Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Petrol fiyatları artınca, kapanan kuyular yeniden açılıyor

29.04.2013 11:58
Türkiye ihtiyacının yüzde 9'unu karşılayan Batman'da, ekonomik olmaması nedeniyle kapatılan kuyuların petrol fiyatlarının artmasıyla son dönemlerde tekrar açıldığı bildirildi.
Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nce, "Çözüm süreci" kapsamında düzenlenen  Güneydoğu gezisine katılan 12 gazeteci, Batman Valisi Yılmaz Arslan'la Türkiye  Petrol leri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) petrol üretim sahasına gitti. Batı Raman bölgesindeki günde 80 varilin üretildiği kuyunun başında  Yılmaz ve gazetecilere bilgi veren TPAO Batman Bölge Müdürlüğünden petrol  mühendisi Ersan Duygu, petrolün ortalama 1400 metre derinlikten çıktığını  söyledi.
 
 
Bir gazetecinin, "Kuyularımız dış güçler yüzünden çalıştırılmıyor. Petrol  kaynaklarımız var ama hayata geçirilmiyor" şeklinde bir algının bulunduğunu  belirtmesi üzerine Arslan, "Bana göre efsane. Büyük fedakarlıkla çalışıyorlar.  Arkadaşlar yoğun çaba içindeler. Böyle bir şey söz konusu değil kesinlikle. Şu  anda özel şirketler de bizim bölgede çalışmalar yapıyor. Para harcıyorlar,  bulunca neden çıkarmasın" dedi.
 
 
Batman'ın, Türkiye ihtiyacının yüzde 9'unu ürettiğini ifade eden Duygu, "Ülkede çıkarılan petrolün yüzde 72'si de Batman'da üretiliyor"dedi.
         
-Yeni tespitler var, yeni kuyular açılacak-
         
Yılda 10'un üzerinde kuyu kazıldığını anlatan Duygu, kuyu açıldıkça verimin arttığını kaydetti. Her kuyunun ortalama 1 milyon liralık maliyetle açıldığını belirten  Duygu, kuyunun verimli olması halinde hemen işletildiğini söyledi. Duygu, yeni noktalar tespit edildiğini vurgulayarak, "Noktalar bize  Ankara'dan geliyor. Uygun olup olmadığı değerlendiriliyor. Buna göre yeni  tespitler var. Yeni petrol kuyuları açılacak" dedi.
 
ABD, Venezuela ya da Ortadoğu'da kullanılan ekipmanlarla, kendi  kullandıkları arasında fark bulunmadığını belirten Duygu, aynı teknolojiyle  petrol çıkarıldığını söyledi.
         
 -Kapananlar açıldı-
         
 Vali Arslan ise bu bölgenin sismik incelemelerinin yapıldığını ve  bunların genel müdürlüğe gönderildiğini aktararak, orada yapılan tespitlere göre  burada kuyu açıldığını anlattı.
 
Bazı kuyulardan az petrol çıktığını dile getiren Arslan, şunları  kaydetti:
"Kuyu açılıyor ve hesaplamaları yapılıyor. Petrol fiyatları düşük ve  kuyudan az petrol çıkıyorsa ekonomik olmuyor. Bu yüzden o kuyu kapatılıyor.  Fiyatlar artınca o kuyunun işletmeye açılması karlı oluyor.Daha önceden kapanan,  işletilmeyen kuyular, son dönemlerde petrol fiyatlarının artmasıyla tekrar  açıldı. Bölgede önümüzdeki dönemde yeni kuyular açılacak. Bu, günlük verimi  olumlu etkileyecek."
         
-"Kuyularımız dış güçler yüzünden çalıştırılmıyor" iddiası-
         
Bir gazetecinin, "Kuyularımız dış güçler yüzünden çalıştırılmıyor. Petrol  kaynaklarımız var ama hayata geçirilmiyor" şeklinde bir algının bulunduğunu  belirtmesi üzerine Arslan, "Bana göre efsane. Büyük fedakarlıkla çalışıyorlar.  Arkadaşlar yoğun çaba içindeler. Böyle bir şey söz konusu değil kesinlikle. Şu  anda özel şirketler de bizim bölgede çalışmalar yapıyor. Para harcıyorlar,  bulunca neden çıkarmasın" dedi.
 
         Arslan ve Balıkesirli gazeteciler, daha sonra yapılan tespitlerin  ardından açılmaya başlanan 399 numaralı petrol kuyusundaki çalışmaları inceledi.
Bu haber toplam 3018 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri