Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pervari şehitlerine son görev

12.11.2012 18:27
Siirt'in Pervari ilçesinde askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan askerlerin cenazeleri memleketlerinde toprağa verildi.

GÜMÜŞHANE - YUSUF TÜFEKÇİ

Siirt'in Pervari ilçesi kırsalında düşen askeri helikopterde şehit olan Jandarma Uzman Onbaşı Yusuf Tüfekçi, memleketi Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde toprağa verildi.

Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Tüfekçi için Kürtün ilçe merkezinde düzenlenen cenaze törenine, şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Gümüşhane Valisi Yusuf Mayda, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, AK Parti Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın, Erzurum Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral İhsan Batı, Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın, kaymakamlar, ilçe ve belde belediye başkanları, askeri ve mülki erkan ile vatandaşlar katıldı.

Bakan Bayraktar, şehit babası Kenan Tüfekçi'ye başsağlığı dileyerek teselli etmeye çalıştı. Kenan Tüfekçi, Bakan Bayraktar'a, ''Ben oğlumu şehit verdim. Türk bayrağını Kandil'e dikin'' dedi.

Gümüşhane Müftüsü Süleyman Aktaş'ın öğle vakti kıldırdığı cenaze namazının ardından Tüfekçi'nin cenazesi askerler tarafından cenaze aracına konuldu.

Şehit Tüfekçi'nin cenazesi, ilçeye bağlı Akçal köyü mezarlığına defneldildi.

KAYSERİ - ONUR KARASUNGUR

Siirt'in Pervari ilçesindeki helikopter kazasında şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Onur Karasungur (23), memleketi Kayseri'nin Bünyan ilçesinde toprağa verildi.

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Onur Karasungur'un naaşı, ambulansla Elbaşı beldesindeki baba evine getirildi. Bu sırada şehidin yakınları tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

Belde meydanında düzenlenen cenaze törenine şehidin ailesi ve yakınları ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Vali Vekili Kasım Fikret Dayıoğlu, Garnizon Komutanı Tümgeneral Ali Demiral, CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu, bazı siyasi partilerin il başkanları, daire müdürleri, askeri ve sivil yetkililer ile vatandaşlar katıldı.

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Onur Karasungur'un naaşı, kılınan cenaze namazının ardından ambulansla belde mezarlığına taşındı. Cenaze namazının kılınışı sırasında Bakan Taner Yıldız'ın da duygulandığı gözlendi.

Bakan Yıldız, cenaze namazının ardından şehidin ağabeyi Gökmen Karasungur'un koluna girerek mezarlığa kadar birlikte yürüdü.

Burada gözyaşları arasında toprağa verilen şehit Onur Karasungur'un tabutunun üzerine örtülen Türk Bayrağı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından şehidin babası Bilgi Karasungur'a teslim edildi.

ADANA - ERDAL TEKİN

Siirt'in Pervari ilçesinde askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Erdal Tekin (24), Adana'nın Feke ilçesinde toprağa verildi.

Şehit Uzman Çavuş Erdal Tekin'in cenazesi, Adana Asker Hastanesi morgundan alınarak Feke ilçesine bağlı Gürümze köyünün Çatalçam Mahallesi'ndeki baba evine getirildi.

Baba evinde helallik alınmasının ardından Gürümze Köyü İlköğretim Okulu bahçesinde tören düzenlendi. Şehidin annesi Yüksel, babası Rafi, kardeşleri Sibel ve Serkan Tekin ile diğer yakınları şehidin tabutuna sarılarak gözyaşı döktü. Bu sırada fenalaşan bazı aile fertlerine sağlık görevlileri müdahale etti.

İl Müftüsü Arif Gökçe'nin kıldırdığı cenaze namazı sonrası şehit cenazesi, köy mezarlığına götürüldü. Vatandaşlar, bu sırada terör örgütünü protesto için sloganlar attı. Duaların ardından şehidin cenazesi toprağa verildi.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ile Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celeboğlu, şehidin tabutuna sarılı Türk bayrağını baba Rafi Tekin'e, fotoğrafını ise erkek kardeşi Serkan Tekin'e verdi.

Cenaze törenine şehit yakınlarının yanı sıra AK Parti Adana Milletvekili Ali Küçükaydın, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Murat Koç, İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan, Feke Kaymakamı Mehmet Balıkçılar, Feke Garnizon ve İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Akgün Baydar, Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel, çevre ilçelerin kaymakam ve belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, askeri yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

DENİZLİ- VEDAT AVCI

Siirt'in Pervari ilçesinde askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Uzman Hava Teknisyen Astsubay Üstçavuş Vedat Avcı, Denizli'de toprağa verildi.

Avcı'nın naaşı, Tümgeneral İlhan Özcan Kışlası'ndaki askeri hastane morgundan alındıktan sonra önce Hacıkaplanlar Mahallesi'ndeki annesinin evinin önüne daha sonra ise Delikliçınar Yeni Camisi'ne getirildi.

Burada düzenlenen törene, şehit Vedat Avcı'nın annesi Cemile, kardeşi Sedat Avcı ile Denizli Valisi Abdülkadir Demir, MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, AK Parti Denizli Milletvekilleri Nihat Zeybekci, Bilal Uçar, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Garnizon Komutanı Tuğgeneral Memduh Hakbilen, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından bir süre top arabasında taşınan şehit Uzman Hava Teknisyen Astsubay Üstçavuş Vedat Avcı'nın cenazesi, Asri Mezarlık içerisindeki şehitlikte toprağa verildi.

TEKİRDAĞ - DİNÇER ERSOY

Siirt'in Pervari ilçesinde askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Dinçer Ersoy, Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde toprağa verildi.

Şehit Uzman Çavuş Ersoy'un Türk bayrağına sarılı tabutu, Çerkezköy'deki baba ocağına getirildi. Bu sırada baygınlık geçiren şehidin yakınlarına sağlık ekipleri müdahale etti.

Daha sonra Osmanlı Camisi'ne getirilen şehidin cenazesi, İl Müftüsü Mahmut Gürlen'in kıldırdığı namazın ardından Çerkezköy Şehitliği'nde toprağa verildi.

Şehidin babası Mustafa Ersoy ve annesi Hatun Ersoy, tören boyunca ayakta durmakta zorluk çekti.

Cenaze törenine Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, 3'üncü Kolordu Komutanı Korgeneral Hüseyin Kenan Hüsnüoğlu, 52'nci Taktik Zırhlı Tümen Komutanı Tümgeneral Mehmet Faruk Şengün, Tekirdağ Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ömer Faruk Küçük, 3'üncü Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Nevzat Taşdeler, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut, CHP milletvekilleri Emre Köprülü ve Candan Yüceer, MHP Milletvekili Bülent Belen, protokol üyeleri, şehidin yakınları ve vatandaşlar katıldı.
 

MANİSA - ANIL BARIŞ ÇETİN

Siirt'in Pervari ilçesinde askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Pilot Yüzbaşı Anıl Barış Çetin (31), Manisa'nın Turgutlu ilçesinde düzenlenen törenle toprağa verildi.

Çetin'in naaşı, Turgutlu Devlet Hastanesi morgundan alındıktan sonra önce Cumhuriyet Mahallesi Karaca sokaktaki baba evine daha sonra ise Merkez Pazar Camisi'ne getirildi.

Burada düzenlenen törene, şehit Anıl Barış Çetin'in eşi Çiğdem, annesi Nevin, babası Abdullah ile kardeşi Pınar Çetin'in yanı sıra Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Akın Öztürk, Aydın Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Salih Karakaş, Manisa Tugay Komutanı Tuğgeneral Nehir Aydın, milletvekilleri, eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile vatandaşlar katıldı.

Çiğdem Çetin, eşinin Türk bayrağına sarılı tabutuna sarılarak gözyaşı döktü. Bu arada Çiğdem Çetin, tören boyunca şehit eşine ait bir montu sürekli koklayarak, elinden bırakmadı.

Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından bir süre top arabasında taşınan şehit Pilot Yüzbaşı Anıl Barış Çetin'in cenazesi, Turgutlu Belediye Mezarlığı'nda bulunan şehitlikte toprağa verildi.

GİRESUN - HAKAN GEMİCİ

Siirt'in Pervari ilçesinde askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Jandarma Kıdemli Çavuş Hakan Gemici'nin cenazesi, memleketi Giresun'da toprağa verildi.

Şehidin cenazesi, Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi morgundan alınarak konvoy eşliğinde Keşap ilçesine getirildi.

Şehidin naaşının ilçe merkezindeki Kubbeli Camisi'ne getirilişi sırasında yakınları göz yaşı döktü. Bu arada şehidin 18 Ekim'de evlendiği eşi Elif Gemici'nin, eşinin beresini koklayarak ağladığı görüldü.

Askerlerin omuzunda cenaze nakil aracından indirilen Gemici'nin naaşı, öğle namazının ardından kılınan cenaze namazı sonrası Altınpınar köyünde toprağa verildi.

Cenaze törenine Cumhurbaşkanlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri, İçişleri Bakanlığı, Giresun Valiliği ile çok sayıda kurum ve kuruluş tarafından çelenk gönderildi.

Yoğun yağışa rağmen vatandaşların yüksek katılım gösterdiği cenaze törenine, Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hacı Abdullah Doğan, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Giresun İl Emniyet Müdürü Hikmet Bulak, Ak Parti Giresun Milletvekili Mehmet Geldi, CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, MHP Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek ile askeri ve siyasi erkan katıldı.

KONYA - MESUT ŞEKER

Siirt'in Pervari ilçesi kırsalında askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Piyade Uzman Çavuş Mesut Şeker'in cenazesi, Akşehir ilçesinde toprağa verildi.

Şehit Mesut Şeker'in (32) cenazesi ilk olarak ilçeye bağlı Reis beldesindeki babaevine getirildi.

Bu sırada, anne ve babaları boşandığı için halaları Hatice Şeker'in yanında yaşayan şehidin oğlu Mevlüt Kaan (7) ile kızı Merve (9) arasında herkesi duygulandıran bir diyalog yaşandı.

Mevlüt Kaan'ın ''Babam bize sarılacak mı?'' diye sorması üzerine, ablası Merve'nin ''Biz ona, o da bize sarılacak ablacığım. Daha sonra da cennete gidecek'' demesi herkesi duygulandırdı.

Şehidin kız kardeşi Hatice Şeker, gazetecilere, ''Geçtiğimiz perşembe günü kardeşimle sarılıp, vedalaştık. Birbirimize hakkımızı helal ettik. Şimdi bu şekilde geldi'' dedi.

Ağlayan Hatice Şeker'e sarılan iki kardeş, ''Hani ağlamak yoktu? Ağlamayacağız'' diyerek, halalarını teselli etmeye çalıştı.

Helallik alınmasının ardından şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, törenin yapılacağı 75. Yıl Cumhuriyet Parkı'na getirildi. Törende konuşan askeri personel de duygusal anlar yaşadı.

Burada Mevlüt Kaan ile Merve Şeker kardeşler, babalarının tabutuna sarıldı. Şehidin yakınları tabuta uzun süre sarılarak gözyaşı döktü.

Törene katılan şehidin ayrıldığı eşi Kezban İz de Türk bayrağına sarılı tabuta dokundu. Oğlu daha önce şehit olan bir anne ise elindeki oğlunun fotoğrafıyla tabuta sarılarak, ''Oğluma selam söyle. Mekanı cennet olsun'' diyerek ağladı.

Şehidin naaşı, öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından askerlerin omzunda belde mezarlığına götürüldü. Bu sırada, Mevlüt Kaan ve Merve Şeker kardeşler, el sallayarak babalarını uğurladı.

-''Biz her zaman sizin yanınızdayız''-

Törene katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in aileye taziyede bulunduğu sırada babaanne Fadime Şeker, ''Torunumdan bana 2 yavru emanet kaldı. Artık bunlara nasıl bakıp ilgileneceğim, ne olacak bunlara?'' diye sordu.

Bakan Şimşek de ''Ben size Başbakan'ın selamını getirdim. Hiç merak etmeyin, en iyi şekilde çocuklara bakılacak ve destek verilecek. Biz her zaman sizin yanınızdayız'' diye konuştu.

Daha sonra şehit Şeker'in cenazesi belde mezarlığında gözyaşları arasında toprağa verildi.

Törene, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Garnizon Komutanı Tümgeneral Yılmaz Özkaya, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, askeri yetkililer, şehidin yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

KIRKLARELİ - ERSAN YENİCİ

Siirt'in Pervari ilçesinde askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Jandarma Üsteğmen Ersan Yenici, memleketi Kırklareli'de toprağa verildi.

Şehit Üsteğmen Yenici'nin Türk bayrağına sarılı tabutu, Babaeski Devlet Hastanesi morgundan Kuleli köyündeki baba ocağına getirildi.

Şehidin kızları 6 aylık Cemre Hüma ile 3 yaşındaki Zeynep Dora, babalarının tabutunun başında bekledi. Zeynep Dora'nın gözyaşları törene katılanları ağlattı, baygınlık geçiren şehidin yakınlarına sağlık ekipleri müdahale etti.

Şehit Üsteğmen Yenici'nin cenazesi, köy camisinde İl Müftüsü İsa Saim'in kıldırdığı cenaze namazının ardından, köy mezarlığında toprağa verildi.

Cenaze törenine şehidin babası Ali Yenici, annesi Ayşe Yenici, eşi Simge Yenici ve yakınları ile Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, CHP Kırklareli milletvekilleri Turgut Dibek ve Mehmet Siyam Kesimoğlu, askeri yetkililer, şehidin silah arkadaşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ANKARA - YAKUP ÇINAR

Siirt'in Pervari ilçesinde askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Pilot Üsteğmen Yakup Çınar için Kocatepe Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kabine üyeleri, askeri yetkililer ve şehit pilotun yakınları katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, Kocatepe Camii'ne gelişinde şehidin ailesine taziyesini sundu. Şehidin cenaze namazı, öğle namazını müteakip kılındı. Cenaze namazında şehidin ailesiyle birlikte Cumhurbaşkanı Gül, Meclis Başkanı Çiçek, Orgeneral Özel, CHP ve MHP liderleri ile kabine üyeleri yan yana saf tuttu.

Cenaze namazının ardından şehidin naaşı top arabasına konuldu.

Saygı geçişi sırasında komutanlar şehide selam durdu.

ERZURUM - KÜRŞAT GÜNEŞ

Siirt'te düşen helikopterde şehit olan Erzurumlu uzman Çavuş Kürşat Güneş de memleketinde gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı. Binlerce Erzurumlunun katıldığı cenaze töreninde teröre öfke vardı. Elindeki evlilik fotoğrafı ile eşinin tabutuna sarılarak ağlayan Hatice Güneş baygınlık geçirdi. 112 sağlık görevlilerinin müdahale ettiği genç kadın bayan astsubaylar tarafından teselli edilmeye çalışıldı.

Cenaze törenine katılan baba Ağa Güneş ve anne Rahime Güneş ise adeta ayakta durmakta güçlük çektiler. Yakınları tarafından teselli edilmeye çalışan anne ve babanın gözyaşları törene katılan herkesi ağlattı.

Lala Paşa Cami'inde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazına Sağlık bakanı prof. Dr. Recep Akdağ, MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk, Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmat Küçükler, 9. Kolordu komutanı Korgeneral Kamil Başoğlu, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Erzurum Teknik Üniversite Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, Palandöken belediye Başkanı Orhan Bulutlar, Yakutiye Belediye Başkan8ı Ali Korkut, Aziziye Belediye Başkanı Fatih Cengiz, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları askeri erkan ve çok sayıda Erzurumlu vatandaş katıldı.

Cenaze töreni sonrası törene katılan binlerce Erzurumlu teröre öfke kustu. “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” şeklinde slogan atan vatandaşlar terörün artık bitmesini istediler.

Şehit uzman çavuşun cenazesi daha sonra kortej eşliğinde Cumhuriyet Caddesi üzerinden havuzbaşına kadar top arabası üzerinde getirildi. Kortej yürüyüşüne dev Türk bayrağı ve ellerindeki bayraklarla eşlik eden binlerce vatandaş tekbir sloganları eşliğinde teröre tepki gösterdiler.

KAYSERİ - HALİL İBRAHİM ÇELİK

Şehit Uzman Çavuş Halil İbrahim Çelik'in cenazesi de memleketi Sarız İlçesi'nde toprağa verildi.

Sarız Merkez Camiinde öğle namazına Kayseri Valisi Şerif Yılmaz, Kayseri MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Sarız Kaymakamı Mustafa Mendeş, Sarız Belediye Başkanı Ömer Faruk Eroğlu ve Şehit Halil İbrahim Çelik in yakınları katıldı. Şehit Halil İbrahim Çelik'in babası Melikgazi Çelik'in geçen yıl vefat ettiği öğrenilirken tören alanına getirilen anne Kamer Çelik ve kardeşleri Ümit Çelik, Savaş Çelik, Barış Çelik, Hacı Çelik, Ülkü Çelik, Ülker Çelik ve Süleyman Çelik sinir krizleri geçirdi.

Pınarbaşı Müftüsü Mustafa Açıkalın cenaze namazı öncesi yaptığı konuşmada “Şehitler asla ölmez şefaat eylerler şehitler yakınlarından ve sevenlerinden dua bekler ve dua ederler” dedi.

Kılınan cenaze namazının ardından şehit jandarma uzman çavuş Halil İbrahim Çelik kortej eşliğinde Sarız'ın Büyüksöbeçimen köyünde toprağa verildi.

MERSİN - EREN KIZILGEDİK

Siirt'in Pervari ilçesinde askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Uzman Çavuş Eren Kızılgedik (23), Mersin'de düzenlenen törenle toprağa verildi.

Kızılgedik'in cenazesi, Mersin Devlet Hastanesi morgundan alınarak, merkez Yenişehir ilçesine bağlı Çiftlikköy Mahallesi'nde yaşayan ailesinin evine götürüldü. Burada yakınlarından helallik alınmasının ardından şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, Muğdat Camisi'ne getirildi.

Törene, şehidin annesi Fatma, babası Ergun ile kardeşleri Erdinç, Eda ve Yusuf Kızılgedik'in yanı sıra Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, askeri ve sivil yetkililer ile vatandaşlar katıldı.

Şehidin ağabeyi Erdinç Kızılgedik, cenaze namazı öncesinde, kardeşinin fotoğrafını uzun süre taşıyarak gözyaşı döktü.

Öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından askerlerin omuzunda top arabasına konulan şehidin cenazesi, şehitliğe götürüldü. Bu sırada vatandaşlar, terör örgütü aleyhine sloganlar attı.

Tören sırasında zaman zaman asker selamı veren şehidin annesi Fatma Kızılgedik, tabut top arabasına konulurken, ''Güle güle oğlum, arkanda iki tane daha aslan var'' diye seslendi.

Şehidin cenazesi, Mersin Şehir Mezarlığındaki şehitlikte toprağa verildi.

BARTIN - ERKAN YALÇIN

Siirt'in Pervari ilçesinde askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan astsubay kıdemli çavuş Erkan Yalçın'ın (25) cenazesi memleketi Bartın'ın Ulus ilçesinde toprağa verildi.

Ulus Devlet Hastanesi morgu önünde cenazenin çıkarılmasını bekleyen şehit askerin babası Ahmet Yalçın, annesi Zeynep Yalçın ile kardeşleri Gebze'de polis olan Ekrem, Zonguldak'ın Devrek ilçesinde astsubay olan Erdal ve Ulus ilçesinde taksicilik yapan ikizi Ercan, burada taziyeleri kabul etti.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Garnizon Komutanı Deniz Piyade Kıdemli Albay Mehmet Sandıklı, Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Alaattin Karsavuran, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Ulus Kaymakamı Ali Fuat Atik, Ulus Belediye Başkanı Hüseyin Ulus, askeri yetkililer de aileye taziyelerini iletti.

-''Doğu görevim bitmeden kesinlikle evlenmem''-

Şehit Yalçın'ın arkadaşı Soncay Ay, AA muhabirine yaptığı açıklamada Yalçın ile en son Kurban Bayramı'nda görüştüğünü ve sözlüsüyle evlenmeleri konusunda ikna etmeye çalıştığını söyledi.

Ay, ''Erkan'ın çok sevdiği sözlüsü vardı. Birbirlerini de çok seviyorlardı. Kendisiyle son görüştüğümüzde ''artık evlenin'' dememize karşı çıkmıştı. Birkaç kez konuyu açmamıza rağmen, ''Doğu görevim bitmeden kesinlikle evlenmem. Kaderimizde şehit olmak da var. Şehit olup, arkamda gözü yaşlı bir eş ve yetim çocuk bırakamam'' diyordu. Sanki, şehit olacağı içine doğmuştu. Şehit haberini aldığımızda ilk bu sözleri aklımıza geldi'' diye konuştu.

-Dualarla uğurlandı-

Şehit Yalçın'ın Türk bayrağına sarılı tabutu hastane morgundan alınarak vatandaşların da katıldığı kortej eşliğinde yaklaşık 2 kilometrelik yürüyüşün ardından Kaldırım Mahallesi Ihlamur Sokak'taki evinin önüne getirildi.

Şehit Yalçın'ın naaşı, Bartın İl Müftüsü İsmail Bayrak'ın duası ardından askeri araca konularak Merkez Ulu Camisi'ne götürüldü.

Ulu Camisi'nde düzenlenen cenaze törenine şehidin ailesi ve yakınları ile Bartın Valisi Bülent Savur, CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, Bartın Üniversitesi Rektörü Ramazan Kaplan, askeri yetkililer ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenaze namazının kılınmasının ardından şehit Yalçın'ın cenazesi askeri top aracına konularak polis ve askeri manga eşliğinde ilçe merkezindeki aile kabristanında toprağa verildi.

Bu arada ilçede hemen hemen tüm evlerin pencere ve balkonlarına Türk bayrağı asıldı.

-''İzinli olmasaydım ben de o uçakta ulacaktım''

Bu arada şehit Yalçın'ın, Siirt'te silah arkadaşı Uzman Çavuş Mustafa Yeşilyurt da cenaze törenine katıldı.

Yeşilyurt, gazetecilere yaptığı açıklamada uçak kazasından 3 gün önce düğün merasimi için izne ayrıldığını söyleyerek, ''Şehit arkadaşlarımla ben de aynı timde görev yapıyordum. Düğünüm olacağı için izin alıp, memleketim Kocaeli'ye gitmiştim. Şayet izin almasaydım o askeri uçakta ben de olacaktım ama uçakta olmadığıma sevinemiyorum. 17 arkadaşımızı kaydettik, üzüntümüz çok büyük'' diye konuştu.

 

Kaynak: Haber7 

Bu haber toplam 3582 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri