Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK’nın Finans Kaynağı Avrupa

13.01.2012 09:47
AP’nin Türkiye Raportörü Ruijten taslak rapor değerlendirme toplantısında PKK’nın Avrupa’nın da sorunu olduğunu belirtti.

AP’nin Türkiye Raportörü Ruijten taslak rapor değerlendirme toplantısında PKK’nın Avrupa’nın da sorunu olduğunu belirterek “PKK’nın finans kaynağı Avrupa, Türkiye’yi bu mücadelede yalnız bırakamayız” dedi.

AVRUPA Parlamentosu’nda yıllık Türkiye ilerleme raporunun ilk görüşmesi yapıldı. AP’nin Hollandalı Hıristiyan Demokrat Grubu Üyesi Ria Oomen-Ruijten’in hazırladığı taslak Türkiye raporu AP Dış İlişkiler Komisyonu’nda görüşüldü. Parlamenterlerin çoğunluğu tarafından ‘dengeli’ bulunan rapora 400 kadar değişiklik önergesi yapılması bekleniyor. Toplantıda konuşan Türkiye Ropörtürü Ria Oomen-Ruijten PKK ile mücadelede Türkiye’nin yalnız bırakılmaması gerektiğini söyledi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında hazırlanan, dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezlekenin rahatsızlıklarını dile getiren AP’li vekiller, yargı reformu ve sivil bir anayasaya duyulan ihtiyacın altını çizdi. Öte yandan taslak raporda PKK terörü kınanırken ve AB ülkelerinden Türkiye ile bu konuda işbirliği yapması isteniyor.

PKK sorunu Avrupa’yı da ilgilendiriyor

AP’nin Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, Komisyon’da eleştiri ve görüşlere cevap verirken, konuyla alakalı ‘’PKK sorunu sadece Türkiye’yi ilgilendirmiyor. Aynı zamanda Avrupa’yı da yakından ilgilendiriyor. Çünkü PKK, para kaynağını AB ülkelerinden temin ediyor. İnsan kaçakçılığı, uyuşturucu ticareti, silah kaçakçılığı bu amaca yönelik yapılıyor. AB terörle mücadelede Türkiye’yi yalnız bırakamaz.’’ yorumunda bulundu. Toplantı sonunda Türk basının sorularını da cevaplayan Oomen-Ruijten, Danimarka yargısı tarafından terör örgütü PKK ile bağlantısı tescil edilen Roj TV’nin kapatılmaması kararı hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Araplar Türkiye’ye gıpta ile bakıyor

Taslak raporda Kürt sorununa siyasi çözüm istenmesi de vurgulanıyor. KCK kapsamındaki tutuklamalardan edişe duyduğunu ifade eden Oomen, Türkiye’de düşünce ve ifadenin cezalandırıldığı eleştirisinde bulundu. Avrupa Komisyonu’nun pozitif ajanda konusuna da değinen Oomen-Ruijten “Türkiye ile 2004’te yapılan bir mutabakatımız var. Yıllık raporlarla Kopenhag kriterlerine ne kadar uyulduğunun resmini çekmeye çalışıyoruz. Arap Baharını yaşayan birçok ülke Türkiye’deki demokratikleşmeye gıpta ile bakıyor. Fakat Avrupalı bir gözle baktığımızda Türkiye’de demokratikleşme sürecinde atılacak adımların olduğunu görüyoruz. Türkiye ve AB’nin birlikte çalışmaya ihtiyacı var’’ dedi.

Liberallerden Fransa’ya soykırım yasası tepkisi

AVRUPA Parlamentosu üyesi ve Avrupalı Liberallerin Başkanı Graham Watson ise Türkiye’ye 50 yıl önce söz verildiğine dikkat çekerek Türkiye’deki eksen kayması iddialarına katılmadığını fakat öyle olsa bile bunun çok şaşılacak bir şey olmadığını söyledi. Türkiye’ye üyelik sürecinde destek olunması gerektiğini vurgulayan Watson, Fransa’nın 1915 olayları için Ermeni soykırımını inkâr edenleri cezalandırma yaklaşımının ‘olumlu bir sinyal’ olmadığı eleştirisinde bulundu.

AP’nin kadın hakları konusunda Türkiye raportörü Emine Bozkurt da Türkiye’nin taslak ilerleme raporunu dengeli bulduğunu kaydederek anayasa çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini ve tutukluluk sürelerini kısıtlayıcı düzenlemenin haftaya ele alınacak olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Bozkurt, Kılıçdaroğlu için hazırlanan fezlekeyi ise eleştirerek “Amaç, muhalefeti susturmak olmamalı.’’ dedi. AP’nin Türkiye ilerleme raporunun, değişiklik önergelerinden sonra Mart ayında Strasbourg’daki Genel Oturum’da oylanarak kabul edilmesi öngörülüyor. 

Bu haber toplam 2470 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri