Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Paralelci basının talimatıyla iş yapan polisler mahkemede

17.04.2015 12:08
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 29 polise yönelik operasyonun bir gerekçesi de paralel medya aleyhine yazı yazan bazı gazeteci ve internet sitesi sahiplerine kumpas olduğu ortaya çıktı.

İstanbul merkezli “yasadışı dinleme” operasyonunda gözaltına alınan polis müdürlerinin, aralarında Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Taraf yazarı Emre Uslu’nun da bulunduğu bir grup gazetecinin şikâyetiyle, 5 gazeteciyi “örgütlü hakaret” suçlamasıyla dinlemeye aldıkları belirlendi.

İstanbul ve 20 ayrı ilde düzenlenen “casusluk ve T.C. hükümetinin görevini yapmasına engellemeye teşebbüs” soruşturmasında 29 zanlının sorgusu devam ediyor. Soruşturmada 3 gündür aranan Ali Kavlak’ın dün teslim olmasıyla hakkında arama kararı olan tüm isimler gözaltına alınmış oldu. Aralarında eski Organize Suçlardan Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı ve eski Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç’ın da bulunduğu şüphelilerin bugün adliyeye çıkmaları bekleniyor.

DUMANLI İFADE VERDİ

Alınan ifadeler kapsamında, yasadışı dinlemelerle ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı. İddialara göre; Temmuz 2013’te İstanbul Siber Suçlar Şube Müdürlüğü’ne giden Taraf Gazetesi yazarı Emre Uslu, hakaret iddiasıyla medyagundem.com’dan ve site yazarı Erdem Yavuz’dan şikâyetçi oldu. Savcılığın, sitenin bilgisayarlarına el konulması talebini mahkeme kabul etmedi. Polis, sitenin yöneticisi Tutkun Akbaş’ın ifadesine başvurdu.

POLİSTEN DUMANLI’YA VIP HİZMET

Kasım 2013’te ise Today’s Zaman Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş ve yazar Celil Sağır, Siber Suçlarla Mücadele Şubesi’ne giderek aralarında Haber10’un da olduğu bazı haber siteleri ile Twitter hesaplarından şikâyetçi oldu. Anadolu Adliyesi Basın Savcısı Ömer Solmaz, insan onuruyla bağdaşmayan davranışlarda bulunmak suçundan soruşturma başlattı. Savcı Solmaz, soruşturmada, Siber Suçlar ve Organize Şube’nin birlikte çalışması talimatını verdi. Polis, Ekrem Dumanlı’nın gazetedeki makamına giderek, “soruşturma kapsamındaki medya kuruluşları ve gazetecilerden şikâyetçi olup olmadığı yönünde” ifade aldı. Dumanlı, kendileri hakkında hakaret içeren yazı yazanlardan şikâyetçi olduğunu bildirdi.

1 HAFTA DİNLEDİLER

Organize Şube ekipleri, Dumanlı ve bir grup gazetecinin “örgütlü hakaret” suçlamasıyla şikâyetçi olduklarını belirtmesi üzerine Tutkun Akbaş, Mustafa Yüce, Hikmet Gök ve Seyfettin Mut’un cep telefonu ve mail trafikleri takibe alındı. 11 Aralık’ta 3 aylık dinleme kararı alınan gazeteciler 1 hafta dinlendi. Dinleme işlemine, 17 Aralık operasyonundan sonra son verildi. Dosya, Siber Suçlar Şubesi’ne, ardından savcılığa gönderildi. Gazeteciler ise kendilerini dinleyen polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bu haber toplam 2276 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri