Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Paşaların Raporu Çalıntı Çıktı

İlter Türkmen ve Aytaç Yalman'ın da aralarında bulunduğu 12 paşa ve elçinin radikal öneriler içeren Kürt raporu intihal çıktı..

İlter Türkmen ve Aytaç Yalman'ın da aralarında bulunduğu 12 paşa ve elçinin radikal öneriler içeren 'Kürt raporu'nun büyük bölümünün SETA Vakfı bünyesinde çalışan iki genç araştırmacının analiziyle birebir aynı olduğu ortaya çıktı.

Eski Dışişleri Bakanı ve Büyükelçi İlter Türkmen, eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman ile eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Salim Dervişoğlu gibi diplomatlar ve paşaların üyeleri arasında bulunduğu Dış Politika ve Savunma Araştırmaları Grubu'nun hazırladığı 'Kürt raporu'nun büyük bölümünün intihal olduğu ortaya çıktı. Ortadoğu ve Balkan İncelemeleri Vakfı (OBİV ) bünyesinde faaliyet gösteren grup geçtiğimiz günlerde üyelerinin yapısı nedeniyle 'açılım' olarak nitelendirilebilecek bir Kürt raporu hazırlamış ve rapor medyaya yansımış ve kamuoyunda tartışılmıştı.

RADİKAL ÖNERİLER YER ALIYOR

2.5 sayfalık raporda Kürt sorununun güvenlikçi perspektife emanet edilmemesi ve hükümetin etkin rol alması öneriliyor, Kuzey Irak'la ilişkiler teşvik ediliyordu. Milli Güvenlik Kurulu'na gönderildiği belirtilen raporu önemli kılan husus ise metnin altında imzası bulunan isimlerdi. Radikal denebilecek önerilerin altında şu isimlerin imzası bulunuyordu:

ELÇİLER VE PAŞALAR

“Dış politika ve Savunma Araştırmaları Grubu: Başkan: İlter Türkmen, Büyükelçi (Emekli) - Dışişleri Eski Bakanı, Bşk.Yrd. Salim Dervişoğlu Oramiral (E), Üyeler; Fahir Alaçam Büyükelçi (E), Oktar Ataman Org. (E), Cemil Şükrü Bozoğlu Tuğamiral (E), M. Doğan Hacipoğlu Tümamiral (E), Oktay İşcen Büyükelçi (E), Candemir Önhon Büyükelçi (E), Güner Öztek Büyükelçi (E), Seyfettin Seymen Tümgeneral (E), Turgut Tülümen Büyükelçi (E), Aytaç Yalman Org.(E).”

KELİME KELİME AYNI

2.5 sayfalık rapor medyaya yansıyınca yaklaşık 2 sayfasının SETA Vakfı'nın “Kürt Meselesi ve Çözüm Önerileri” başlıklı analizinin birebir aynısı olduğu ortaya çıktı. SETA Ekonomi Araştırmaları Koordinatör Taha Özhan ile SETA Araştırmacısı Hatem Ete'nin Kasım 2008'de kaleme aldıkları 20 sayfalık analizde şu görüşleri dile getiriyorlardı: “Türkiye, Kürt sorununu 'Türkiye içerisinde' çözmeyi başarmalıdır. Aksi takdirde, önümüzdeki dönemde ülke-içi etnik bir sorundan çok sınırötesi bir aidiyet sorunuyla karşı karşıya kalınabilir.” “Kürt sorununun güvenlikçi perspektife emanet edilerek asayiş sorununa indirgenmemesi ve terörü etkisiz kılmaya yönelik güvenlik stratejilerinin netice alıcı olabilmesi için güvenlik bürokrasisinin siyasi iktidar sorumluluğunda yeniden yapılandırılması gerekir.” “Kuzey Irak'ın ekonomik yapılanmasında Türkiye yoğun bir şekilde rol almaktadır.”

Açık intihal ama mesele yapmayız

Analizlerinin kelimesi kelimesine 'emekli elçi ve komutanlardan sürpriz Kürt raporu' olarak kamuoyuna yansıması genç SETA araştırmacılarını şok etti. 2.5 sayfalık raporun 2 sayfasının kendi analizlerinden alındığını belirten SETA Ekonomi Araştırmaları Koordinatör Taha Özhan, “Tartışma götürmez bir şekilde intihal var” diyor. Özhan, tepkisini şu şekilde dile getirdi: “Bu işin olumlu ve olumsuz tarafı var. Olumlu tarafı meseleye negatif yaklaşan üst düzey bir ekibin bu noktaya gelmiş olması. Gerçekten sevindirici bir durum. Bunu mesele de yapmayız. Ama işin bir de etik boyutu var. Trajik olan tarafı şu: İşleri hep böyle yapıyorlar, memleketin en can alıcı meselelerini sağdan soldan kırpıp tartışıyorlarsa üzücü.”

Paşa ve elçilerin Kürt  raporu çalıntı çıktı

Kaynak:
Bu haber toplam 1832 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri