Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK 4 Camiyi Ateşe Verdi

19.09.2011 12:00
Güneydoğu’da daha önce imamlara ve imam hatip öğrencilerine yönelik silahlı ve molotof kokteylli saldırılar düzenleyen terör örgütü PKK şimdi de camileri hedef almaya başladı.

PKK daha önce de Şemdinli’de Celal Özel Camii’ne roketle saldırmış, roketlerden 2 tanesi caminin içine, 3 tanesi ise minareye isabet etmişti.

Güneydoğu’da daha önce imamlara ve imam hatip öğrencilerine yönelik silahlı ve molotof kokteylli saldırılar düzenleyen terör örgütü PKK şimdi de camileri hedef almaya başladı.

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde iki günde 4 cami kundaklandı. Camilerden biri, hasar nedeniyle bir haftalığına ibadete kapatılmak zorunda kaldı. Yaklaşık 25 caminin olduğu ilçede din görevlileri saldırıların artmasından endişe ediyor, halk ise terör örgütüne öfkeli.

Camilerdeki din görevlilerinden aldığımız bilgilere göre Ergani Merkez Site, Camii Kebir ve Hacılar camileri Perşembe günü aynı saatlerde saldırıların hedefi oldu. Teröristler elektrik panolarını tahrip ederek camilerde yangın çıkarmaya çalıştılar. Olayın ilk olarak Ergani Müftülüğü’nün altında bulunan Site Camii’nde meydana geldiği öğrenildi. Elektrik panosunda çıkan yangının cami imamının müdahalesiyle söndürüldüğü kaydedildi. Merkez Kebir Camii’nde yine akşam saatlerinde camideki klimalar yakılmak istendi. Camideki klimalardan biri tamamen zarar görürken buradaki halılar da sabotajdan nasibini aldı.

AYNI SENARYO

Görgü şahitleri yangını iki kişinin çıkardığını, ardından camiden kaçtıklarını ifade etti. Olayın gerçekleşmesinin ardından Ergani’deki Dicle yolu üzerinde bulunan Hacılar Camii’ndeki elektrik panosu yakıldı. Camideki yangını fark eden mahalleli olaya müdahale etti ancak halılar ve klimalar zarar gördü. Kullanılamaz hale gelen cami en az 1 hafta hizmet veremeyecek. Bu saldırıların ardından Cuma günü de Cumhuriyet Camii’ne benzer bir saldırı tertipleyen saldırganlar elektrik kontağını ateşe vermek istedi. Olayın fark edilmesiyle büyük bir faciadan dönüldü. Saldırganların, özellikle güvenlik kamerası olmayan camileri tercih ettikleri anlaşıldı.

ÇELEBİ: “SALDIRI TERÖRİST, HALK ÖFKELİ”

Yeni Akit’e konuşan Diyanet Sen Ergani temsilcisi ve Merkez Site Camii İmamı Zülfikar Çelebi, saldırıların terörist bir saldırı olduğunun açık olduğunu ifade etti. PKK’nın daha önce de din görevlilerini hedef aldığına dikkat çeken Çelebi, “Saldırıların şimdi de kurumlara yöneldiği anlaşılıyor. Emniyet olay yerlerinde inceleme yaptı. Cami görevlileri olarak bizler de şikâyetçi olduk. Günümüzün çoğu artık cami civarında geçiyor. Saldırının çok gizli planlandığı anlaşılıyor. Ancak biz camilerimize sahip çıkacağız, bunlar bizi yıldıramaz. Cemaat saldırılar nedeniyle terör örgütüne öfkeli, ateş püskürüyor” dedi.

CAMİYE ROKETLİ SALDIRI

Terör örgütü daha önce de 11 Eylül’de Hakkâri’nin Şemdinli ilçesindeki Emniyet Müdürlüğü, ilçe jandarma ve lojmanların yanı sıra Celal Özel Camii’ne roketle saldırmıştı. Atılan 5 roketten 2 tanesi caminin içine, 3 tanesi ise minareye isabet etmişti. Teröristlerin, minareyi bitişikteki ilçe jandarma komutanlığının üstüne devirmek istediği anlaşılmıştı. PKK’lı teröristler Ağustos ayında Ramazan’da da Hakkâri’nin Yüksekova ilçesindeki kısmen inşaat halinde olan Yüksekova Merkez Camii’nin alt bölümüne teravih namazı saatinde iki adet ses bombası atmıştı.

Yeni Akit 

Bu haber toplam 2846 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri