekiyor." dedi.

PKK'nın Temel Harcama Kalemleri:

Silah, patlayıcılar, operasyon masrafları, ulaştırma/lojistik, iletişim, barınma, depolama, çeşitli ekipmanlar, yeme-içme, şehir hücrelerinin desteklenmesi, kıyafet, eğitim giderleri, lider kadro harcamaları, propaganda, organizasyon giderleri vs.

Hatta bazı örgütlerde teröristlere harçlık şeklinde maaş dahi verilmektedir. IRA bunlardan biriydi. PKK ise militanlara maaş vermekten ziyade ölen teröristlerin bazılarının ailesine maaş bağlamaktadır. Bu tür harcamalar ise genelde BDP'li belediyelerce yapılmaktadır.

PKK'nın bir diğer önemli harcama kalemi ise medya faaliyetleridir. Örgüt bu kadar geniş bir televizyon ağına sahip yeryüzündeki tek terör örgütüdür ve bu kalemlere on milyonlarca liranın harcandığı tahmin edilmektedir.

PKK'nın Para Kaynakları

- Diğer ülkelerden ayni/nakdi yardımlar

- Esnaf ve işadamlarından toplanan haraç

- Sempatizanlardan gelen bağışlar vs.

- PKK Kriminal faaliyetlerden de çok ciddi gelirler elde etmektedir. Bunlar arasında uyuşturucu ticareti ve kaçakçılık en önemli
kalemlerdir. Örgütün Ortadoğu'dan Avrupa'ya kadar binlerce kilometrelik hat
üzerinde binlerce adamı olduğundan her türlü kaçakçılığı kolayca
yapabilmektedir. Türkiye'nin İran, Irak ve Suriye sınırlarının elek gibi olması
işi daha da kolaylaştırmaktadır.

- Son yıllarda sigara ve içki üzerindeki vergi yükündeki artış bunların kaçakçılığındaki kârı da arttırmıştır. Örgüt üzerinden yapılan sigara-içki kaçakçılığının PKK'ya geliri yüz milyonlarca lira olarak tahmin edilmektedir.

- PKK doğrudan yaptığı kriminal faaliyetlere ek olarak diğer kişi ve grupların
suçlarından komisyon da almaktadır. Örneğin Doğu ve Güneydoğu Anadolu
sınırlarında iş yapan kaçakçıların neredeyse tamamı PKK'ya komisyon vermektedir.
Bu nedenle örgüt sınır boylarında kaçakçılığı özellikle teşvik etmektedir.

- İnsan kaçakçılığı da PKK için dikkat çekici bir gelir kapısıdır. Sayı azalmakla
birlikte Avrupa'ya gitmelerine yardımcı olunan kişilere o ülkelerde PKK'nın
avukatları hukuki destek vermektedir. Bu göçmenler işe yerleştikten sonra bazen
maaşlarının % 25'ini, bazı durumlarda ise çok daha fazlasını yıllarca örgüte
vermektedir. 

Bu haber toplam 2454 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri