Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Perinçek ve yancıları fena yakalandı

24.04.2013 16:43
Darbecilerin yargılandığı Balyoz ve Ergenekon sanıklarına destek veren ve kendisi de bu davadan tutuklu yargılanan Doğu Perinçek bu kez fena yakalandı. Perinçek, 25 yıl önce kendi dergisinde darbe planlayanların DGM'de yargılanmasını istemiş.

Darbecilerin yargılandığı Balyoz ve Ergenekon sanıklarına açıkca destek veren ve kendisi de Ergenekon Terör Örgütü davasında tutuklu olarak yargılanan Doğu Perinçek'in, 25 yıl önce ordu içinde darbe planlayan askerlerin emekliye sevkedilmesini ve DGM'lerde yargılanmalarını istediği ortaya çıktı.

Doğu Perinçek'in 25 yıl önce çıkardığı "2000'e Doğru" dergisinde kapak yapılan dosyada ordu içinde  "Darbe Planlama Biriminin Kurulduğunu" ve "Samanyolu darbe planı" adı altında darbe yapmaya hazırlandğına dikkat çekilerek, bu askerlerin derhal emekliye sevkedilerek, o dönemde bu tür davalara bakan Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nde (DGM) yargılanması talep ediliyor. 

1992 yılında deşifre olan 'Samanyolu Darbe Planı' üzerine 2000'e Doğru Dergisi 1992 tarihli 39. sayısında, tıpkı Taraf gazetesinin Balyoz Darbe Planı'nı deşifre ederek konunun üzerine gittiği gibi konunun üzerine gidiyor.

Perinçek'in dergisi, terörle mücadelede sivil otoritenin ipin ucunu kaçırması sonucu ordunun inisiyatifi ele aldığını ve bu nedenlede bazı generallerin darbe hevesine kapıldığını savunuyor.

Dergi, haberi kapaktan verirken, başyazısını da bu konuya ayırıyor.  Haberde darbeye teşebbüs edenlerin derhal ordudan emekliye sevk edilerek o günün Devlet Güvenlik Mahkemeler'inde yargılanması isteniyor.

Daha önce yine Doğu perinçek'e ait "100 Yıl" isimli derginin 11 Kasım 1990 tarihli nüshasında ordu bünyesinde "Darbe Planlama Biriminin Kurulduğunu" savunan Aydınlıkçılar, darbecilerle etkin bir mücadele yapılması gerektiğini ısrarla belirtiyor.

O günlerde yargılanmasını istediği darbecilere bugün en fazla sahip çıkan Doğu Perinçek ve Aydınlıkçılar'ın 25 yıl önce eleştirdikleri darbecileri bugün ölümüne savunmaları ve bu darbe planlarında da aktif rol almaları, Perinçek ve taraftarlarının geçirdikleri evrimi gözler önüne seriyor.

Perinçek'in 25 yılda geçirdiği evrimi ortaya çıkaran bizimbursa.com Genel Yayın Yönetmeni Nihat Nasır, konuyla ilgili yazısında şu soruları soruyor;

- Şimdilerde canhıraş bir biçimde darbecileri savunan bu ekibin amacı ne?

- Geçmişte darbecilerin DGM'lerde yargılanması gerektiğini savunanlar, şimdi ne oldu da darbecilik iddiasıyla yargılananlara arka çıkıyorlar?

Perinçek ve ona bağlı Aydınlıkçıların bu sorulara vereceği cevap ise şimdiden merak konusu oldu. / KAYNAK: ROTAHABER - bizim bursa.com

İŞTE O DERGİ VE HABERİ...

Dergi görseli: Nihat Nasır'ın arşivi

 

 
Bu haber toplam 2900 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri