Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Peygamber'in tasvirine izin açıklaması

03.06.2012 20:16
İran Kültür Bakanı Seyyid Muhammed Hüseyni, Hz. Peygamber'in sanatçılar tarafından tasvir edilmesine kesinlikle izin verilmeyeceğini açıkladı.

Tahran'da Mısırlı gazetecilerle yaptığı toplantıda, İranlı bir yönetmenin çekimleri devam eden filminde Hz. Peygamber'i tasvir ettiği iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Hüseyni, İran İslam Cumhuriyeti'nin, Hz. Peygamber'in tasvirine kesinlikle izin vermeyeceğini vurguladı. Hüseyni, peygamberlerin tasvirinin haram olduğuna dair bir görüş birliği bulunmadığını ancak Hz. Peygamber konusunun farklı olduğunu kaydetti.

İranlı ünlü yönetmen Mecid Mecidi'nin, çekimleri devam eden filminde Hz. Peygamber'i tasvir ettiği iddiaları İslam dünyasında büyük infiale yol açmıştı.

Mısır'daki El-Ezher Üniversitesi İslami Araştırmalar Konseyi geçen Cuma günü, İranlı yetkililere seslenerek, Hz. Peygamber'in tasvir edilmesini eleştirip, "İnsanların zihninde Hz. Peygamber'in tasviri hakkında bir karmaşaya neden olmaktan kaçınılmalıdır" ifadesini kullanmıştı.

El-Ezher Şeyhi Ahmet Tayyib de İranlı yetkililere, "El Ezher Üniversitesi alimleri ve Ehli Sünnet'e göre Hz. Peygamber'in tasviri haramdır. Bu nedenle belirtilen filmin gösterimi konusunu gözden geçirmelisiniz" çağrısında bulunmuştu.

"Şiilik ihraç etmiyoruz"

İran;ın, Şiiliğin başta Mısır olmak üzere, bölge ülkelerine yayılmasına yönelik çalışmalar yürüttüğü iddialarını da kesin bir dille reddeden Bakan Hüseyni, "Şiileştirme çalışması, İslami mezhepleri yakınlaştırma ilkesine aykırıdır" dedi. Hüseyni, bu yöndeki haberlerin bazı televizyon kanalları tarafından yayıldığını belirtirken, meydana gelen olayları da fitne olarak nitelendirdi.

Ülkesinin Mısır ile her alanda güçlü ilişkiler kurmak istediğini vurgulayan İranlı Bakan, "İsrail dışında hiçbir ülkeyle kırmızı çizgimiz yoktur" diye konuştu.

Mısır'da yaşanan son siyasi gelişmelerle ilgili görüşlerini de dile getiren Hüseyni, şunları söyledi:

"Mısırda cereyan eden olaylar, Mısırlıların devrimlerini tamamlama ve ülkelerinin tam güç ve onuruna kavuşması konusundaki ısrarını ortaya koymaktadır. Mısırlıların baskıcı rejim ve destekçilerinden kurtulmak için devrimlerine devam etmelerini destekliyoruz."

 

Bu haber toplam 5334 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri