Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK, Karadeniz'i boşaltmaya başladı

21.04.2013 12:06
Karadeniz Bölgesi'nde 30 kişilik grubun, küçük gruplar halinde çekilmeye başladığı öğrenildi.

Açılım süreciyle birlikte PKK, sınır dışına çıkmaya başladı. Karadeniz Bölgesi'nde 30 kişilik grubun, küçük gruplar halinde çekilmeye başladığı öğrenildi.

Sabah Gazetesi'nden Murat Alhan'ın haberine göre; İmralı'yla yapılan görüşmeler ve Abdullah Öcalan'ın Kandil'e gönderdiği, "sınır dışına çıkın" mektubunun ardından PKK'nın Türkiye'den çekilme kararı hayata geçti. Karadeniz Bölgesi'nde Tokat, Sivas, Gümüşhane, Samsun, Ordu ve Giresun üzerinde faaliyet gösteren yaklaşık 30 kişilik grubun çekilmeye başladığı öğrenildi. Bölgede şehir içerisine inip hareket etme şansı bulunmayan teröristlerin küçük gruplar halinde, "Dersim alanı" olarak bilinen bölgeye doğru hareket ettiği öğrenildi.

Gruplar Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan güzergahından Tunceli'de kurulacak toplanma merkezinde bir araya gelecek. Buradan da Güneydoğu Anadolu güzergahından Kuzey Irak'a geçiş yapacak. Doğu Karadeniz'de PKK'nın yoğun bir eylemi olmazken son 10 yıl içerisinde en büyük eylemleri Gümüşhane, Giresun ve Trabzon'da yaptı. Gümüşhane'de 2005 yılında askerlik şubesine yapılan saldırıda bir asker şehit olmuş, sonrasında jandarma karakoluna düzenlenen saldırıda ise 4 asker şehit olmuştu. PKK'nın son eylemi ise geçtiğimiz yılın haziran ayında Trabzon'un Düzköy ilçesindeki karakola yönelik bombalı saldırıydı.

Bu haber toplam 2018 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri