Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK baskınlarına karşı yeni yöntem

08.02.2013 11:40
Terörle mücadelede yeni bir yönteme daha geçiliyor.

 

Terörle mücadelede teröristlerle karşı karşıya gelmeden mücadele yönteminin hayata geçirilmesi için düğmeye basıldı. Daha güvenli bu sistemde silahlar uzaktan kumandayla ateşlenecek
 
Terörle mücadelede Silahlı Kuvvetler'le birlikte başarılı bir performans sergileyen Özel Harekat polisleri, uzaktan kumandalı atış sistemleri almak için çalışmalara başladı. Yerli ve yabancı firmalarla görüşülerek teklifler alındı, atış testleri tamamlandı. Sisteme göre, nöbetçiler daha güvenli bir bölgede nöbet tutacak vebaskın tipi terörist saldırılarına karşı uzaktan kumandayla silahlar harekete geçirilecek. 
 
360 DERECE DÖNEBİLEN SİLAHLAR
 
360 derece dönebilen silahlar kulelere yerleştiriliyor ve karakolun içinden uzaktan kumandalarla ateşleniyor. Böylece güvenlik birimleri teröristle karşı karşıya gelmeden belirlenen hedeflere ateş açabiliyor. Gece ve gündüz kameralarıyla desteklenen sistem, terörle mücadele de güvenlik birimlerinin elini güçlendirecek.
 
YAKIN TEMAS YERİNE KUMANDAYLA VURULACAK
 
Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığı'nın almaya karar verdiği uzaktan komutalı gözetleme ve atış platformlarına iki tüfek aynı anda yerleştirilebiliyor. Sistemle arazi yakın planda büyütülerek izlenebiliyor, her türlü hareket algılanıyor. Sistem hareketi tehlike olarak tanımlandığındaalarm veriyor ve karakolun içindeki asker komuta çubuğundaki tetiği kullanarak ateş açıyor.
 
ÖNEMLİ CAYDIRICI ETKİ
 
Proje Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülüyor. Uzaktan komutalı atış ve gözetleme sistemlerinin terörle mücadelede kullanılan bazı kara platformlarının üzerine de yerleştirilebileceği kaydediliyor. Sistemin düşman üzerinde önemli caydırıcılık sağlaması bekleniyor.
Bu haber toplam 2754 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri