Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Paralel örgütün Kurban Bayramı oyunu bozuldu

23.09.2015 11:25
Paralel ihanet çetesi ile bağlantılı derneklerin kurban bağışları mercek altına alındı. "Kurban himmeti" diye toplanan paraların örgüte gidip gitmediği kontrol edilmesi kararlaştırıldı.

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) finans desteği sağladıkları iddiasıyla bazı işadamlarına yönelik başlatılan operasyonun kapsamı genişletildi. Paralel Yapı ile bağlantılı 22 dernek ve vakfın topladığı kurban bağışları da mercek altına alındı. "Kurban himmeti" adı altında toplanan paraların terör örgütüne gidip gitmediği kontrol edilecek. Örgüte, "himmet, infak, burs, zekât, fitre" adı altında para toplayanlar hakkında "terör örgütüne yardımdan" işlem yapılacak. 

3 KOLDAN İNCELEME 

Kurban oyununa ilişkin operasyon İstanbul, Ankara ağırlıklı olmak üzere 3 koldan yürütülecek. Emniyet tarafından yürütülen operasyona Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı müfettişleri de destek verecek. Kurban Bayramı süresince yapılacak bağış ve yardımların Paralel örgüte gidip gitmediği incelenecek. Maliye'den de fiili tespit amacıyla destek alınacak. Bağış tutarı ile kesilen kurbanlıkların fiyatları kontrol edilecek. Örneğin, 2 bin kurban bağışı yapılmasına karşın bin kurban kesilirse geriye kalan bin bağışın nerede olduğuna bakılacak. 

BAVULLA PARA TRANSFERİ 

Güvenlik ve mali birimlerin yürüteceği operasyonda kurban paralarının yurtdışına çıkarılıp çıkarılmadığı da takip edilecek. Finans sisteminden gönderilen paraların takibi yapılacağı için emniyetin bavulla para transferi üzerinde durduğu öğrenildi. Yasal yoldan kazanılması koşuluyla yurtdışına para çıkarılmasının önünde herhangi bir engel yok. Ancak çanta, bavulla yurtdışına çıkarıldığında 5 bin dolar sınırı bulunuyor. Bu sınıra yakın paraların farklı kişiler aracılığı ile yurt dışına çıkarılabileceği belirtiliyor. Özel bir ekiple yürütülecek operasyonda derneklerdeki incelemede bağışlarının hangi oranda vergiden düşülüp düşülmediği de denetlenecek. Derneklere bağışın bir bölümü vergiden muaf olduğu için devletin herhangi bir kaybının olup olmadığı da incelemeye tabi tutulacak. 

RESMİ KAYDA ALINMIYOR 

TÜBİTAK operasyonunda gözaltına alınanların ifadeleriyle MASAK raporları "himmet" adı altında örgüte para toplandığını ortaya çıkardı. Mali polisin yaptığı incelemelerde himmet adı altında toplanan kurbanlık hayvanların çok azının kesildiği belirlendi. Zanlıların ifadeleri kurban etinin çok az kısmının bağış sahiplerine verildiği diğer bölümlerin de Paralel Yapı ile ilişkili firmalar tarafından ihale ile satıldığını ortaya koydu. Makbuzsuz olarak toplanan paraların resmi kayda alınmadığı, ilgili örgüt elemanlarınca elden yurtdışına çıkarıldığı kaydedildi.

Sabah

Bu haber toplam 1364 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri