Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK, 12 öğretmeni serbest bırakacak

04.10.2011 09:27
PKK, Diyarbakır ve Elazığ’dan kaçırdığı 12 öğretmeni en kısa sürede serbest bırakacağını açıkladı.

Terör örgütü PKK kendine yakın bir internet sitesinde kaçırdığı 12 öğretmeni "Kürdistan'da yürütülen asimilasyon politikalarında bir nefer olmayacaklarının garantisinin verilmesi durumunda" serbest bırakacağını açıkladı.

PKK, Diyarbakır ve Elazığ’dan kaçırdığı 12 öğretmeni en kısa sürede serbest bırakacağını açıkladı. Örgüt açıklamasında, “Aileleri gönüllerini rahat tutsunlar. Yakınları serbest bırakılacaktır” denildi.

Öğretmenlerin kaçırılmasının uyarı eylemleri olduğu belirtilen açıklamada, “Asimilasyonun temelinde anadilin yasaklanması, kendi tarihinden habersiz insanlar yaratılması, kimliksizliği kabul, statüsüz yaşamaya ikna ve Türkleştirme yatmaktayken bunun uygulama alanı da Türk eğitim kurumları ve okullarıdır. Birçok kez sözlü ikazlar, kamuoyuyla paylaştığımız açıklamalarla bu asimilasyon merkezlerinin Kürdistan’daki varlıklarını kabul etmediğimizi vurgulamıştık. Buna rağmen değişik plan ve projeler kapsamında Kürdistan’ı ilkel bir ülke, Kürt insanlarını da uygarlaştırılması gereken vahşiler olarak adlandıran Türkçü girişimler durdurulmadığı gibi gemi azıya alarak saldırılarını boyutlandırmıştır” denildi.

PKK'DAN TEHDİT: "KAÇIRMALAR BİR UYARI"

Diyarbakır ve Elazığ’da kaçırılan 12 öğretmenin kaçırılmasının bir uyarı olduğu belirtilen açıklamada, “Bir uyarı eylemi olan bu gözaltılar ardından gelişen tartışmalarda iyi niyetli kimi yaklaşım ve çağrılar, yine gözaltına alınan öğretmenlerin ailelerinin istemlerini takip ediyoruz. Bu kesimler merak etmesin ve gönüllerini rahat tutsunlar. Yakınları serbest bırakılacaktır. Talep gelmesi ve Kürdistan’da yürütülen asimilasyon politikalarında bir nefer olmayacaklarının garantisinin verilmesi durumunda bu öğretmenleri tarafsız sivil toplum örgütlerine teslim edeceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” denildi.

STAR 

Bu haber toplam 1670 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri