Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Paralel yazar Türköne'den solculara veryansın!

17.12.2015 16:35
Silivri'de umut nöbeti tutan paralel yazar Mümtaz'er Türköne, solu suçladı: "Sol bitmiş. Üzerine ölü toprağı serpilmiş. İnançlarını, umutlarını kaybetmişler."

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Erdem Gül için Silivri Cezaevi önünde tutulan‘Umut Nöbeti’ne katılan Zaman yazarı Mümtaz'er Türköne, "Haksız ve hadsiz bir iktidar, zulm ile abad olmaya çalışıyor. Kendisi de dahil herkese zarar veriyor. Onu durdurmak lâzım. Solda bu yetenek ve cesaret görülmüyor. Ağlayıp, sızlayıp şikayet ederek neyi değiştirebilirsiniz? Nedir bu sünepelik Allah aşkına?" dedi.

SOL ENTELİJANSİYA SİNİK VE EZİK

"Asıl takıldığım Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç'in yazısının gösterdikleri" diyen Türköne, "Açık bir zulüm, hukuk kıyma makinesinden geçirilip köfte haline gelip köpeklere yedirilircesine yapılırken memleketimizin sol entelijansiyası çok sinik ve ezik tepkiler sergiliyor" ifadesini kullandı.

MARKS'I DA TOPA TUTTU

Karl Marks'ın "Bütün filozoflar dünyayı farklı biçimlerde yorumladırlar, ama mesele onu değiştirmektir" şeklindeki sözlerine de atıf yapan Türköne, "Haksızlığa dur demek, engel olmak, bir şeyleri değiştirmek gibi bir dertleri, daha önemlisi umutları görülmüyor. Sadece şikayet ve ezik bir teslimiyet var. Marks'ın filozoflara verdiği meşhur görev, “değiştirmek”ten sadece 'şikâyet etmek'e dönüşmüş galiba" görüşünü dile getirdi.

Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri