Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK, KCK ve HPG ateşkes ilan etti

23.03.2013 21:53
Murat Karayılan Almanya'nın Bonn şehrinde düzenlenen Nevruz'da Öcalan'a cevap verdi.

 

Karayılan, 21 Mart günü Diyarbakır'da Nevruz kutlamasında PKK militanlarının sınırdışına çıkması için bir barış çağrısında bulunan Öcalan'a, bugünkü Bonn Nevruz kutlamasında yanıt verdi. Karayılan mesajında, "Önder Apo'nun verdiği karar aynı zamanda hepimizin de kararıdır" derken, geri çekilme için gerekli koşulları da açıklıyor.

Karayılan, şu açıklamalarda bulundu:

"2013 Nevruz bu bir haftadır, Kürdistan halkı karabalık kitleler halinde büyük bir coşku ve umutla Nevruz kutluyor. Özellikle 21 Mart'ta, Nevruz gününde, Amed'de, Kandilde, Rojava'da ve tüm Kürdistan'da halkımız büyük kitleler halinde Nevruz'u karşıladı, kutladı. Bu şekildeki kitlesel katılım aynı zamanda Başkan Apo'ya ve Başkan Apo'nun çağrısına sahip çıkmaktır. Halkımız bir daha ispatladı ki, o önderliğiyle, hareketiyledir. Bundan dolayı tüm halkımızı ve Newroz'lara katılan herkesi selamlıyorum. 2013 Nevruz'u bizler için, hareketimiz için ve tüm halkımız için yeni bir gün oldu. Nevruz kendi anlamı zaten yeni gündür. Ama Önder Apo bu Nevruz'da yeni bir mesaj verdi. Yeni bir çağrı yaptı. Bu çağrı Amed Nevruz'unda tüm Kürt halkı ve tüm kamuoyuna açıklandı. Kürdistan'da, Türkiye'de ve Ortadoğu'da yeni bir dönem başladı. 2013 Nevruz'u yeni bir gün, yeni bir başlangıç oldu. Halkların birlikteliğinin, özgür yaşamını kurmanın süreci, demokratik özgürlük süreci. Bundan dolayı biz önder Apo'nun bu perspektifini, yeni süreci özgürlük ve demokrasinin yükseltilmesinin yeni adımı olarak görüyoruz. Herkesin de böyle görmesi gerekiyor."

Öcalanı'ın kararını sahiplendi

Karayılan, "Apo'nun çağrısına karşı PKK'nin ve HPG'nin tutumu ne olacak diye soruyor. Şimdi ben tüm hareketimiz adına hareketimizin tutumunu, hepinizin şahitliğinde ve hepinizin önünde açıklıyorum. Önder Apo'nun verdiği karar aynı zamanda hepimizin de kararıdır. Biz bu kararı kabul ediyor ve katılıyoruz. İçeriğini ve çerçevesini tarihsel, doğru ve çok önemli görüyoruz. Yeni bir sürecin, tarihi bir dönemin başlangıcı olarak görüyoruz" diyerek şunları söyledi:

Ateşkes ilanı

"Bundan dolayı mesajın açıklandığı gün 21 Mart'tan bu yana ve bundan sonra biz hareket olarak, KCK, PKK ve HPG olarak resmi ve açık bir şekilde ateşkes ilan ediyoruz. Özgür Kürdistan gerillaları hiçbir askeri eylem yapmayacaklardır. Türkiye sınırlarında olan askeri faaliyetleri, ateşkes çerçevesinde planlanacaktır. Ama eğer güçlerimize saldırı olursa, elbette güçlerimiz bu saldırılar karşısında kendilerini koruyacaklardır. Bir kere daha saldırılara karşı misilleme hakkımız olacaktır. Ama eğer, güçlerimize karşı saldırılar olursa, o zaman gerilla güçlerimiz kendilerini koruyacaklardır. Bu dünyevi bir haktır, meşru bir haktır. Uluslararası yasalarda da bu var. Yok eğer kimse güçlerimize saldırmazsa güçlerimizde hiçbir askeri eylem yapmayacaktır. Şimdilik kesinleşen kararımız budur."

Geri çekilmeye yönelik talepler

Geri çekilmeye ilişkin açıklamalarını sürdüren Karayılan, "Türk devleti, hükümet ve parlamento sorumluluğunu yerine getirir ve geri çekilmeye ilişkin gerekli kararları alırsa, gerekli komisyon ve kurumları oluşturursa, geri çekilmenin zeminini eğer oluşturursa biz onu da yerine getireceğiz. Şimdi bu zeminin oluşturulmasını bekliyoruz. Bu konularda bizim söyleyeceklerimiz kısaca budur" dedi

Sürece tatktik değil stratejik yaklaşım

"Herkesin bilmesi gerekir ki, bu tarihi döneme biz PKK olarak hazırız. Biz savaşa da hazırız, barışa da hazırız. Hareketimiz 2012 hamlesinde gösterdiği silahlı savaşımındaki gelişime göre yeni hamlelerin yapılmasına ve yeni gelişmelerin sağlanmasına da hazırdır. Ama Önder Apo'nun perspektifine göre ve bizlerin esas tercihi de demokratik çözümdür. Bu konuda gerekli olan adımları atacağız ve üzerimize düşen sorumlulukları yerine getireceğiz. Bu konuda biz karar sahibiyiz. Bu sürece taktik bir hamle olarak yaklaşmıyoruz, stratejik görüyoruz. Bunu herkes bilmeli. Biz sonuna kadar samimi, kararlı ve cesaretle halkların kardeşliğini ve demokratik çözümü geliştirmek ve bu çerçevede sonuca ulaşmak istiyoruz. Tüm halkımızın, tüm yurtseverlerin ve tüm arkadaşların Önder Apo'nun perspektifini doğru bir şekilde anlaması gerekir. Önder Apo'nun perspektifi özgürlük mücadelesinde yeni bir dönem başlatıyor. Bu bir son değil, bir başlangıçtır. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinin başlangıcıdır."

Bu haber toplam 2332 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri