Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pide salonunda at ve eşek eti çıktı

23.02.2013 13:42
Adapazarı'nda bir pide salonunda yapılan denetimde, alınan et numunelerinden at veya eşek eti çıktı.

 

Dükkanın işletmecileri R.C. ve R.C., savcılıktaki ifadelerinde etleri N.T.'ye ait kasaptan aldıklarını söyleyerek fatura ibraz etti.
 
N.T. ise söz konusu faturanın karşılığında et vermediğini öne sürdü. Üç zanlı hakkında, bozulmuş ve değiştirilmiş gıda ticareti yapmak suçundan, 1 yıl 4 aydan 6,5 yıla kadar hapis cezası ve bin 500 güne kadar adlî para cezası talepleriyle dava açıldı. 
 
ŞİŞ KEBAPTA AT ETİ ÇIKTI
 
Öte yandan Başkent Viyana’nın Ottakring semtinde faaliyet gösteren Lilla Gastronomie KG adlı bir firmanın ürünlerinde at eti tespit edildiği duyuruldu. Dana etinden yapılmış dondurulmuş şiş kebap ürünlerinde yüzde 27 oranında at etine rastlandığı belirtildi. Bu firmanın et ürünlerini komşu ülke Slovakya’dan ithal ettiği öğrenildi.
 
Karnten eyaletinde yapılan kontrollerde ise “Kärntner Hauswürstl“ ve “Lavanttaler Bauernwurst“ adlı firmanın ürünlerinde at etine rastlandığı açıklandı. Bakanlık yetkilileri söz konusu ürünlerin toplatılmaya başlandığını duyurdular.
 
Almanya'da tüm süpermarket zincirlerini saran skandal nedeniyle çok sayıda şüpheli ürün raflardan kaldırılırken, skandalın boyutları tam olarak kestirilemiyor. Almanya Tarım ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Ilse Aigner Bild am Sonntag gazetesine konuk yazar olarak yazdığı makalede gıda endüstrisinin imajının kalıcı bir biçimde zarar gördüğünü belirterek, "Kaybolan güveni geri kazanmak hiç kolay olmayacak" ifadesini kullandı.
 

Bu haber toplam 6498 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri