Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Perinçek’le “Baba”dan Dostlar

02.05.2013 13:00
İşçi Partililere verdiği destekle gündemde olan eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Perinçek Ailesi’yle yakınlığı çok eskilere dayanıyor.

AK Parti Hükümeti’ne karşı cephe oluşturan İşçi Partililere verdiği destekle gündemde olan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Perinçek Ailesi’yle yakınlığı çok eskilere dayanıyor.

Demirel, Menderes’i idama götüren 27 Mayıs Darbesi’ni son derece olumlu karşılamış ve cuntacıların oluşturduğu Kurucu Meclis’te görev yapmış bir isim olan baba Sadık Perinçek’i, 1965’te Genel Başkanlığı’nı yaptığı Adalet Partisi’ne alarak, Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirmiş.

DARBEYİ DESTEKLEDİ, MENDERES’E AVUKATLIĞI REDDETTİ

Ergenekon sanığı Doğu Perinçek’in babası. Sadık Perinçek, siyasete Demokrat Parti'den milletvekili seçilerek girse de, parti ile her konuda aynı çizgide durmadı. O yüzden 1957'de ikinci defa milletvekili olamadı. 27 Mayıs Darbesi'ni ise son derece olumlu karşılayarak "Çok iyi oldu, başka çaresi yoktu" dedi. Yassıada'da yargılanan Adnan Menderes'in avukatlığını yapması istendiğinde, bu isteği hiç düşünmeden geri çevirdi.

KURUCU MECLİS’TE GÖREV ALDI

Baba Sadık Perinçek, Menderes’in avukatlığını reddetmekle kalmadı, cuntacıların oluşturduğu Kurucu Meclis’te görev aldı.

DEMİREL AP’YE GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YAPTI

Sonraki yıllarda baba Sadık Perinçek’e partisinde yer açan Demirel oldu. Demirel, Perinçek’i 1965’te genel başkanı olduğu Adalet Partisi’ne aldı.  Demirel, darbeci Perinçek’i ikinci kez ödüllendirerek, Genel Başkan Yardımcısı yaptı.

YARANAMADI! DEMİREL’E YUMRUKTA PERİNÇEK ADI

Öte yandan, 1975’te Demirel’in Başbakanlığı döneminde uğradığı “yumruklu saldırı” olayının arkasındaki ismin Doğu Perinçek olduğu iddia ediliyor.   Vural Önsel adlı solcu militan, 13 Mayıs 1975 tarihinde dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’i yumruklamış, 4.5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ankara’da Başbakanlık binasında gerçekleştirdiği “yumruk” eylemiyle ilgili ilk ifadesinde “O yumruk benim değil, halkın yumruğuydu” diyen Vural Önsel, 21 yıl sonra yani 1996’da bir gazeteye verdiği demeçte ise, olayın arkasındaki isim olarak Doğu Perinçek’i gösterecekti.

İŞTE O İFADELERİ

Yasadışı sol bir örgütün Başbakan Demirel’in öldürülmesi için kendisine silah sağladığını ancak katil olmayı kabul etmeyip eylemi yumrukla gerçekleştirdiğini söyleyen Önsel, “THKP-C diyorlardı, ama biliyordum ki arkasında Doğu Perinçek vardı. Bana Demirel’i öldürmem için bir silah getirdiler ama katil olmayı kabul etmedim” demişti. (2.6.1996-Milliyet)

demirel1.jpg

DEMİREL’İN BUGÜNKÜ İP DESTEĞİ

Süleyman Demirel, Doğu Perinçek’in partisi İP’in marjinal yayın organı olan Aydınlık Gazetesi’ne verdiği demeçte, AK Parti Hükümeti’ne karşı oluşturulan sözde “Milli Merkez” oluşumuna şu sözlerle destek çıktı: “Türkiye’de kötü şeyler cereyan ediyor ama iyi şeyler de oluyor. 23 Nisan’da Ankara’da bir kurultay yapıldı. Milli Merkez kuruldu. Bu, son derece önemlidir. Halkın ayağa kalkmakta olduğunu gösteriyor bu.” “Eğer o kalabalıklar böyle toplanabiliyorsa, bunları konuşabiliyorsa, buraya milletvekilleri de katılıyorsa, iktidarı tenkit edebiliyorsa, merak etmeyin, umutsuzluğa kapılmayın, sonu iyi olacak demektir.”

Akit / Habervaktim.com

Bu haber toplam 5428 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri