Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK destekçisi İran'ın asıl amacı...

12.09.2015 01:24
İran, PKK’nın uzantısı olan PJAK’la yıllardır mücadele etmesine rağmen Suriye’deki politikalarını destekleyen PKK’nın savunuculuğunu üstlendi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marziye Afkam gerçekleştirdiği basın toplantısında Türkiye'nin iç işlerine karışan bir açıklama yaptı. Suriye'de ve Irak'ta etkinliğini giderek artıran İran, ortak çıkar peşinde koştuğu terör örgütünün Suriye uzantısı YPG nedeniyle politika değişikliğine gidiyor.

'MASAYA OTURUN'

Afkam açıklamasında Türkiye'deki terör saldırılarını kınarken, teröristleri kovalarken Irak topraklarına giren Türk Silahlı Kuvvetleri'ni eleştirdi. Afkam,  toprak bütünlüğünü ve milli egemenliği ihlal eden her tür eylemin kritik sorunları daha da karmaşık hale getirdiğini  ve yabancı ülkelerin bölgeye müdahalesine yol açtığını ileri sürdü. Bu durumun devamıyla ilgili olarak da Türkiye güvenlik güçlerinin Doğu’da ağır kayıplar verdiğini ve bu nedenle barış görüşmeleri yapılması gerektiği iddiasında bulundu.

İRAN DIŞİLERİ BAKANI DA TÜRKİYENİN BAZI ADIMLARI İÇİN ‘STRATEJİK HATA’ DEMİŞTİ

İran'dan daha önce de benzer açıklamalar gelmişti. İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi,  "Türkiye'nin DAEŞ teröristlerine direnen Kürt gruplarını hedef alması stratejik bir hata olmuştur" ifadelerini kullanmıştı.

İRAN’IN AMACI ‘KÜRT MESELESİ’

İran’ın PKK ve uzantıları lehine tüm bu çıkışlarını AjansHaber’e değerlendiren Ortadoğu Uzmanı Mahir Nakip’e göre İran’ın öncelikli amacı Türkiye’yi zor durumda bırakmaktan ziyade Kürt meselesinde aktif rol almak…
“Kürt hareketi İran için ciddi bir tehlike teşkil etmiyor çünkü PJAK’ın İran’da bir bölünme ya da halkı ayaklandırma gibi bir gücü yok” diyen Mahir Nakip’in AjansHaber’e yaptığı değerlendirme şu şekilde:

IRAK KÜRTLERİNİN YARISI İRAN TARAFINDA

İran’da yaşanan durumla ilgili bilinmesi gereken bir durum daha var Kuzey Irak Kürt Yönetimi de şuan ikiye bölünmüş durumda; KDP Türkiye yanlısı gözüküyor ama KYB ve Goran grubu ki bunlar aşağı yukarı meclisin yüzde ellisini oluşturuyorlar bunlar da İran yanlısı görünüyorlar. Irak’taki Şiilerle birlikte hareket ediyorlar. Hatta Kerkük meselesinde bile KDP ile bu İran yanlısı Kürtler arasında çok büyük ihtilaflar doğdu.

“PKK’YA SÜLEYMANİYE’DE KERKÜK’TE OFİS AÇTILAR”

Hem Goran grubu olsun hem KYB olsun PKK’ya çok ciddi destek vermeye başladı. Süleymaniye’de ve Kerkük’te ofis açmalarına dahi izin verdiler. Bu da ortaya atılan İran’ın PKK yaklaşımını destekler niteliktedir. İran PKK konusunu çok daha farklı bir şekilde ele almaktadır.

“İRAN KÜRT MESELESİNDE ETKİN ROL ALMAK İSTİYOR”

İran’ın PKK yaklaşımının iki sebebi var. Bunlarda birincisi İran Bir kere Kürt meselesinde rol almak istiyor. Kürt meselesinde rol almak da sadece PKK’yı desteklemekten ibaret olarak görmemek lazım. KYB ve Goran grubunu yanına çekmeye çalışması çok önemlidir. İran Kürt meselesinde de çok fazla söz sahibi olmak istiyor. Bu nükleer rahatlamadan sonra bu meselede etkin rol almak istiyor.

“KÜRT BİRLİKLERİ ESED’İN EKMEĞİNE YAĞ SÜRÜYOR”

İkinci olarak İran’ın amacı Suriye’de söz sahibi olmaktır çünkü Suriye’de PYD olsun diğer Kürt grupları olsun IŞİD’e karşı olan eylemlerinde Özgür Suriye Ordusu’na karşı olan eylemlerinde doğrusu Suriye yönetiminin ekmeğine yağ sürüyor. Nitekim bir kere dahi olsun Suriye’de Kürtlerle Esed güçleri arasında bir çatışma çıkmadı. Bu da Suriye’de oluşan Kürt oluşumu veya Kürt hareketi  İran’dan destek görüyor anlamındadır.

“TÜRKİYE İRAN’IN ÜÇÜNCÜ AMACI OLABİLİR”

Bu iki ana amaçtan sonra üçüncü bir amaç olarak Türkiye gündeme gelebilir. PKK’ya İran’ın destek vermesinin nedeni Türkiye’yi zayıflatmak veya Türkiye’yi zor durumda bırakmak varsa bu üçüncü sıradadır. Birinci sırada değildir. İran bölgede güç sahibi olmak istiyor. Bu uğurda izlediği yollardan biri de Irak Suriye ve Körfez ülkelerinde Kürt siyasi hareketini desteklemektir. Kürt hareketi İran için ciddi bir tehlike teşkil etmiyor çünkü PJAK’ın İran’da bir bölünme ya da halkı ayaklandırma gibi bir gücü yok. Tüm bu gelişmeler ve durumlar göz önüne alınca İran’ın Türkiye’nin iç işlerine karışma amacı üçüncü sıralara geriliyor.

Bu haber toplam 1326 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri