Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'PKK 'ama'sız eylemlerini son vermeli'

22.08.2015 18:03
Öteden beri PKK'ya tek laf etmeyen, terörist saldırıları kınamayan, şehit cenazelerinden özenle uzak duran HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İzmir'de "sırtımızı PKK'ya dayıyoruz"a rağmen "PKK, amasız olarak silahlı eylemelerini, durdurması lazım."

Bazı temaslar ve görüşmeler için İzmir’e gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ilk durağı medya temsilcileri oldu.

"BEN KENDİMİ BİLDİM BİLELİ TÜRKİYE KRİTİK SÜREÇTEN GEÇİYOR"

Tepekule Kongre Merkezi’nde kahvaltıda medya temsilcileri ile bir araya gelen Selahattin Demirtaş, "Türkiye kritik süreçten geçiyor. Yaşım 42 kendimi bildim bileli kritik süreçten geçiyor. En son benzer durumu 100 yıl önce 1. Dünya Savaşı'nda yaşamıştık. Belki koşullar hedefler biraz değişik olsa da çalkantılı dönemi yaşıyoruz. Türkiye toplumu çok kültürlü, çok dilli, çok inançlı bir toplum. Faşizan ziyaretler her birimizin kaybetmesine yol açtı. Canlarımızı kaybettik, ekonomiyi kaybettik, birbirimize toplum olarak güvenimizi ve inancımızı kaybettik. Bunun toparlanması gerekiyordu. Biz HDP’yi 20 den fazla siyasi örgüt bir araya gelerek kurduğumuzda bu paradigmayı temel esas olarak aldık. Türkiye’nin demokrasi siyasetinin kurucu unsuru olarak hareket etmek istedik. Türk, Kürt, Ermeni, Çerkez olarak ifade edilen ama sayıları kaç olursa olsun, bütünlük Türkiye yurttaşları olarak anılıyor" ifadelerini kullandı.

Ak Parti hükümetine karşı zafer elde ettiklerini söyleyen Demirtaş, yüzde 13 oyla yüzde 50'den fazla sempati aldıklarını iddia etti. Silahların susması çağrısı yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Anneler ağlamasın bundan kıymetli söz yoktur. Kürt, Türk, asker, gerilla, polis daha fazla ölmeden önce bunu "ancak"sız, "ama"sız kurmalıyız. Sözümüz buydu önce ölümler, durdurulmalı. Yarını değil, seçime kadar değil, şu anda İzmir'den çağrı yapmak istiyorum. Ölümlerin durması lazım. PKK'nın amasız olarak silahlı eylemelerini, durdurması lazım. Silahın demokrasi mücadelesi açısından mazareti yoktur" dedi.

Bu haber toplam 1522 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri