Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK ve BDP neden kazılara tepkisiz

24.01.2012 10:15
Diyarbakır’da ortaya çıkarılan 19 kafatasıyla ilgili PKK ve BDP’nin hiç tepki göstermemesinin nedenini Kürt yazar Ümit Fırat açıkladı: O zaman PKK’nın faili meçhulleri de gündeme gelir endişesi var.

Kürt yazar Ümit Fırat, Diyarbakır ve Şırnak’ta yapılan kazılarda toplu halde ortaya çıkan cesetler karşısında BDP ve PKK’nın sessizliğinin AK Parti’nin ‘bu işten kazançlı” çıkacağı endişesinden kaynaklandığını söyledi. Faili meçhullerin PKK’daki infazları da gündeme getireceğine vurgulayan Fırat’ın değerlendirmeleri şöyle:

Ucu kendilerine dokunur endişesi

AK Parti’ye muhalefet edecek bir yönü olmadığı için PKK ve BDP faili meçhullerle ilgilenmiyor. Diyarbakır’daki kemiklerin ortaya çıkarılmasından hükümeti eleştiremezsin, tam tersine tebrik etmek gerekiyor. Böyle bir durumun siyasi rantı söz konusu ise eğer bu kendilerine değil AK Parti’ye yazılacak diye düşünüyorlar. Bunlar tartışılır durumda olduğu ve gündeme taşınır hale geldiği bir noktada, PKK’yı yönetenler kendi yaptıklarının açıklamasını yapamazlar. Çünkü bir kuyunun kapağını kaldırdığınız zaman koku da yayılır. Bugün bazı Kürtler, ‘aman kırılmasınlar, bunlar bizim çocuklarımız, bedel ödüyorlar, bunu açmayalım, iyi olmaz’ diyebiliyor. Savaş psikolojisinde bunlar çok da sorgulanmaz. Aslında PKK’nın faili meçhulleri yok. Çünkü bunlar örgüt tarafından aleni işlendi. Bunlar kaza veya intihar süsü verilerek açıklandı. Bekaa’da öldürüyorlardı, ‘Apo bana suikast olduğu için öldürdüler’ diyordu. Ama kendi öldürttü. Zaten örgüt içinde böyle şeyler eğitim zayiatı olarak görülüyor. Cemil Bayık’ın 32 cinayeti var. Öcalan iç infaz yaptığını söyledi.

PKK’nın en büyük korkusu...

Devlet toplu mezarları ortaya çıkardıkça PKK’nın yaptıkları da sorgulanır hale gelecek. İnandırıcı olmak için bunun en önemli yolu da devletin Diyarbakır ve Şırnak’ta olduğu gibi, bu toplu mezarları açıp kendi faili meçhul cinayetlerin üzerine gitmesi. Çünkü ancak bu şekilde PKK’nın cinayet ve rezaletini ortaya çıkmasında bir inandırıcılık yaratılabilir. Devlet bunları ortaya çıkarmadan inandırıcı olmaz.

Bu haber toplam 1850 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri