Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Partiler bayramlaşmasında şok diyalog

07.11.2011 16:39
DSP Genel Sayman Yüksel Erdoğan, AK Parti ziyaretinde herkesi şok eden bir konuşma yaptı.

AK PARTİ'DE BAYRAMLAŞMA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç, Ankara milletvekilleri Cevdet Erdöl, Nurdan Şanlı'dan oluşan heyetin ev sahipliğinde AK Parti'yi ilk olarak MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, Kadın Kolları Başkanı Şennur Şenel'den oluşan heyet ziyaret etti.
 
Bayramların önemli gelenekler olduğuna işaret eden Karakaya, maneviyatın, duanın, şefkatin, sosyal dayanışmanın dorukta olduğu günler olduğunu dile getirdi.
 
Bayramın buruk geçtiğini dile getiren Karakaya, iki bayram arasında 67 gün geçtiğini, bu sürede bildiği kadarıyla 85 insanın teröre kurban verildiğini, bunlardan 72'sinin terör örgütüyle girdikleri mücadelede hayatını kaybeden asker ve polis olduğunu söyledi.
 
Terör acısının tüyler ürpertici olduğunu vurgulayan Karakaya, Van'da yaşanan depreme de değinerek, ''Van'da yaşananlar nedeniyle de bayram buruk geçiyor. Deprem doğal afet olarak gören anlayışı değiştirmek lazım'' dedi. Asıl, deprem bölgelerinde, fay hattı üzerinde izinsiz yapılaşmaya yol açmanın ''felaket'' olduğuna işaret eden Karakaya, Marmara depreminin üzerinden 12 yıl geçmesine rağmen ''ders çıkarılmadığını'' söyledi.
 
Karakaya, MHP'nin, ''Genel Başkanları Devlet Bahçeli'nin de ifade ettiği gibi gerek terör konusunda gerekse deprem yaralarının sarılmasında'' destek vermeye hazır olduğunu anlattı.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç de bayramların önemini vurguladı. Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada yüzyıllar boyunca depremlerin olduğunu anımsatan Denemeç, ''bir musibet bin nasihatten evladır'' sözünü anımsatarak, deprem bölgelerindeki yapılaşma konusunda hazırlık yapıldığını hatırlattı. 5-10 yıl gibi kısa ve orta vadede dönüşümün sağlanacağını anlatan Denemeç, ''Depremler olacak ama düzgün, projesine uygun yapılar yapıldığında daha az hasarla atlatabiliriz'' dedi.
 
Denemeç, terör konusunda MHP'nin yaklaşımına da teşekkür etti.
 
DSP, CHP, BBP heyetleri, AK Parti'yi ziyaret etti
 
Siyasi partilerde geleneksel bayramlaşma çerçevesinde AK Parti'yi, sırasıyla DSP, CHP ve BBP heyetleri ziyaret etti.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç, Ankara milletvekilleri Cevdet Erdöl ve Nurdan Şanlı'dan oluşan heyetin ev sahipliğinde AK Parti'yi, DSP Genel Sayman Yüksel Erdoğan, Disiplin Kurul Üyesi Osman Çoban'dan oluşan heyet ziyaret etti.
 
Erdoğan, Kurban bayramı olması dolayısıyla Türkiye'de hayvancılığın bir sorun olduğunun görüldüğünü belirterek, şunları söyledi:
 
''Hükümet olarak uyguladığınız teşvikleri destekliyoruz ama yanlış uygulandığını düşünüyoruz. Nakit olarak para teşviki ile yapılan hayvancılık teşviklerinde büyük şehirlerde oturan bir takım uyanıklar köylere giderek komşusunun hayvanlarını gösterip kredi alıp bunu Volkswagen ve Peugeot arabalarda kullanabiliyor.
 
Bunun yerine daha isabetli projeler geliştirilerek Türk hayvancılığı öldürülmemeli geliştirilmeli. Eğer düzgün bir proje uygulanırsa Türkiye'de hayvancılık şu andaki milli gelirin yüzde 15'i, 20'si gibi bir katma değer yaratma imkanına sahip. Biz de DSP olarak 2009 yılında hayvancılıkla ilgili bir proje hazırlığımız vardı. Bu konuda önümüzdeki dönemde sizlere bir katkı da yapabiliriz.''
 
Türk halkının ve köylünün kalkınmasının ana hedefleri olduğunu ifade eden Erdoğan, ''Muhalefet olarak sizi eleştirmekle kalmayacağız. Halkımızın refah seviyesini artırmak adına olumlu projeleri biz de sunacağız. Siz de katkı verirseniz hayata geçirme imkanımız da olur. Ülke olarak bundan büyük kazançlar elde edebiliriz. Bizim gidip Avrupa'dan kurbanlık getirip Türk halkına Avrupa'nın kurbanını kestirmemiz, Türkiye adına talihsizlik oluyor. En kısa sürede canlandırmamız gerektiğine inanıyorum'' diye konuştu.
 
-''2001 krizi için özür diliyoruz''-
 
Bayramların, küskünlerin barıştığı, kırgınlıkların giderildiği dönemler olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:
 
''Biz de DSP olarak 2001 yılındaki krizle Türk halkını küstürdük. Ben bugünkü DSP'nin yetkili bir kişisi olarak o günkü yöneticilerimiz adına halkımızdan özür diliyorum; 2001 kriziyle yarattığımız sıkıntıdan ötürü. Aslında kriz bir Anayasa atma krizi değildi. Kökü 1994 yılında Tansu Hanım'ın attığı yüksek faiz ve sabit kura dayalı bir sistemle krizin tohumları atılmıştı.
 
Buna ilaveten dönemin Hazine Müsteşarının icat ettiği repo denen afyonu, bu ülkenin halkına uyguladılar iş adamlarına uyguladılar. Bu ülkenin iş adamları girişimcileri akşam saat 5'te yatar iş yerini kapatırken devlete parayı verip sabah kahvaltısında da para kazandılar. Bu sistem 2001 yılına kadar geldi ve krizle sonuçlandı.
 
Tabii bu işe bizim dönemimizin Maliye Bakanı ve Hazine Müsteşarı da olumsuz katkılar sağladı. Onun en büyük hatası da nereden buldun yasası diye bir yasa çıkarmaya kalktılar. Bu yasa ile paranın yurt dışına kaçıp tekrar Türkiye'ye gelmesi faizlerin artmasına neden oldu. Gazi Erçel'in piyasaya gerekli nakit akışını vermemesi 2001 krizinin sebepleri arasında yer aldı.
 
Krizin asıl tohumları da 1994 yılında ekilmişti. Bizim dönem Maliye Bakanı ile Hazine Müsteşarımızın yaptığı katkılar da tuz biber oldu ve 2001 krizini yaşadık. Fakat bugüne kadar bunun düzgün bir analizini yapan da pek ortaya çıkmadı. Ben bugün o dönem için Türk halkına verdiğimiz, yaşattığımız o krizden ötürü Türk halkından özür diliyorum. Partimizin kapıları Türk halkına sonuna kadar açık. Bizler halkımızı kucaklamak istiyoruz. Bayramlar bir barışma vesilesi ise kırılan halkımızla barışmak tekrar DSP'de onları görmek istiyoruz.''
 
-Denemeç'in sözleri-
 
Denemeç de Erdoğan'ın sözleriyle bir öz eleştiri yaptığını belirterek, ''Bir öz eleştiri yaptınız o da bir erdemdir. Tabii 2001 krizinin üzerinden 10.5 yıl geçti. O krizde ortaya çıkan birçok problemler aslında Türk ekonomisinin kronik problemlerinin patlamasıydı'' dedi.
 
O dönemde yaşananların, bu dönemde büyük ölçüde aşıldığını dile getiren Denemeç, şöyle devam etti:
 
''Ama sizin ifade ettiğiniz kriz içerisinde bir takım önemli rolleri oynayan insanlar da bugün siyasette anamuhalefet partisi içerisinde yer almakta. Tabii demokrasilerde halkın tercihleri her zaman öndedir. Mutlaka bu yerine gelecektir. Bu doğrultuda siyasi partiler karar verip o insanları aday yapmışlardır. Şu an anamuhalefet partisidir. DSP rahmetli Ecevit döneminde bir noktaya gelmişti. İktidar olmuştu. 2001 krizi maalesef Türkiye'nin birikmiş problemlerinin bir dönüm noktasıydı. Demokrasi 2002 seçimlerinde bir şekilde tecelli etti.''
 
DSP Disiplin Kurul üyesi Osman Çoban da söz alarak, ''Demokratik Sol Parti olarak sizleri nezaketen ziyarete geldik. Tabii sayın başkanım daha çok kendimize dönük ve size dönük eleştiri ve öz eleştirilerde bulundu. Bunun yeri tabii burası değil. Biz nezaketen bayramınızı kutluyoruz'' dedi.
 
-CHP heyetinin ziyareti-
 
AK Parti'yi daha sonra CHP Genel Başkan yardımcıları Atila Emek, Ayten Kayalıoğlu'dan oluşan heyet ziyaret etti.
 
Emek, buruk bir bayramın yaşandığını belirterek, bayramın tüm millete hayırlar getirmesini diledi. Emek, ülkenin yaşadığı sorunları birlik ve beraberlik içinde aşılacağına inancını da dile getirdi.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Denemeç de ziyaretleri nedeniyle CHP heyetine teşekkür etti. CHP'li Emek'in verdiği mesajlara katıldığını ifade eden Denemez, paylaşmanın önemine işaret ederek, ''Bayramlar da acıların paylaşılarak hafiflemesinde önemli günlerdir'' dedi.
 
-BBP heyetinin ziyareti-
 
AK Parti'yi daha sonra BBP Genel Başkan yardımcıları Selahattin Şenliler, Tevfik Eren'den oluşan heyet ziyaret etti. Bayramların önemine değinen Şenliler, yaşanan terör olayları ve Van depremi nedeniyle buruk bir bayram geçirildiğini söyledi.
 
Depremde, özellikle kamu binalarının zarar gördüğünü savunan Şenliler, ''Aslında kamu binaları böyle afet durumlarında toplanma yerleridir, ancak zarar gören binaların çoğu kamu binaları'' dedi.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç de depremle ilgili yasal düzenlemelerin büyük bir ihtimalle bu yıl içinde çıkarılacağını belirterek, ''Burada artık işin sıkı tutulması, cazai müeyyidelerin artırılmasını sağlayacak bir düzenlemeye de gidiliyor'' diye konuştu.
 
TOKİ'nin deprem bölgelerinde yaptığı binaların hasar görmediğini dile getiren Denemeç, bu binaların TOKİ tarafından yapılmadığını, ihale edildiğini ancak TOKİ'nin denetimi sağladığını anlattı. 5-10 yıl içinde bu konuda dönüşümün sağlanmasının hedeflendiğini belirten Denemeç, Şenliler'in yeni anayasa çalışmalarını sorması üzerine de bu konuda sözü Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl'e verdi.
 
Erdöl, bu konuda toplumun her kesiminden olduğu gibi Meclis dışındaki siyasi partilerin de katkısını beklediklerini anlattı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in de bu yönde yaptığı çağrıları anımsatan Erdöl, Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu anlattı.
 
Şenliler de ''Anayasanın bir ideolojisi olmalı, anayasın ideolojisi de milli birlik ve beraberlik olmalı'' diye konuştu.

DP, Saadet Partisi ve HAS Parti heyetleri, AK Parti'yi ziyaret etti
 
Siyasi partilerde geleneksel bayramlaşma çerçevesinde DP, Saadet Partisi ve HAS Parti heyetleri, AK Parti'yi ziyaret etti.
 
Siyasi partilerin AK Parti'yi ziyaretlerine Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç, Ankara milletvekilleri Cevdet Erdöl ve Nurdan Şanlı'dan oluşan heyet ev sahipliği yaptı.
 
AK Parti'yi, DP'den GİK üyesi Baki Mert başkanlığındaki heyet, Saadet Partisinden Disiplin Kurulu Üyesi Ali Vural başkanlığındaki heyet, HAS Parti'den de Teşkilat Başkan Yardımcısı Seyfullah Şahin başkanlığındaki heyet ziyaret etti.
 
Ziyaretlerde basının görüntü almasına izin verilirken, görüşmelerde terör olayları ve Van'da yaşanan deprem konuşuldu.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç depremle ilgili yasal düzenlemelerin büyük bir ihtimalle bu yıl içinde çıkarılacağını belirterek, ''Burada artık işin sıkı tutulması, cezai müeyyidelerin artırılmasını sağlayacak bir düzenlemeye de gidiliyor'' dedi.

- - - - - - - - - - - - - - - -

CHP'DE BAYRAMLAŞMA
 
-AK Parti ve DSP heyetleri CHP'yi ziyaret etti
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, tutuklu milletvekilleri nedeniyle buruk bir bayram yaşadıklarını belirterek, ''Biz isterdik ki; tutuklu milletvekili arkadaşlarımız da bu bayram bizimle beraber olsun'' dedi.
 
AK Parti ve DSP heyetleri Kurban Bayramı dolayısıyla CHP'yi ziyaret etti. CHP'de gelen heyetleri Genel Başkan Yardımcısı Öztrak ve Emrahan Halıcı ile Parti Meclisi (PM) üyesi Deniz Pınar Atılgan karşıladı.
 
İlk olarak DSP Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Ertürk ile PM üyeleri Dilara Tambova ve Abbas Deniz CHP'yi ziyaret etti.
 
Heyet adına açıklamalarda bulunan Ertürk, medyanın partilerine olan ilgisizliğinden yakındı. DSP'nin Türkiye siyasi tarihi açısından önemli bir yeri olduğunu ve bunu korumaya kararlı olduklarını belirten Ertürk, ''Önceki gün eski Genel Başkanımız Bülent Ecevit'i anmak için mezarı başındaydık ancak bu medyaya hiç yansımadı. Medya sanki Türkiye'de 3 parti varmış gibi davranıyor. Bizi gözardı etmesinler. DSP her zaman yaşayacaktır'' dedi.
 
Ertürk, şehitler ve deprem nedeniyle sıkıntılı bir süreç yaşandığının da altını çizerek, bayramın birlik ve beraberliğe vesile olması temennisinde bulundu.
 
CHP heyetinde yer alan Halıcı'nın eski bir DSP'li olduğunu hatırlatan Ertürk, ''Kaderde burada karşılaşmak varmış'' ifadesini kullandı.
 
Öztrak da Bülent Ecevit'in ''ortak paydaları'' olduğunu vurguladı. Ziyaretten dolayı teşekkürlerini ileten Öztrak, tutuklu milletvekilleri sorununu da dile getirdi.
 
-AK Parti heyetinin ziyareti-
 
Genel Sekreter Haluk İpek, Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Kadın Kolları Seçim İşleri Başkanı Meral Kirişçioğlu, Gençlik Kolları Genel Sekreteri Yasin Bölükbaşı'ndan oluşan AK Parti heyeti de CHP'yi ziyaret etti.
 
Ziyarette konuşan Öztrak, ''keşke daha sık bir araya gelebilsek'' temennisinde bulundu. Şehitlerin ve depremde hayatını kaybedenlerin üzüntüsünü yaşadıklarını anlatan Öztrak, başka bir üzüntülerinin ise tutuklu milletvekilleri olduğunu, bu nedenle buruk bir bayram yaşadıklarını belirtti.
 
Öztrak, ''Bu bayramda bizi üzen bir husus da milletin, milli iradenin seçtiği milletvekillerimizin tutuklu olması, Meclis'e gelememesi. Biliyorsunuz ortak bir deklarasyonumuz da var'' dedi.
 
Öztrak, bu durumun anayasaya ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu da savundu.
 
İpek ise depremden sonra yaşanan dayanışmanın Türkiye'nin gönül bağlarının ne kadar güçlü olduğunu gösterdiğini söyledi.
 
Tutuklu milletvekillerinin durumuna da değinen İpek, şöyle konuştu:
 
''Onlar seçim yapıldığında 12 Haziran'da da tutukluydular. Esasen ben bir hukukçu olarak söylüyorum. Seçildikten sonra yargının tavrı parlamentoyu korumuştur. Ama yargılanma safhasının bir an önce tamamlanıp bitmesi hepimizin dileğidir. İnşallah demokrasimiz çok daha fazla zarar görmeden bunu da Türkiye aşacaktır diye umuyorum. Özellikle anayasa ile ilgili hem anamuhalefete hem iktidara önümüzdeki dönemde çok önemli işler düşüyor. İnşallah Uzlaşma Komisyonu'nda da el birliği ile iyi bir çalışma yürüteceğimize inanıyorum.''
 
İpek'in konuşması üzerine Öztrak da anayasa komisyonu ve bu çerçevede yürütülen çalışmaların büyük önemi olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi:
 
''Ama ben yine bir defa daha altını çizmek istiyorum. Burada imza attığımız uluslararası sözleşmeler, anayasanın 90. maddesi var. Burada mühim olan, şu anda Meclis'e yemin etmeye dahi gelemeyen milletvekillerimiz suçlu değiller, tutuklular. Suçlarının kesinleşmemiş olmasına rağmen içeride tutuluyorlar. Bu hukuki açıdan garip bir durum. Biz isterdik ki tutuklu milletvekili arkadaşlarımız da bu bayram bizimle beraber olsun... Ama öyle sanıyorum ki önümüzdeki günlerde attığımız imzalara sahip çıkarak, bunun önünü bir an önce açacağız diye düşünüyorum.''
 
İpek, yüzde 10 barajına rağmen parlamentonun yüzde 95 temsille oluştuğunu belirterek, ''Biraz önce yargılamayla ilgili olarak söylemek istediğim, seçimlerin tutukluluğu sona erdiren bir şey olması hem parlamentoya hem de yargıya zarar verebilirdi. Burada hepimizin temenni etmesi gereken şey, yargının bir an önce hızlı bir şekilde davaları sonuçlandırması. Parlamentodaki anayasa çalışması bütün bu sıkıntıları çözebilmek adına önemli bir fırsattır, diye düşünüyorum. İnşallah yeni anayasa çalışmalarından sonra bir çok problemi geride bırakmış oluruz'' diye konuştu.
 
Öztrak, ''aralarında ufak bir anlayış farklılığı'' olduğunu söylerken, İpek ise yargının bir an önce bu davaları sonuçlandırması gerektiğini yineledi.
 
AA 
Bu haber toplam 2440 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri