Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Peygamber sevgisi salona sığmadı

14.01.2013 02:41
İsveç Milli Görüş Teşkilatı’nın organize ettiği “Âlemlere Rahmet Hz. Muhammed ve Ehlibet Sevgisi” programında yüksek katılım dolayısı ile salonda yer kalmadı.

Ş.Semihhan AYDEMİR /STOCKHOLM

Tensta Träff’te gerçekleşen, Kanal7’in en çok izlenen programlarından“Önden Gidenler” programının konuşmacısı Ömer Döngeloğlu ve Türkiye ezan okuma birincisi Süleyman Özer’in katılımı yüksek ilgiye neden oldu. Stockholm’ün soğuğuna aldırış etmeden programı takip etmek için gelen kalabalığın birçoğu oturmaya yer bulamadı. Saatlerce ayakta ve yerlere oturarak programı takip eden katılımcıları Ömer Döngeloğlu “ALLAH sizi ahirette Hz.Muhammed S.A.V.’in dizleri önünde oturarak kendisini dinleme şerefine nail eylesin” dedi.

 

IMG_1302 Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Milli Görüş Teşkilatı İsveç Tanıtma Başkanı Mikail Kulbay, programın amacı ve program katılımcıları hakkında kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra sözü Türkiye Ezan Okuma Birincisi Süleyman Özer Hocaya bıraktı. Özer, programı organize eden ve peygamber sevgisi etrafında insanları toplayan teşkilatın yönetim kurulunu başta olmak üzere, programda emeği geçen herkesi tebrik ederek “memleketten binlerce kilometre uzaklara gelip, İstanbul’da, İzmir’de, Konya vb. yerlerde görmeyi özlediğimiz katılımı fazlası ile burada görmek son derece memnuniyet verici” dedi. Kuran okuyarak programı başlayan Özer, daha sonra ilahiler okuyup zaman zaman esprileri ile salonu güldürdü.

 

IMG_1312 Daha sonra kısa bir konuşma gerçekleştiren IGMG – Milli Görüş Teşkilatı İsveç Başkanı Yavuz Selim Çelik,“Avrupa’nın Kuzey’i, İsveç’in Başkenti Stockholm’de ALLAH’ın Sevgilisi Hz. Muhammed S.A.V. yolunda, ALLAH’IN dinini buralara kadar taşımaya mücadele etmişve bu uğurda karşılarına çıkan hiçbir zorluktan çekinmemiş bugün burada olmamıza vesile olmuş bütün ALLAH dostları için sizleri bir Fatiha okumaya davet ediyorum” şeklinde başladı konuşmasına. Çelik, konuşmasının devamında çalışmalarına iştirak eden konuşmacı ve katılımcılara teşekkür ederek, sözü Hasene Derneği Başkanı ve aynı zamanda IGMG – Milli Görüş İsveç TeşkilatıSosyal Hizmetler Başkanı Ali Rıza Salih Oğluna bıraktı.

 

IMG_1338 Salihoğlu, HASENE derneğinin çalışmaları hakkında bir sunum gerçekleştirerek katılımcılara çalışma ve projeleri hakkında önemli bilgiler verdi. Su kuyularından, kurban yardımlarına, eğitim projelerinden, acil yardımlara ve öksüzlere el uzatmaya kadar yedi farklı projenin tanıtımını ve amaçlarını anlatan Ali Rıza Salihoğlu, yaptıklarının yanında dünya’da daha yapılacak çok işlerinin olduğunun altınıçizdi.

 

IMG_1383 Programın ikinci bölümünde konuşan Ömer Döngeloğlu, Hz. Muhammed S.A.V. ‘in hayatından önemli örnekler ve hadisler aktararak konuşmasını gerçekleştirdi. Aile yapısından, müslümanca yaşamaya kadar, müminlerin kardeş oluşunda ki haklardan, yetim ve öksüzlere el uzatmaya kadar birçok konuda iki saatten fazla konuşan Döngeloğlu, “Hz. Muhammed S.A.V.’in eşi Hz. Ayşe’ye son nefesinde ümmetime söyle namaza dikkat etsinler” hadisini aktardı ve namazın bir Müslüman için son derece önemli olduğunu söyledi. Aile olmanın, dağılmamanın önemine dikkat çeken Ömer Döngeloğlu, “124 bin peygamberin hayatını inceleyin Annesi kâfir, babası kâfir, kardeşi kâfir, amcası, dayısı hatta hanımı kâfir peygamberler olmuştur ama boşanmış tek bir peygambere rastlayamazsınız.

 

Evliliğin ne denli önemli bir müessese olduğunu buradan anlamak mümkün ve bu nedenle evliliklerinize, ailenize, çocuklarınıza sahip çıkın” şeklinde konuştu. Döngeloğlu, İslam öncesi Arap müşriklerinin kadınlara uyguladığı şiddetin tüyler ürpertici olduğunu İslam ile birlikte kadınlara önemli haklar geldiğinin altını çizdi. Konuşmasının içinde Çin zulmü altında olan Doğu Türkiskanlı Müslümanlar içinde özel bir bölüm açan Döngeloğlu, “biz Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi çok yalnız bıraktık. Oraya gereken desteği veremedik, dünyayı ayağa kaldıramadık yarın öldüğümüzde diğer tarafta bunun hesabını nasıl vereceğiz” dedi. Yaklaşık beş saat süren programda konuşmaların birçok bölümünde gözyaşı, bazı bölümlerinde ise tebessümler yaşandı. Katılımcılar ile ilgili genel görüşlerini de aktaran Döngeloğlu, ilginin yoğunluğundan sonra derece memnun olduklarını inşallah buradan boşgitmezsiniz eğer bir şey almadan gidecekseniz yazık boşu boşuna saatlerce kendinizi beni dinleme zorunda bırakmış ve bizlere de nefes tüketmiş olursunuz yorumunda bulundu.

 

130108_messi-och_jpg.jpg541679_10151342722340688_778925513_n.jpg

 

184269_101118469969740_1767977_n.jpg

 

526124_10151186369680619_17632308_n.jpg2460388_520_292.jpg


 

 

Kaynak:
Bu haber toplam 4290 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri