Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Paralel'in altın çocuğuna şifre davası

01.06.2015 08:29
TEM'in eski başkanı Çelik'e meslekten ihraç edilen paralelci polislere emniyet sistemini kullandırmaya devam ettiği için dava açıldı

Eski TEM Başkanı Çelik, kovulan paralelci polislere sistemi kullandırmaya devam etti

17 Aralık darbe girişiminin ardından İçişleri Bakanlığı tarafından Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı'nda geçmişe dönük başlatılan soruşturmada hazırlanan müfettiş raporu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunuldu. Hakkında açılan soruşturmalar kapsamında önce açığa alınan, ardından ihraç edilen eski TEM Dairesi Başkanı Cihangir Çelik dönemini kapsayan soruşturma sonucunda daire ile ilişiği kesilen bazı personellerin yetkisiz oldukları halde kritik önemdeki iki önemli projeye girip sorgulama yaptıkları belirlendi. Raporlaştırılan incelemelerde, TEM Daire Başkanlığı'na bağlı farklı il şube müdürlükleriyle ilişiği kesilen 76 kişinin, isimlerine tahsis edilen "kod-şifre"lerinin iptal edilmediği ortaya çıkarıldı. Bilirkişiler desteğinde incelenen LOG kayıtlarından TEM Dairesi yetkililerince "kod-şifreleri" iptal edilmeyen 76 kişiden 14'nün POL-NET üzerinden "Ekip Projesine", 4'ünün ise "Tahdit Projesine" yetkisiz oldukları halde giriş yaparak sorgulama yaptıkları tespit edildi. 

8 İSİM SORUMLU: Memur Suçları Soruşturma Bürosu'nda görevli Cumhuriyet Savcısı Halil Maçkaya, müfettiş raporu doğrultusunda olayla ilgili dava açtı. Maçkaya'nın hazırladığı iddianamede, paralel yapının "altın çocuğu" olarak bilinen TEM Dairesi eski Başkanı Cihangir Çelik, Başkan Yardımcıları Hasan Hüseyin Gerçek, Hilmi Altunışık ve Bilgi İşlem Şube Müdürü Ali Baran ile dairede görevli Murat Yalabık, Necmi Çelik, Osman Ekici, Hakan Taşkıran "şüpheli" olarak yer aldı. Şüphelilere "Görevi kötüye kullanma" suçu yöneltilen iddianame, 41. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 

YETKİ YOK: Projelere erişim yetkisi iptal edilmeyen 76 personelden 38'i hakkında İl Terörle Mücadele Şube Müdürlüklerinden kodşifrelerin iptal edilmesine ilişkin yazı gelmesine rağmen bu iptallerin yapılmadığı vurgulandı. 18 kişinin "Ekip ve Tahdit Projelerine" yetkisiz olarak girip, sorgulama yapma larına yol açtıkları, bu yüzden görevi kötüye kullandıkları belirtildi. 

ALT KADROYU İŞARET ETTİ: Çelik savcılık ifadesinde, "Şifre kullanıcısı personelin yetki ve tayin değişikliğine ilişkin durumu kendisi ya da çalıştığı birimce bize haber verilmesi gerekir. Bildirilmediği takdirde bizim haberimiz olmaz. Bu bildirimler ve değişiklikler dijital ortamda yapılır. Dolayısıyla daire başkanı olarak benim haberim olmaz " diye kendini savundu. 

Bu haber toplam 1718 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri