Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Paralel dinlemelere Hak-İş’ten sert tepki..

26.02.2014 14:17
Paralel yapının gerçekleştirdiği dinlemelere bir tepki de Hak-İş’ten geldi.

Gazeteci Yazar Aslan Değirmenci ile Kanal 5’te Son Gündem’e konuk olan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan Paralel yapının gerçekleştirdiği dinlemelere sert tepki gösterdi. Arslan, “Dehşete düşmemek elde değil. Bu Türkiye’ye yakışmıyor. Türkiye bu skandal ile yüzleşmeli ve hukuk çerçevesinde gerekli mücadeleyi başlatmalıdır. Yanlış yapanlardan hesap sorulmalıdır” dedi.

hak-iş başkan

YARGI ÖNÜNE ÇIKARILSINLAR

Anlaşıldı ki gerektiğinde şantaj olarak gerektiğinde tehdit olarak gerektiğinde bir kısım insanlara nizam vermek adına dinlemeler yapılmış” diyen Arslan, “7 bin kişinin eş zamanlı dinlenmesi bunun belgesi. Dehşete düşmemek elde değil. Bu Türkiye’ye yakışmıyor. Türkiye bu skandal ile yüzleşmeli ve hukuk çerçevesinde gerekli mücadeleyi başlatmalıdır. Yanlış yapanlardan hesap sorulmalıdır. Dünyanın her yerinde gerektiğinde önleyici bir kısım tedbirler dinlemeler hukuki olarak yapılabilir. Bu normaldir her devletin her ülkenin buna hakkı vardır.  Ama siz insanların hiçbir dahili olmadan isimleri doğru dürüst konulmadan ve o soruşturmayla ilgisi olmadan hayali bir örgüt üretiyorsunuz. Ardından teknik takip ve insanların özel bilgilerinin depolanması söz konusu… Bu hukuk devletinde, demokrasilerde kabul edilemeyecek bir operasyon.  Yanlış yapanlar kim ise yargı önüne çıkarılmalı ve Türkiye artık bir daha bu tartışmaları yapmamalı” dedi.

DEVLETE ORTAK KABUL EDİLMEZ

Paralel yapıyı eleştiren Mahmut Arslan, “Dünyanın hiçbir ülkesinde hiçbir devlet ortak kabul etmez. Yani siz devlet içerisinde devletin bir yurttaşı olarak inançlarınızla, fikirlerinizle, dünya görüşlerinizle devletin bir yurttaşı olarak bu ülkede yaşama hakkına sahipsiniz. İnanç hürriyeti var, fikir hürriyetimiz var bu haklarımızı sonuna kadar kullanmalıyız. Yani farklı görüşlerimiz farklı inanışlarımız farklı algılarımız ve anlayışlarımız olabilir. Nedir bu tek tipçi dayatma. Yeni devlet algısı ile savaşmak niye? Paralel devlet ile demokrasi dışı davranış niye? Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Ülkenin geleceğini çok yapılara teslim edemeyiz” diye konuştu.

 

Bu haber toplam 1084 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri